"Ovakav razvoj događaja je senzacionalan jer ćemo umesto planiranog budžetskog manjka za ovu godinu od 36 miliona evra, biti u plusu milijardu evra", najavio je šef gradskih finansija Ginter Bek.
Bekova radosna vest usledila je nakon finansijskog izveštaja Bajonteka za prva tri ovogodišnja kvartala prema kojem je ta kompanija ostvarila 13,4 milijardi evra prihoda, pri čemu je samo u trećem kvartalu prihod bio oko šest milijardi evra. Dobit firme u prvih devet meseci ove godine dostigla je 7,1 milijardu evra, prenosi Jutarnji list.
Budući da se Bajontek ne bavi samo proizvodnjom cepiva protiv kovida 19, od značaja je podatak iz istog izvora da je direktni prihod kompanije od prodaje spomenutog cepiva u prvih devet meseci ove godine bio 2,5 milijarde evra. Uz to, Bajontek sarađuje s američkim Pfajzerom i kineskom Fosun Pharmom u prodaji cepiva za koronu, pa je i na taj način ostvarivao dodatni prihod u delu poslovanja vezan uz pomenuto cepivo.
Celovitija slika o razmerama poslovnih rezultata Bajonteka u prva tri tromesečja ove godine dobija se poređenjem s istim razdobljem prošle godine kada su prihodi kompanije iznosili 136,9 miliona evra uz ostvareni gubitak u poslovanju od 351 milijun evra.
"Povećanje prihoda uglavnom je posledica brzog povećanja ponude i prodaje cepiva protiv kovida 19 širom sveta. Prema ugovorima o saradnji, područja prodaje su podeljena između Bajonteka, Pfizera i Fosun Pharme na temelju prava na marketing i distribuciju“, navodi se u izveštaju Bajonteka, koji je uoči objavljivanja finansijskog izveštaja izašao u javnost i s podatkom da je u prvih deset meseci ove godine prodao više od dve milijarde doza u 152 zemlje sveta.
Kao najvažnije poslove sklopljene u septembru i oktobru ove godine Bajontek navodi ugovore s američkom i japanskom vladom o isporuci 500 miliona (SAD), odnosno 120 miliona doza cepiva u Japan.
Reč je o kompaniji osnivača Ugura Sahina, imunologa, fizičara i profesora Univerziteta „Johanes Gutenberg“ u Majncu koji je 2008. pokrenuo biznis s grupom saradnika, među kojima je i Sahinova supruga Ozlem Tureci, danas članica Uprave kompanije. Bajontek trenutno ima 1.300 zaposlenih.
Gradske vlasti Majnca već su izašle s planovima korišćenja pomenutog viška u blagajni od preko milijarde evra. Planiraju, između ostalog, prevremenu otplatu kratkoročnih kredita koje su uzele nakon izbijanja korona-krize te otkup nekretnina koje su u najmu lokalne administracije.
Isto tako, Majnc planira da izgradi poslovne zone u koje bi povoljnim uslovima privukli druge industrijalce i investitore.
Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja,
stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.
Komentari 12
Pogledaj komentare