Svet

Sreda, 20.12.2023.

21:16

Ovo su najvredniji brendovi na svetu

Američke kompanije dominiraju na globalnoj listi 20 najboljih, a na kojoj se nalaze samo dva preduzeća iz jedne evropske zemlje.

Izvor: Blic

Default images
Foto: shutterstock, PopTika

Amazon je krunisan kao najveći svetski brend 2023. godine, sa procenjenom vrednošću od 299,28 milijardi dolara (273,49 milijardi evra) uprkos padu od 51 milijardu dolara tokom prošle godine.

U studiji koju je objavila agencija za finansijsku analizu TradingPedia, gigant e-trgovine popeo se na rang listu i preskočio prošlogodišnjeg najboljeg kompaniju Apple, koja je izgubila 16% svoje vrednosti (297,51 milijardu dolara).

Gugl se našao na trećem mestu, povećavši svoju vrednost za skoro 18 milijardi dolara od prošle godine i dostigao je 231,38 milijardi dolara.

SAD su ubedljivo najzastupljenija zemlja u prvih 20 na rang listi. Najveća firma, a koja nije američka kompanija je južnokorejska tehnološka kompanija Samsung, koja je na šestom mestu sa 99,66 milijardi dolara.

Evropa je na samo dva mesta u prvih 20, u oba slučaja zahvaljujući Nemačkoj: vrednost Dojče Telekoma od 62,93 milijarde dolara stavila ga je na 11. mesto, dok je kompanija za luksuzna vozila Mercedes-Benz na 16. mestu sa 58,8 milijardi dolara.

Ipak, uprkos ograničenom broju od 20 najboljih, evropske zemlje i kompanije su u velikoj meri zastupljene u široj studiji TradingPedia.

Samo 30 od 195 zemalja ima brendove na globalnoj listi 500 najboljih, a skoro polovina njih (14) su evropski.

Čini se da je vrlo malo zemalja u stanju da proizvede velike brendove, navodi TradingPedia.

Otkriveno je da postoji samo 20 nacija sa više od tri brenda u prvih 500: SAD, Južna Koreja, Kina, Nemačka, Japan, Velika Britanija, Saudijska Arabija, Indija, Francuska, Kanada, Italija, Španija, Švedska, Rusija, UAE, Australija, Švajcarska, Singapur, Brazil i Holandija.

SAD i Kina su jasni lideri na svetskoj sceni, sa 202 odnosno 79 od 500 najboljih brendova. Kada pogledamo prvih 100, više od polovine (53) je iz SAD, a 22 iz Kine.

Nemačka ima sedam brendova u prvih 100, a slede Japan sa šest, Južna Koreja sa četiri i Velika Britanija sa tri.

Koje su najveće industrije?

Kada se posmatraju industrije u celini, bankarstvo dominira kada se uzme u obzir broj brendova u svakom sektoru. Prema TradingPedia: oko 14,2% svih brendova u prvih 500 su kompanije za bankarske i finansijske usluge, dok je 10% u maloprodaji.

Međutim, kada se posmatra ukupna vrednost, tehnologija i maloprodaja su na vrhu, sa tehnološkim brendovima koji predstavljaju oko 13,4% ukupne vrednosti 500 najboljih kompanija i maloprodajnim brendovima 13,2%.

Nema svaka zemlja kapacitet da stvori veliki brend, a veće ekonomije imaju tendenciju da imaju prednost u ovom pogledu.

Ipak, globalno priznati brendovi mogu se pojaviti iz različitih krajeva sveta, a u nekim slučajevima, manje ekonomije uspevaju da stvore dobro poznate brendove. To su na primer finska Nokija i meksičko pivo Corona.

Opširnije možete pročitati na ovom linku, sa vizualima.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 0

Pogledaj komentare

0 Komentari

Možda vas zanima

Svet

Gasprom besan: Evropo, što to radiš?!

Zemlje EU veštački uništavaju potražnju gasa na štetu sopstvenih ekonomija, što će dovesti do daljeg pada potrošnje gasa u Evropi i zatvaranja energetski intenzivnih industrija, saopšteno je iz Gasproma.

19:08

16.11.2024.

1 d

Svet

Argentina: Ukidamo

Argentina će delimično ukinuti poreze koji se naplaćuju na robu kupljenu u inostranstvu, najavio je visoki argentinski zvaničnik, u sklopu šireg ekonomskog otvaranja zemlje za koje se zalaže predsednik Havijer Milej.

8:59

17.11.2024.

1 d

Podeli: