Izvoz je preskup, jer osiguranja traže posebne premije. Od toga najviše profitira Rusija, piše DW.
Ukrajinske luke je od 22. jula napustilo dvadesetak brodova natovarenih žitaricama. Tog dana je u Istanbulu uz posredovanje UN potpisan sporazum koji je okončao višemesečnu blokadu Crnog mora od strane ruskih ratnih brodova i ukrajinskih morskih mina.
U prvih mesec dana je oko 600.000 tona žitarica krenulo na svetsko tržište, saopštila je ukrajinska Lučka uprava. Tamo imaju ambiciozne planove da uskoro stotinu brodova mesečno isplovljava iz Odese i drugih luka.
Ali, put dotle je trnovit. Jer svega je pet brodova do sada došlo do regiona Odese da pokupi hranu, od toga jedan pod patronatom UN kako bi što pre stigao do Etiopije gde istorijske suše ostavljaju milione ljudi na ivici gladi.
Ostali brodovi koji su isplovili su oni koji su već mesecima bili zaglavljeni u lukama.
"Vrlo traljavo ide sa potpisivanjem novih ugovora o transportu" kaže nam Pavlo Martišev iz Kijevske škole ekonomije. "Igrači na tržištu ne veruju baš Rusima i računaju da bi moglo biti iznenađenja."
Osiguranja traže mnogo
Recimo, samo dan posle potpisivanja ugovora u Istanbulu, ruske snage raketirale su luku u Odesi.
"Troškovi transporta veoma variraju, često u samo jednom danu. Čas ima izveštaja o ruskim napadima u regionu Odese, ili na luku u Nikolajevu, čas ruski lovci nadleću demilitarizovani morski koridor koji je predviđen za siguran prolaz brodova", kaže Martišev.
Ovaj ekonomista je u ranijoj analizi računao da Ukrajina može da dođe do dodatnih pet milijardi dolara kroz izvoz žitarica. Taj novac bi svakako dobro došao. Ali, sada Martišev nije siguran da će se optimistična računica ostvariti.
Genadij Ivanov, poslovođa logističkog preduzeća BPG Šiping, tačno zna šta je posredi. Njegova firma već desetak godina organizuje put kontejnerskih brodova do ratom izmučenog Jemena. Kaže, i sada mu je teško da ubedi brodske kompanije da pošalju brodove do njegovog rodnog grada Odese.
"Tek mali broj njih stalno radi u potencijalno opasnim regionima poput zapadne Afrike ili Jemena, i mali broj je sada spreman da ide do Ukrajine", kaže Ivanov.
Za takva putešestvija prevoznici moraju osiguravajućim kućama da plaćaju premije za rizik. "To na kraju bitno povećava troškove u odnosu na susedne mirne zelje poput Rumunije ili Bugarske", kaže on za DW.
Rusko žito potiskuje ukrajinsko
No, što duže morski koridor bude funkcionisao, to će sve više kompanija biti spremno da stavi brodove na raspolaganje. "Kada je potpisan sporazum o žitaricama, osiguranja su očekivala premiju od 4-5 odsto vrednosti robe za sedam dana. Danas je to 1-1,5 odsto, ali i to je ipak 200.000 do 270.000 dolara po brodu nedeljno", računa Ivanov.
Brodovlasnici traže dodatni novac za najam broda jer se on dodatno zadržava barem nedelju dana na kontroli u Istanbulu. Uslov ruske strane bio je da turska vojska ispita svaki brod kako bi se sprečile eventualne isporuke oružja Ukrajini morskim putem.
"Sve to znači da tona tereta iz ukrajinskih luka košta 25 do 35 dolara više nego iz rumunskih luka", kaže nam Ivanov.
To pak smanjuje dobit izvoznika i ubija otkupne cene koje dobija ukrajinski seljak. A to je prednost za najvećeg konkurenta na tržištu žitarica – Rusiju. Doduše, i za rusku robu osiguravajuće kuće traže dodatne premije od izbijanja rata.
