Svet

Petak, 27.12.2019.

08:41

Evropa - div koji je postao globalni patuljak

Vekovima države koje sada čine Evropsku uniju bile su deo jednog od najbogatijih i najuticajnijih regiona u svetu.

Izvor: Tanjug

Evropa - div koji je postao globalni patuljak
Foto: Depositphotos, Volina, 1141952

Međutim, Evropa gubi mesto u centru sveta, piše briselski Politiko.

To se menja jer, kako piše portal, afričke i azijske zemlje čine sve veći deo "globalne ekonomskog kolača" zahvaljujući munjevitom rastu stanovništva, u odnosu na sve manje demografske podatke Starog kontinenta.

28 zemalja EU činilo je više od polovine svetskog BDP-a 1960. godine, ali do 2100. očekuje se da čine svega jednu petinu, navodi u izveštaju Pardi centar iz Denvera.

Ipak, samo se za jednu zemlju EU predviđa da će poboljšati svoje mesto na listi svetskih najvećih ekonomija do kraja veka - Velika Britanija će se popeti na šesto sa sedmog mesto najvećih ekonomija, međutim i ona neće još dugo biti članica EU.

U afričkim zemljama je suprotan trend.

Od 10 zemalja za koje se očekuje da će napraviti najveći relativni porast BDP-a devet je u Africi, a očekuje se da će Ruanda sa 140. mesta na listi iz 2020. skočiti na 54. poziciju u 2100. godini.

Globalni centar gravitacije se velikom brzinom kreće ka istoku, pa se tako očekuje da Kina preuzme mesto vodeće svetske ekonomije od SAD do kraja 2030. godine, a za Indiju se predviđa da se zadrži u vrhu do kraja veka.

U Evropi se za samo tri države smatra da će imati porast stanovništva u periodu između 2020. i 2100. godine - Luksemburg, Švedska i Danska, dok se za Bugarsku, Hrvatsku i Litvaniju očekuje da u tom periodu izgube polovinu stanovništva.

Do 2100. godine broj stanovnika će se uvećati za 41 odsto, ali Evropa je jedini kontinent za koji se smatra da će izgubiti stanovništvo, a za Afriku se veruje da će utrostručiti broj stanovnika.

Politiko navodi i da se među 10 zemalja sveta za koje se veruje da će do kraja veka smanjiti broj stanovnika nalazi i Srbija na četvrtom mestu, odnosno sa demografskim padom za 52 odsto, dok se ispred nje nalaze samo Albanija (62 odsto), Devičanska Ostrva (62) i Portoriko (57 odsto).

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

16 Komentari

Možda vas zanima

Podeli: