Ona je za Tanjug rekla i da je cena viša od 2.000 dolara za 1.000 kubnih metara gasa, kolika je bila u utorak uveče, što je i rekordni nivo, nastala zbog mešanja politike i ekonomije, a tu će cenu, dodaje, platiti privreda i građani.
Prema njenim rečima, jedan od glavnih razloga visoke cene gasa je što je letos proizvodnja energije iz obnovljivih izvora bila mala, a sa buđenjem privrede porasla je i tražnja za gasom.
Jelica Putniković je istakla da su SAD sklopile ugovor sa azijskim zemljama, poput Kine, Indije, Japana i Južne Koreje, gde se gas skuplje prodaje, pa je Evropa, praktično, ostala bez potencijalne mogućnosti da nabavi gas od nekog drugog, osim od Rusije.
"Stalno se priča da je 'Gasporm' kriv i da je Moskva obustavila snabdevanje gasom, a ta ruska kompanija isporučuje sve ugovorene količine gasa", ističe Putnikovićeva i dodaje da je sada na Evropi da kaže da li hoće ruski gas ili neće.
Ona je podsetila da se Nemačka opredelila za ruski gas dok je vladu u Berlinu vodila Angela Merkel, kada su izgrađeni "Severni tok" 1 i 2, dok nova nemačka vlada, pod uticajem Zelenih, ali i Vašingtona, odugovlači sa davanjem sertifikata za početak transporta tog energenta.
"Ovo što se dešava sa tokom Jamal - Evropa zapravo je situacija da Varšava neće direktno od Moskve da kupi gas, već ga uzima od preprodavaca, od Nemačke", kaže Jelica Putniković i dodaje da se gas, koji dolazi preko Belorusije, zadržava u Poljskoj, ali Nemci uzimaju profit jer ga preprodaju Poljacima.
Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja,
stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.
Komentari 7
Pogledaj komentare