Nemačka razmatra "dodatak za mobilnost": Za one sa nižim zaradama 20 do 50 evra mesečno?
Nemačka Vlada razmatra uvođenje "dodatka za mobilnost" kako bi se kontriralo rekordno visokim cenama goriva, piše tabloid Bild.
Izvor: Deutsche Welle
Ilustracija: Shutterstock/Marian Weyo
On bi se kretao od 20 do 50 evra mesečno, ali samo za one sa nižim i srednjim zaradama.
Rekordne cene benzina i dizela na pumpama i dalje šokiraju vozače u Nemačkoj, iako je cena barela sirove nafte na svetskom tržištu u međuvremenu pala. Zbog toga se danima raspravlja u uvođenju "popusta na točenje" koji bi za građane finansirala država.
Tu opciju su podržavali i liberali, najmanji partner u nemačkoj Vladi, ali očito nisu mogli da pridobiju socijaldemokrate i zelene. Ovim partijama je važno da država, ako već mora da priskoči u pomoć, pomogne i onima koji ne koriste privatne automobile i tako doprinose i zaštiti klime.
Tabloid Bild navodi da Socijaldemokrate iza zatvorenih vrata predlog liberalnog ministra finansija Kristijana Lindnera nazivaju "novcem za vlasnike poršea", dok se Zeleni žale da bi Lindnerov predlog povlastio pre svega vozače gabaritnijih automobila koji su veliki potrošači i zagađivači.
Lindner je ranije tražio da svaki vozač na pumpi naprosto dobija popust od 30 do 40 centi po litru, što bi onda nadomestila država. Linderova ideja bila je da se tako cene goriva vrate na ispod dva evra po litru.
Bez pomoći za višu klasu
Prema pisanju Bilda, ministar rada Hubertus Hajl iz redova Socijaldemokrata sada predlaže "dodatak za mobilnost" za one sa nižim i srednjim primanjima. Tu premiju bi država isplaćivala najduže tri meseca, i to svima – u zavisnosti od primanja.
Bild navodi da postoji i konkretan predlog. Tako bi oni koji zarađuju manje od 2.000 evra bruto dobijali pedeset evra mesečno. Oni sa platom do 3.000 evra bi dobijali 35 evra, a oni sa zaradom do 4.000 evra bi imali 20 evra mesečno. To bi navodno stajalo državu milijardu evra mesečno.
I stranački šef Socijaldemokrata Lars Klingbajl podržava predlog. Jer, kaže, tako bi država pomogla onome kome pomoć treba. "Neko poput mene može da toči gorivo za 2,30 evra po litru, njemu ne treba državna pomoć. Ali podrška treba mojoj komšinici koja svakog dana vozi do Hamburga gde radi kao negovateljica", rekao je Klingbajl.
Lider opozicionih Demohrišćana Fridrih Merc pak zahteva da se umesto svega toga sniže porezi. "Sniziti porez na energente i porez na promet za dizel i benzin sa devetnaest na sedam odsto. To bi bila nebirokratska, brza i dobra pomoć za sve", rekao je Merc za Tagesšpigel.
Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja,
stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.
Vlasti Azerbejdžana saopštile su da je državna naftna kompanija SOCAR isporučila 1.220 tona benzina Jermeniji, što predstavlja prvu takvu pošiljku između dve zemlje u poslednjih 30 godina, u okviru postepenog poboljšanja odnosa nakon dugogodišnjih sukoba.
Tunel Tjanšan Šengli, najduži tunel za auto-puteve na svetu, biće otvoren za saobraćaj do kraja godine u kineskoj autonomnoj regiji Sinđang-Ujgur, saopštili su danas regionalni zvaničnici.
Evropska unija smanjuje uvoz nafte i sve više kupuje tečni prirodni gas (LNG), posebno iz Sjedinjenih Američkih Država, pokazuju podaci Evrostata za ovu godinu.
Donald Tramp tvrdi da je u prvoj godini povratka na vlast okončao osam ratova, ali mnogi njegovi mirovni sporazumi nemaju stvarni učinak. Šta ga onda motiviše da i dalje pokušava da ih progura?
Rat u Ukrajini – 1.396. dan. Šef kijevske delegacije Rustem Umerov rekao je da ukrajinski mirovni pregovarači započinju novu rundu razgovora sa američkim timom o predlozima za okončanje rata.
Predsednik Demokratske narodne partije (DNP) Crne Gore Milan Knežević bio je gost Jutra na TV Prva, gde je istakao da je Srbija vodeći nezavisnu politiku pokazala da je neizbežan faktor na Balkanu.
Dokumenti šest i sedam, iz dosijea Džefrija Epstajna, najnovije serije objavljene od strane Ministarstva pravde SAD, sadrže mnogo cenzurisanih informacija, uključujući sudske spise, svedočenja navodnih žrtava i komunikacije.
Bivša teniserka Jelena Dokić oglasila se oštrom porukom na društvenim mrežama nakon što su se pojavile lažne fotografije generisane veštačkom inteligencijom, na kojima je navodno prikazana u bolnici i navodno trudna.
Niku Rajneru navodno je dijagnostikovana šizofrenija pre ubistava njegovih roditelja, Roba i Mišel Rajner, a lekovi koje je uzimao navodno su ga činili "neuračunljivim i opasnim".
Srčane bolesti su vodeći uzrok smrti u svetu. Iako su mnogi svesni da ishrana i stres igraju veliku ulogu, jedan lekar tvrdi da čak 90 odsto srčanih udara može biti povezano sa jednom jutarnjom navikom koja nema nikakve veze sa hranom.
U zimskim danima obično konzumiramo tople napitke kako bismo se ugrejali. Kako naši zubi reaguju ako posle, recimo, tople supe ili čaja, uzmemo hladan napitak?
Megan Markl i princ Hari pripremaju novu poslasticu za gledaoce Netflixa – filmsku adaptaciju popularnog ljubavnog romana "The Wedding Date" autorke Džesmin Gilori.
Danske vlasti su objavile izveštaj vojne obaveštajne službe u kojem se navodi da je Rusija tokom 2024. i 2025. izvela sajber napade na infrastrukturu i sajtove u toj zemlji, a takođe se otkrivaju i novi slučajevi koji ranije nisu prijavljeni, prenosi danas AP.
YouTube više neće deliti svoje muzičke podatke sa platformom Billboard, navodeći kao razlog neslaganje sa načinom na koji se ponderišu strimovi prilikom izrade američkih muzičkih top-lista.
Gde god da pogledate na internetu, nailazite na AI generisane slike i video-snimke. Sve ih je teže razlikovati od pravih, pa je Google napravio alat koji bi trebalo da vam pomogne u tome.
Komentari 2
Pogledaj komentare