"Rusija ove godine očekuje rekordnu žetvu sa 90 miliona tona pšenice. Pod ovim uslovima, ruska pšenica će dominirati svetskim tržištem. Rusi mogu da nude i popuste, već su potisnuli ukrajinsku pšenicu sa važnih tržišta u Turskoj i Egiptu", kaže Pavlo Martišev.
Slično važi za suncokretovo ulje. "Od početka rata mnoge fabrike u Ukrajini ne rade, pa se umesto ulja izvoze neprerađene semenke što donosi znatno manje deviza", pojašnjava ekonomista.
Prepuni silosi
Stručnjaci procenjuju da još uvek oko 18 miliona tona žitarica čeka u ukrajinskim silosima. To ždere živce posebno farmera koji gaje kukuruz.
"U septembru i oktobru stiže nova žetva. Ako se drastično ne ubrza izvoz, onda će nedostajati skladišta za oko deset miliona tona kukuruza", kaže Martišev. On traži međunarodnu pomoć i povoljne kredite za male proizvođače kako bi brzo mogli da sagrade privremene silose.
Kada bi sporazum o žitaricama mogao da donese plodove? Tek kada zapadni partneri pomognu Ukrajini da zauzda zahteve osiguravajućih kuća, uveren je Hajnc Štrubenhof, stručnjak za poljoprivredu koji je ranije u Ukrajini radio za Svetsku banku.
"Rusija ima interes da i dalje vlada neizvesnost i da premije na rizik ostanu visoke. EU i SAD moraju naći interes da podrže Ukrajinu kod troškova osiguranja i tako načine njen izvoz konkurentnim", kaže Štrubenhof.
Ako se to ne desi, ukrajinski seljaci bi mogli da sade sve manje pšenice i kukuruza, a sve više uljane repice i suncokreta. A to bi, kaže ovaj stručnjak, na kraju podrilo nade da ukrajinsko žito može da spreči glad u Africi i drugde.
Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja,
stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.
Iz Centralne banke Bosne i Hercegovine nedavno su objavili koje se novčanice konvertibilne marke povlače iz opticaja i prestaju biti zakonsko sredstvo plaćanja od 1. januara 2025. godine.
Više od 3.000 zaposlenih japanske kompanije Tošiba u Japanu je prihvatilo predlog firme za odlazak u prevremenu penziju, prenosi agencija Kjodo pozivajući se na anonimne upućene izvore.
Ruske vlasti nastoje da zaustave paniku uzrokovanu ovonedeljnim naglim smanjenjem vrednosti rublje. Centralna banka je 27. novembra intervenisala kako bi zaustavila to smanjenje.
Utakmica između kineskih proizvođača električnih vozila i evropskog tržišta, tačnije Evropske unije, nastavlja se i dobija neku novu dinamiku nakon što je EU povećala carine na uvoz e-vozila iz Kine.
Rusija je povećala carine na izvoz pšenice više od 18 odsto, na 3.700 rublji odnosno 34,71 dolara po metričkoj toni, što će važiti od 4. decembra, objavilo je rusko Ministarstvo poljoprivrede.
Bosanski burek, jedno od omiljenih jela na celom Balkanu, sada se može kupiti i u nekim centrima najvećeg trgovačkog lanca na svetu – američkog Volmarta.
Cene stanova u EU porasle su 48% između 2010. i 2023. godine, dok su troškovi stanovanja, uključujući plaćanje komunalija, u nekim državama članicama naglo porasli, prema najnovijem izveštaju Evrostata o stanovanju u Evropi.
Na palestinskim društvenim mrežama danas su objavljeni snimci na kojima se vidi kako izraelski vojnici jurišaju na Nablus na okupiranoj Zapadnoj obali, javlja Al Džazira.
Kanadski premijer Džastin Trudo obećao je novoizabranom predsedniku SAD Donaldu Trampu da će Kanada pooštriti kontrolu na zajedničkoj granici, rekao je danas ministar kanadske javne bezbednosti Dominik Leblan.
Marinika Tepić, potpredsednica Stranke slobode i pravde, u javnom obraćanju, iznela sramne optužbe na račun predsednika Srbije Aleksandra Vučića i njegovog brata Andreja.
Rat u Ukrajini – 1.012. dan. Rusi napreduju duž celog fronta, a ukrajinske snage pokušavaju zaustaviti silovit nalet napadima bespilotnim letelicama na teritoriju Ruske Federacije.
Nemačka ministarka spoljnih poslova Analena Berbok optužila je danas Kinu da je Rusiji dala oružje za rat protiv Ukrajine i da preti miru u Evropi i Indo-Pacifiku.
Poznati TV glumac Vejn Nortrop, najpoznatiji po ulogama u hit serijama "Dinastija" i "Dani naših života", preminuo je u 77. godini nakon borbe sa Alchajmerovom bolešću.
Profesor fizike na Univerzitetu u Portsmutu Melvin Vopson tvrdi da smo svi na rođenju izabrali da postanemo likovi u naprednom svetu veštačke inteligencije.
Studija predstavlja važan korak u razumevanju uloge BMI-a u patogenezi različitih bolesti i može poslužiti kao osnova za dalja istraživanja i razvoj efikasnijih strategija prevencije i lečenja.
Epidemiološkinja i šefica odseka za HIV i polno prenosive bolesti Gradskog zavoda za javno zdravlje Biljana Begović Vuksanović ocenila je danas da kod građana Srbije nije porasla svest o važnosti prevencije HIV-a.
Norovirus, bolest koja izaziva agresivne napade dijareje i povraćanja, raste u Velikoj Britaniji, jer je broj prijavljenih slučajeva porastao za skoro trećinu u poslednjih 14 dana.
Povodom Svetskog dana borbe protiv HIV svi zainteresovani građani mogu danas besplatno da se savetuju i testiraju na HIV u Gradskom zavodu za javno zdravlje Beograd.
Denis Vilnev, kanadski reditelj koji je režirao serijal "Dina" i film "Blade Runner 2049", u svoju filmografiju ne želi da doda i najuspešniju naučno-fantastičnu franšizu svih vremena.
Kao jedan od najvećih glumaca u Holivudu, čija karijera traje duže od pet decenija, Samjuel L. Džekson ne ustručava se kada je potrebno izraziti mišljenje o filmskoj industriji.
Srpski savez elektronskih sportova i esportova (SESE) poziva sve igrače i ljubitelje fudbala i esporta da se pridruže u jedinstvenom takmičenju – Phygital Football!
Oleksandar “s1mple” Kostiljev, trenutno neaktivan superstar ekipe NAVI u CS2, pridružiće se egzibicionom meču pre velikog finala Valorant Radiant Asia Invitational turnira.
Od 22. do 24. novembra, u impresivnom prostoru Hangara Luke Beograd, održan je ovogodišnji Games.con festival, najveći događaj posvećen gejmingu i popularnoj kulturi na Balkanu.
Serbian President Aleksandar Vučić addresses the public regarding the lies of Albin Kurti and Xhelal Sveçla that Belgrade was involved in the explosion on the Ibar-Lepenac water canal.
In North Mitrovica, a large number of members of the special units of so-called Kosovo Police are also present this morning, patrolling the streets of the city with long barrels.
Ukrainian Foreign Minister Andrii Sybiha called on his NATO colleagues to announce an invitation to Ukraine for admission to the Alliance during a meeting in Brussels next week, Reuters reported, which had access to the letter.
Thousands of demonstrators protesting Georgian government's decision to suspend EU accession negotiations gathered for the second night in a row in front of the parliament in the capital Tbilisi, and as they did the previous evening, they clashed with police.
Primary and secondary schools in Serbia received a letter that the implementation of the "Zdravitas" information system, which was planned for Monday, December 2, was postponed.
Šestodnevna opsada banke 23. avgusta 1973. inspirisala je kontroverznu teoriju o Stokholmskom sindromu, a 1980. za BBC govorila su dvojica revolucionarnih policijskih pregovarača koji su izgradili karijere na talačkim krizama, među kojima je bio i ovaj bizarni pokušaj pljačke.
Komentari 0
Pogledaj komentare