Na ovo su upozorili u utorak predstavnici industrije i sindikata, zahtevajući od političara da urade nešto.
"Uz dalji pad u stanogradnji, dogodine nas očekuju talas stečaja i gubitak oko 100.000 radnih mesta", rekao je predsednik udruženja građevinske industrije Volfgang Šubert-Rab.
On je za Augsburger algemajne od srede rekao da je do septembra odobrena gradnja oko 77.000 stanova manje nego u prvih osam meseci prošle godine. Osim toga, uočljiv je trend storniranja već naručenih projekata.
Građevince sada dodatno zabrinjava novootvorena rupa u nemačkim javnim finansijama, nastavio je Šubert-Rab, zahtevajući od vlade da građevincima predstavi okvirne uslove poslovanja u narednim godinama.
Presuda ustavnog suda od prošle srede o nezakonitoj prenameni novca u državnim fondovima je otvorila deficit od 60 milijardi evra u nacrtu budžeta za 2024. nekoliko dana pre nego što je trebalo da bude zaključen.
Građevinci strahuju da to može uticati na njihove subvencije, a to pak na duže može da uruši čitav sektor, rekao je Šubert-Rab.
Predsednik sindikata građevinskih radnika IG BAU Robert Fajger je za isti list rekao da u knjigama narudžbi još ima zaliha, ali da će se one istopiti.
Sindikat zato traži "vanredni fond" od 50 milijardi evra za izgradnju socijalnih stanova, uz još 22 milijarde za finansiranje finansijski pristupačnih stanova onima sa uobičajenom zaradom, rekao je Fajger.
Nemačka stanogradnja je u recesiji pre svega zbog spleta uvećanih troškova gradnje i skupljih kredita. To sve je dramatično naduvalo cenu gradnje, pa se građani ne samo teško odlučuju na ulaganje, nego i otkazuju projekte.
Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja,
stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.
Komentari 4
Pogledaj komentare