Na današnji dan pre 26 godina počela NATO agresija na SR Jugoslaviju VIDEO
Agresija NATO alijanse na Srbiju, odnosno tadašnju SR Jugoslaviju, počela je 24. marta 1999. godine u večernjim satima, bez odobrenja Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija.
Izvor: Tanjug
EPA-EFE/Dejan_Tasic
Podeli:
Prema podacima Ministarstva odbrane Srbije, tokom 78 dana agresije ubijen je 1.031 pripadnik Vojske i policije, a poginulo oko 2.500 civila, među njima 89 dece. Ranjeno je oko 6.000 civila, od toga 2.700 dece, kao i 5.173 vojnika i policajaca, a 25 osoba vodi se kao nestalo.
Kako je svetskoj javnosti predstavljeno, razlog agresije bila je situacija na Kosovu i Metohiji, odnosno teška humanitarna kriza na tom prostoru, a naredbu za napad dao je Havijer Solana, tada generalni sekretar NATO, generalu SAD Vesliju Klarku.
Kao izgovor za agresiju NATO iskorišćeni su događi u Račku, 15. januara, a onda i neuspeh navodnih pregovora vođenih u Rambujeu i Parizu.
Pošto je Skupština Srbije potvrdila da ne prihvata odluku o stranim trupama na svojoj teritoriji, uz predlog da Ujedinjene nacije nadgledaju mirovno rešenje na Kosovu i Metohiji, NATO je započeo vazdušne udare.
U stvarnosti, na KiM se dogodila serija terorističkih akata koje je počinila takozvana OVK, kako protiv snaga bezbednosti Srbije i SRJ, najviše policije, tako i protiv brojnih civila, ne samo Srba nego i Albanaca, objekata infastrukture, srpskih svetinja takođe.
Prema prvom saopštenju Generalštaba Vojske Jugoslavije, 24. marta oko 20.45, u prvom naletu gađano je više od 20 objekata.
Prvi projektili pali su na kasarnu u Prokuplju u 19.53. Sledio je napad na Prištinu, Kuršumliju, Batajnicu, Straževicu. NATO je započeo bombardovanje sa brodova u Jadranu, kao i iz četiri vazduhoplovne baze u Italiji.
Video Player is loading.
Current Time 0:00
/
Loaded: 0%
0:00
Stream Type LIVE
Duration -:-
1x
Chapters
descriptions off, selected
captions and subtitles off, selected
This is a modal window.
The media could not be loaded, either because the server or network failed or because the format is not supported.
Beginning of dialog window. Escape will cancel and close the window.
End of dialog window.
Advertisement
Izvor: prva
Tokom 11 sedmica agresije gotovo da nema grada u Srbiji koji se nije našao na meti. NATO je izvršio 2.300 udara i bacio 22.000 tona projektila, među kojima 37.000 zabranjenih kasetnih bombi i onih punjenih obogaćenim uranijumom.
Po nalazima odgovarajućih službi Srbije, do 10. juna zabeleženo je 18.168 avio preleta. Po NATO izvorima, naleta je bilo 38.004, od toga 10.484 vatrenih dejstva, dok su ostalo bila izviđanja, avaksi i slično. U dejstvima je u prvo vreme učestvovalo dnevno oko 70 borbenih aviona, da bi docnije taj broj bio i oko 400 svakodnevno.
Osim napada sa brodova u Jadranu, kao i iz četiri vazduhoplovne baze u Italiji, operacije su izvršavane i iz baza u zemljama Zapadne Evrope i iz SAD.
Uništen je veliki deo infrastrukture u zemlji, privredni objekti, škole, zdravstvene ustanove, medijske kuće, spomenici kulture, crkve i manastiri. Sve zajedno, procenjuje se, oko 50 odsto proizvodnih kapaciteta Srbije.
Razoreno je ili oštećeno oko 25.000 stambenih objekata, onesposobljeno 470 kilometara puteva i 595 kilometara pruga.
