Svet

Ponedeljak, 21.02.2022.

15:06

Gde se kriptovalute najviše koriste?

Izveštaj Čejnanalisisa (Chainalysis) pokazuje koje su zemlje najveći korisnici kriptovaluta širom sveta.

Izvor: smartlife.hr

Gde se kriptovalute najviše koriste?
Foto: 3Dsculptor/Shutterstock

U izveštaju se upoređuju vrednosti transakcija sa kupovnom moći i stavlja poseban fokus na neprofesionalnu i peer-to-peer upotrebu kako bi se procenilo koje su zemlje zaista napravile napredak u usvajanju kriptovaluta u većem delu svoje populacije.

Smartlife.hr prenosi da je Vijetnam neporaženi pobednik ove lestvice, s visokim bodovanjem na ukupnoj vrednosti kriptotransakcija, kao i na plaćanjima pojedinaca. Vrednost dolaznih transakcija kriptovalute nije bila daleko ispod one mnogo veće Indije.

FED odlučio: Zabranjeno

Jedan od razloga zašto se kriptovalute pokazuju popularnim u Vijetnamu, pa i u drugim zemljama u razvoju je taj što se koriste kao investicioni alat umesto drugih dobrih opcija, navodi se u izveštaju koje prenosi Statista.

Pokušaj očuvanja vrednosti nečije ušteđevine kada lokalne valute posustaju još je jedan podsticaj za ulaganje u kriptovalute, stavljajući Venecuelu, Argentinu i Tursku na kartu korisnika kriptovaluta.

FBI formira novu jedinicu zbog kriptovaluta

Pojedinci u zemljama u razvoju takođe koriste kriptovalute za međusobna plaćanja. U ovom segmentu visoko se rangiraju afričke zemlje poput Nigerije i Kenije. Afričke zemlje prednjačile su u usvajanju inovativnih P2P načina plaćanja, na primer mobilnog plaćanja, u procesu preskakanja opcija poput bankovnih transfera i onih digitalnih opcija plaćanja koje su vezane za njih.

Među razvijenim zemljama korišćenje kriptovalute bilo je najraširenije u zemljama engleskog govornog područja - pre svega u Sjedinjenim Državama, ali i Velikoj Britaniji, Kanadi, Južnoj Africi i Australiji.

Stigla nova prognoza: Bliži se sudnji dan za bitkoin?

Ekonomije u razvoju - Indija, Kina i Brazil - takođe su registrovane kao veliki korisnici. U slučaju intenzivne upotrebe Rusije i Ukrajine, Čejnanalisis ih povezuje s raširenim nepoverenjem u institucije i mogućim begom kapitala i izbegavanjem poreza.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 0

Pogledaj komentare

0 Komentari

Možda vas zanima

Svet

Mađarska potpisala: "Isporučujemo gas"

Mađarska je danas potpisala ugovor sa Sjedinjenim Američkim Državama o isporuci 400 miliona kubnih metara tečnog prirodnog gasa (TPG) godišnje, izjavio je mađarski ministar spoljnih poslova i trgovine Peter Sijarto.

17:38

16.12.2025.

1 d

Svet

SAD odbile: "Ne možete da kupite Lukoil"

Ministarstvo finansija Sjedinjenih Američkih Država odbilo je ponudu grupe koju predvodi američka banka Xtellus Partners za kupovinu inostrane imovine ruske naftne kompanije Lukoil, objavio je danas Rojters.

7:58

16.12.2025.

1 d

Srbija

NBS ukinula proviziju u menjačnicama

Narodna banka Srbije donela je privremenu meru kojom se ukida mogućnost naplate provizije u menjačnicama prilikom prodaje evra građanima, s ciljem zaštite interesa građana i sprečavanja neopravdanih psiholoških pritisaka na devizno tržište.

13:59

16.12.2025.

1 d

Podeli: