Trgovanje bitkoinima postalo je lakše nakon što je Američka komisija za vrednosne papire dozvolila da se tom digitalnom valutom trguje direktno na berzi putem tzv. ETF-ova. Treba li sada ulagati u bitkoin?
Pristalice bitkoina čekali su na ovu odluku nedeljama, navijajući i podižući cenu u visine. Sada je zvanično: takozvani bitkoin spot ETF-ovi sada mogu da se ponude u SAD.
"To znači da je bitkoin sada upakovan u klasičan vrednosni papir“, objašnjava Filip Zandner iz Frankfurtske škole za finansije i menadžment. Ta odluka, kako dodaje, daje bitkoinu znatno veću verodostojnost: "To ima veliki simboličan efekat. Bitkoin je uvek bio kritikovan. Ova odluka bi sada mogla da dovede do toga jedna ili dve te kritične tačke nestanu“, kaže Zandner za DW.
Američka Komisija za hartije od vrednosti i berzu (SEC) do sada je odbijala da to učini uz obrazloženje da je taj proizvod osetljiv na tržišnu manipulaciju. Osim toga, mnogi kriptovalute vide kao priliku za zaobilaženje sankcija, odnosno za premeštanje i pranje novca stečenog kriminalnim aktivnostima.
Hakovanje nema nikakvih posledica
Dan pre objavljivanja odluke, jedan hakerski napad još jednom je pokazao koliko je cena bitkoina ranjiva. Naime, u utorak 9. januara 2023, nakon zatvaranja berze, kada je SEC na platformi Iks objavio da je bitkoin ETF odobren, kurs je strelovito porastao. Euforija je, međutim, veoma brzo splasnula – jer je ta vest bila prevara. Nalog američke Komisije bio je hakovan.
To je potvrdila i platforma Iks. Nepoznata osoba preuzela je kontrolu nad telefonskim brojem koji je povezan s korisničkim nalogom, a SEC je uspeo da obriše objavu tek pola sata nakon što se pojavila. Američka Komisija za hartije od vrednosti i berzu saopštila je da radi s policijom i nadležnim službama vlade na istrazi incidenta. Sasvim je moguće da su hakeri pokušavali da profitiraju od rasta cena nakon objavljivanje lažne vesti.
ETF olakšava kupovinu bitkoina
ETF je skraćenica za "Exchange Traded Fund“ – "fond kojim se trguje na berzi“. ETF-ovi se takođe koriste za repliciranje deoničkih indeksa kao što je nemački deonički indeks DAX. Bitkoinima je već moglo da se trguje u SAD, ali samo na računima na posebno dizajniranim kripto-berzama ili privatno na tzv. voletsima.
Prema rečima Zandnera s Frankfurtske škole za finansije i menadžment, bitkoin ETF sada pojednostavljuje kupovinu, posebno za upravnike fondova i finansijske savetnike, koji mogu lakše da uključe bitkoine u svoj portfelj.
Takvi proizvodi već postoje u Evropi i Švajcarskoj, ali to je novost za SAD. "A američko tržište kapitala ima važnu ulogu i veliku privlačnost“, ukazuje Zandner.
Da li sada raste cena bitkoina?
Stručnjaci pretpostavljaju da će zeleno svetlo kratkoročno već bilo uračunato u cenu bitkoina: on je dobio mnogo na vrednosti u poslednjih nekoliko meseci pre same odluke.
Britanska banka Standard procenjuje da bi bitkoin ETF-ovi samo ove godine mogli da privuku 50 do 100 milijardi dolara investitora. To bi verovatno podiglo cenu bitkoina do 100.000 dolara. Drugi, međutim, pretpostavljaju da bi priliv pre mogao da bude oko 55 milijardi dolara u periodu od pet godina.
Filip Zandner uveren je da je odobrenje za korišćenje ETF-a veliki korak prema priznavanju digitalne valute. "Od ovoga bi veće bilo samo ako bi neka centralna banka takođe kupila bitkoin“, kaže on.
Ali, kada je reč o bitkoinu, tu sigurnosti nikada nije bilo. Njegova cena je nekoliko puta znala da poraste za veoma kratko vreme, a zatim da se ponovo dramatično sruši. Mnogi investitori izgubili su tako novac. Kada je reč o bitkoinu, mora se biti svestan rizika ulaganja, mnogo više nego kod normalnog ulaganja u deonice.
Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja,
stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.
Prodavnice u Rusiji moraju zaključavati neke police s proizvodima zbog povećanog straha od krađe, što je rezultat ogromne inflacije koja pogađa ekonomiju te zemlje, piše CNN.
Hrvatska od Turske kupuje borbene dronove Bajraktar, a ugovor o kupovini šest letilica, vredan gotovo 74 miliona dolara bez PDV-a, biće potpisan u Ministarstvu odbrane.
Novak Đoković dobio je još jedno priznanje za svoje sportske uspehe. Poznati brend "Hublot" izradio je sat koji nosi ime po njemui koji će sadržati "deo" najboljeg tenisera na svetu.
Generalni direktor Svetske zdravstvene organizacija (SZO) Tedros Adanom Gebrejesus hospitalizovan je u Riju de Žaneiru zbog upale unutrašnjeg uha i hipertenzije.
Mnogi koji uspešno smršaju suoče se s tzv. jo-jo efektom se ponovo ugoje. Razlog nije nedostatak discipline. Novo istraživanje pokazuje da se ćelije masnog tkiva "sećaju" gojaznosti.
Kardiolog i lekar opšte prakse Aleksandar Mjasnikov upozorava da svaka isporučena hrana ili ona koju kupite pripremljenu u marketu predstavlja pretnju od trovanja hranom.
Nacionalno udruženje pacijenata "Alergija i ja" saopštilo je da će povodom Svetskog dana hronične opstruktivne bolesti pluća (HOBP), organizovati besplatne preglede pluća spirometrijom u više gradova širom Srbije.
Sudije su pronašle "razumne razloge" po kojima ova trojica muškaraca snose "krivičnu odgovornost" za navodne ratne i zločine protiv čovečnosti tokom rata između Izraela i Hamasa.
Na festivalu u Poljskoj održana je premijera filma Rust tri godine od ubistva Galine Hačins na snimanju. Alek Boldvin, glavna zvezda filma, nije pozvan na premijeru.
U jednom od najvećih skandala u zdravstvenom sistemu u Turskoj, lekari, medicinske sestre i vozači hitne pomoći optuženi su da su postavljali lažne dijagnoze kako bi novorođenčad prebacivali na odeljenja intenzivne nege u 19 privatnih bolnica, gde su bebe bile podvrgnute produženim i ponekad nepotrebnim tretmanima.
Aukcijska kuća kaže da je kineski vlasnik firme za kriptovalute Džastin Sun ponudio najviše novca. Suna je američka Komisija za hartije od vrednosti ranije optužila za malverzacije, ali on je odbacio optužbe.
Komentari 19
Pogledaj komentare