Oštećeno je 14 aerodroma, 19 bolnica, 20 domova zdravlja, 18 dečjih vrtića, 69 škola, 176 spomenika kulture i 44 mosta, dok je 38 razoreno.
Uništena je trećina elektroenergetskog kapaciteta zemlje. Bombardovane su rafinerije u Pančevu i Novom Sadu, što je imalo i nesagledive ekološke posledice. NATO je upotrebio, navodno prvi put, takozvane grafitne bombe za onesposobljavanje elektroenergetskog sistema.
Razorena je ambasada Kine u Beogradu 7. maja 1999.
Zgrada RTS u Beogradu uništena je 23. aprila. Poginulo je 16 osoba i isto toliko ranjeno. Zgrada Televizije Novi Sad razorena je 3. maja 1999, na Međunarodni dan slobode medija.
O materijalnoj šteti koja je naneta tokom NATO agresije izneti su razliciti podaci. Tadašnje vlasti u Beogradu procenile su štetu na približno stotinu milijardi dolara, a grupa ekonomista G17 procenila je štetu na 29,6 milijardi ondašnjih dolara.
NATO je negirao da je imao gubitaka, a iz Beograda su dolazile tvrdnje da je oboreno više desetina letelica. Ruska agencija APN objavila je da je NATO izgubio više od 400 vojnika i preko 60 letelica, dok je američki predsednik Bil Klinton naveo u govoru 10. juna 1999. da NATO nije imao žrtava.
U Muzeju vazduhoplovstva u Beogradu čuvaju se ostaci srušenih aviona F-117, F-16, bespilotnih letelica, krstarećih projektila. Letelica F 117, takozvani "nevidljivi" prethodno simbol superiornosti američke tehnologije, završila je u njivi u ataru sremskog sela Buđanovaci.
Vojnom agresijom na Srbiju, navodno zbog situacije na KiM, prećeno je gotovo deceniju ranije, zapravo od samog početka krize na prostoru bivše Jugoslavije, a aktivno je pripremana tokom 1998.
U knjizi "Moderno ratovanje" Vesli Klark nije krio da je, kako se izrazio, planiranje agresije NATO protiv SRJ "sredinom juna 1998. uveliko bilo u toku".
Odluku o usvajanju naredbe za aktiviranje snaga Savet NATO doneo je 12. oktobra 1998.
Sutradan, Slobodan Milošević potpisuje sporazum sa Ričardom Holbrukom. Predviđeno je smanjenje broja pripadnika Vojske Jugoslavije na prostoru Kosova i Metohije na broj s početka 1998. Dogovoreno je takođe da posmatrači OEBS nadgledaju mirovni proces na KiM. Određeno je pritom da ne može biti odgovornosti nikoga za krivična dela u vezi sa događanjima na KiM.
Nezavisno od sporazuma, po sastanku Saveta NATO 30. januara 1999, zvanično je objavljeno da je NATO spreman da pokrene udare protiv SRJ.
Samoj agresiji prethodilo je dodatno raspoređivanje NATO trupa u Albaniji i Makedoniji.
Potom su inscenirani takozvani pregovori u Rambujeu i Parizu od 6. februara do 19. marta. Delegacija SRJ konačni ponuđeni tekst nije potpisala.
Usledio je još jedan teatralni dolazak Ričarda Holbruka u Beograd 22. marta na razgovor sa Slobodanom Miloševićem, kao manifestacija navodnih dobrih namera za međunarodnu javnost.
Ni sama Medlin Olbrajt, glavni arhitekta vojne agresije na Srbiju, nije krila da je stepen zahteva upućivanih Beogradu sve vreme rastao, do nivoa koji je bilo nemoguće prihvatiti.
Po Vladislavu Jovanoviću, najave bombardovanja postojale su već desetak godina, još od vremena kada je Bob Dol u Prištini obećao nezavisnost.
Bil Klinton, ondašnji predsednik SAD, delegaciji američkih Srba i sam je naknadno izjavio, da ono što je zahtevano od Miloševića ni on ne bi potpisao. Slično se izrazio i Henri Kisindžer.
Bez dileme, agresija 19 članica NATO na Srbiju odnosno SRJ, dogodila se sa ciljem otimanja Kosova i Metohije od Srbije i bila je to vazdušna podrška terorističkoj OVK, koja je do tada već počinila nebrojene zločine.
Bil Klinton, tadašnji predsednik SAD, iste večeri je govorio o potrebi "zastrašivanja Srbije i Jugoslavije" i "uništenju vojnih kapaciteta Srbije", da se ne bi, kako je rekao "preduzimale akcije protiv kosovskih Albanaca".
Toni Bler, premijer Britanije, izjavio je da je agresija NATO-a preduzeta jer je to tražio "narod Kosova" pod čim je on, kako je otvoreno rekao, podrazumevao Albance.
Međunarodni krivični sud za bivšu Jugoslaviju objavio je 27. maja 1999. u jeku agresije na SRJ, optužnicu i izdao naloge za hapšenje Slobodana Miloševića, Milana Milutinovića, Nikole Šainovića, Dragoljuba Ojdanića i Vlajka Stojiljkovića, zbog navodnih zločina na Kosovu.
Do obustave agresije NATO došlo je posle potpisivanja Vojno-tehničkog sporazuma kod Kumanova 9. juna 1999.
Ovome su prethodile posete Beogradu Martija Ahtisarija i Viktora Černomirdina kako bi se izvršio dodatni pritisak na Miloševića. Ondašnji kancelar Nemačke Gerhard Šreder zasluge za priključivanje Rusije politici SAD i NATO oko Kosova, u svojim memoarima, pripisuje diplomatskim uspesima Joške Fišera tadašnjeg ministra spoljnih poslova Nemačke. SAD i Britanija u to vreme su otvoreno razmatrali kopnenu invaziju NATO na Srbiju.
Kod Bona su se na samom početku juna tim povodom sastali Viktor Černomirdin, Marti Atisari i StroubTalbot, radi pripreme nastupa kod Miloševića. Po Ahtisariju, NATO je tada kao krajnji rok za rešavanje krize odredio period do održavanja sastanka G8 u Kelnu 7. i 8. juna. U suprotnom, usledila bi kopnena invazija. Usaglasili su se 2. juna, u vidu sporazuma u 10 tačaka, na osnovu čega su se Marti Ahtisari i Viktor Černomirdin 3. juna zaputili u Beograd.
Posebno grubo u Beogradu je tada nastupio Viktor Černomirdin, predstavivši Miloševiću ponuđeni predlog kao ultimatum. Boris Jeljcin, tadašnji predsednik Rusije, tumačio je potom da je Černomirdin "uradio sve što je mogao " i da je "zaustavio rat" uz ocenu da se pritom "Milošević ponašao apsolutno besprincipijelno" te da je to, po Jeljcinu, Rusiju "guralo u vojnu i političku konfrontaciju sa Zapadom".
Tri dana po potpisivanju Vojno-tehničkog sporazuma kod Kumanova 9. juna 1999. započelo je povlačenje snaga Srbije odnosno SRJ sa Kosova i Metohije. Sporazum je odredio uspostavljanje misije Ujedinjenih nacija, UNMIK.
Havijer Solana, tadašnji generalni sekretar NATO-a 10. juna 1999. izdao je naredbu o prekidu bombardovanja.
Poslednji projektili pali su 10. juna u rejonu sela Kololeč, kod Kosovske Kamenice, u 13.30, i na kasarnu u Uroševcu oko 19.35. Bio je to 79. dan NATO agresije na Srbiju, odnosno SRJ.
Savet bezbednosti OUN je tada usvojio Rezoluciju 1244. U sastavu misije KFOR na Kosovo i Metohiju je upućeno 37.200 vojnika.
Vrhunac čitavog procesa bilo je jednostrano proglašenje nezavisnosti Kosova 17. februara 2008, koje su priznale zemlje koje su učestvovale u agresiji na Srbiju 1999. godine.
Snažan zemljotres magnitude 7,7 pogodio je Mjanmar, saopštio je Američki geološki institut (USGS). Tresle su se i još dve susedne zemlje. Prvi snimci su strašni. Ne zna se broj mrtvih.
Pred Srbijom je kišovit period, ali i osetno zahlađenje koje se očekuje 6. i 6. aprila, dok je vremenska prognoza za Uskrs povoljnija, bar za sada, i predviđa porast temperature.
Vrhovni vođa talibana Hibatulah Akundžada izjavio je danas da nema potrebe za zapadnim zakonima u Avganistanu i da je demokratija mrtva sve dok su šerijatski zakoni na snazi.
Izraelski premijer Benjamin Netanjahu obećao je danas da će pojačati vojni pritisak na Hamas i da će lideri te grupe položiti oružje, a da će Izrael osigurati sveopštu bezbednost u Pojasu Gaze i omogućiti primenu plana predsednika SAD Donalda Trampa.
U toku večeri i noći pojava slabe kiše biće češća na jugozapadu i jugu Srbije, dok se u Vojvodini očekuje kao veoma retka (izolovana) pojava. Na visokim planinama očekuje se sneg.
Zbog povećane količine padavina na teritoriji opštine Kladovo održan je vanredni sastanak Štaba za vanredne situacije opštine Kladovo u užem sastavu, na kom se analizirala situacija sa terena na vodotokovima I i II reda.
Opozicioni mediji N1, Danas i Nova S preneli su vest o tome da je u beogradskoj opštini Čukarica udaren muškarac tokom 16 minuta tišine za žrtve pada nadstrešnice u Novom Sadu.
Vrhovni vođa talibana Hibatulah Akundžada izjavio je danas da nema potrebe za zapadnim zakonima u Avganistanu i da je demokratija mrtva sve dok su šerijatski zakoni na snazi.
Izraelski premijer Benjamin Netanjahu obećao je danas da će pojačati vojni pritisak na Hamas i da će lideri te grupe položiti oružje, a da će Izrael osigurati sveopštu bezbednost u Pojasu Gaze i omogućiti primenu plana predsednika SAD Donalda Trampa.
Ministar finansija Siniša Mali poručio je da je Dragan Đilas kreator narativa nasilja u Srbiji, kao i da građani Srbije dobro poznaju njegovo nečasno političko delovanje.
Podaci Republičkog zavoda za statistiku o januarskim platama pokazuju da programeri više nisu najplaćenije zanimanje u Srbiji, budući da su najveći prosek u ovom mesecu zabeležili zaposleni u proizvodnji koksa i derivata nafte i on je iznosio 332.994 dinara.
Grupa od 40 južnokorejskih kompanija povećala je, ili će podići cene zbog viših troškova proizvodnje, što će izvršiti dodatni pritisak na inflaciju, prenose danas južnokorejski mediji.
Kineski antimonopolski regulatori istražuju sporazum američkog konzorcijuma o kupovini dve luke u zoni Panamskog kanala, što je, prema izveštajima, odložilo završetak dogovora koji je prvobitno bio planiran za sledeću nedelju.
Na tržištima valuta se prošle nedelje trgovalo oprezno jer raste rizik od eskalacije carinskog rata između SAD i najvećih svetskih ekonomija, pa kursevi valuta nisu značajno oscilirali.
Potražnja za sezonskim radnicima u turizmu u Crnoj Gori i Hrvatskoj je velika, a plate na višim pozicijima kao što su šefovi kuhinja se kreću i do 3.000 evra, izjavio je danas Miloš Turinski iz Infostuda.
Gradska uprava za sport i omladinu u Novom Sadu saopštila je da bazen u Futogu počinje da radi do kraja aprila, kao i da su u toku pripreme, koje su počele nakon što je 18. marta usvajena odluka da se on i sportska hala daju na upravljanje JP SPC "Vojvodina".
Radovi na postavljanju optičkih kablova koje izvodi kompanija A1 u Kragujevcu nisu završeni kako treba – u mnogim ulicama ostale su rupe, a putna infrastruktura nije vraćena u prvobitno stanje.
Komentari 3
Pogledaj komentare Pošalji komentar