Ako se dosadašnji trend rasta tražnje i cena na svetskom tržištu nastavi u predstojećoj sezoni, može se očekivati dobra cena maline u otkupu, rekao je za Politiku dr Aleksandar Leposavić, jedan od najvećih domaćih stručnjaka za voćarstvo.
Zalihe svih kategorija maline u hladnjačama nastavljaju da padaju. Prema poslednjem izveštaju američkog Ministarstva poljoprivrede, količine ovog smrznutog voća 31. januara, ove godine, bile su za 13 odsto manje u odnosu na samo mesec dana ranije.
"Zbog deficita kvalitetne maline na svetskom tržištu njena cena trenutno je prilično visoka", kaže on.
A kakva je jagma za ovim voćem pokazuje i to da su u hladnjačama u Srbiji ostale tek male količine neugovorene robe. Hladnjačari trenutno na različite načine pokušavaju da poštuju ugovorene obaveze i obezbede nove količine u predstojećoj sezoni. Leposavić dodaje da je tek mali broj njih proizvođačima isplatio doplatu za predatu malinu od 0,20 evrocenti (23,5 dinara) po kilogramu. Pojedini, međutim, najavljuju da će za ovogodišnji rod plaćati 250 dinara pa čak i više. Istovremeno ima otkupljivača koji, zbog ranije potpisanih nepovoljnih ugovora, malinu prodaju po nižim cenama od one po kojoj smrznutu malinu plaćaju malim hladnjačama u Srbiji.
"To je danak nepoznavanja kretanja i stanja na svetskom tržištu. Oni su u prilično nepovoljnoj situaciji. Mnogi smatraju da će ovo biti kraj onih koji su cenovno i kvalitativno našu malinu vodili u pogrešnom pravcu", naglašava sagovornik pomenutog lista.
On očekuje da će se zbog celokupne situacije promeniti način na koji je funkcionisao otkup malina u Srbiji. Odnosno, metod niske i tržišno neadekvatne cene sa eventualnom doplatom, koji je u velikoj meri uticao i na kvalitet srpske maline.
"Otkupljivači su kupovali sve, i dobro i loše. Tako su uništavali ono po čemu smo se izdvajali na svetskoj tržnici. A to je kvalitet", navodi Leposavić i dodaje da zbog promene potrošačkih navika u vreme pandemije kupci sada imaju posebne zahteve. Procenjuje da bi usled rasta tražnje za višim kategorijama maline, "rolend", ako pozitivan trend ostane, verovatno imati još bolju cenu od sadašnje. Zbog poskupljenja sirovine biće smanjena tražnja za "grizom" (najniža kategorija) jer industrija neće hteti da plaća tako visoku cenu za taj kvalitet.
To će dovesti do velike cenovne razlike pa će tržište samo regulisati otkupnu cenu.
"Ovo znači da će se cene u otkupu svakodnevno formirati u odnosu na kvalitet. Ovako već funkcioniše otkup voća u Poljskoj, Italiji, Francuskoj i drugim zemljama sa uređenijim odnosima između proizvođača i otkupljivača", kaže Leposavić.
Prema njegovim rečima, zbog najave dobre cene povećano je interesovanje za zasnivanje novih zasada u našoj zemlji. Problem je to što Srbija već dugo ima problema zbog nedovoljnih količina kvalitetnog sadnog materijala. Zato se više od 90 odsto novih zasada zasniva sadnicama iz rodnih zasada koje su uglavnom zaražene različitim virusima i bolestima korenovog sistema.
Dešava se da čak i registrovani uvoznici i proizvođači posežu za nedozvoljenom trgovinom. Odnosno, dodatne količine sadnica obezbeđuju iz rodnih i nekontrolisanih zasada.
"Kupci se potom u kratkom vremenu suoče sa sušenjem zasada, smanjenim i nekvalitetnim prinosom. Potrebna je rigoroznija inspekcijska kontrola prodavaca sadnog materijala", smatra Leposavić.
On zaključuje da je to jedan od načina da se konačno predupredi situacija u kojoj se u Srbiji povećavaju proizvodne površine a prinos ne raste proporcionalno sa tim ili se čak i smanjuje.
Stručne službe u malinjacima
Da bi proizvodnja malina bila unapređena potrebno je znatno veće prisustvo stručnih službi na terenu, naglašava dr Leposavić.
Ministarstvo poljoprivrede Republike Srpske zajedno sa najznačajnijim otkupljivačima maline pokrenuli su akciju obuke savetodavaca i njihovog uključivanja u rešavanje problema u zasadima kod svojih kooperanata.
"Novac za savetodavce obezbedili su ministarstvo i otkupljivači. Oni na kraju očekuju dobrobit za sve učesnike u malinarskom poslu. To bi trebalo pokrenuti i u Srbiji. Proizvođači su već dugo prepušteni sami sebi i trgovcima", objašnjava on.
Upozorava i da situacija u našim malinjacima nije obećavajuća, što je posledica dešavanja u prethodnim godinama. Pre svega nezadovoljstva proizvođača zbog otkupne cene ali i sveukupne situacije u malinarstvu. Zato i pored povećanog interesovanja proizvođača za ulaganje u zasade smatra da ni ove godine ne možemo očekivati stabilizaciju prinosa u glavnim malinarskim područjima.
"Tome u prilog idu i prilično nepovoljni vremenski uslovi. Neuobičajeno toplo vreme izazvalo je kretanje vegetacije u malinjacima. Imamo povećano prisustvo i intenzitet pojave pojedinih bolesti i štetočina sa kojima se naši proizvođači ne bore baš uspešno", navodi dr Leposavić.
Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja,
stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.
Iz Centralne banke Bosne i Hercegovine nedavno su objavili koje se novčanice konvertibilne marke povlače iz opticaja i prestaju biti zakonsko sredstvo plaćanja od 1. januara 2025. godine.
Više od 3.000 zaposlenih japanske kompanije Tošiba u Japanu je prihvatilo predlog firme za odlazak u prevremenu penziju, prenosi agencija Kjodo pozivajući se na anonimne upućene izvore.
Ruske vlasti nastoje da zaustave paniku uzrokovanu ovonedeljnim naglim smanjenjem vrednosti rublje. Centralna banka je 27. novembra intervenisala kako bi zaustavila to smanjenje.
Utakmica između kineskih proizvođača električnih vozila i evropskog tržišta, tačnije Evropske unije, nastavlja se i dobija neku novu dinamiku nakon što je EU povećala carine na uvoz e-vozila iz Kine.
Rusija je povećala carine na izvoz pšenice više od 18 odsto, na 3.700 rublji odnosno 34,71 dolara po metričkoj toni, što će važiti od 4. decembra, objavilo je rusko Ministarstvo poljoprivrede.
Bosanski burek, jedno od omiljenih jela na celom Balkanu, sada se može kupiti i u nekim centrima najvećeg trgovačkog lanca na svetu – američkog Volmarta.
Cene stanova u EU porasle su 48% između 2010. i 2023. godine, dok su troškovi stanovanja, uključujući plaćanje komunalija, u nekim državama članicama naglo porasli, prema najnovijem izveštaju Evrostata o stanovanju u Evropi.
KFOR je potvrdio da je Priština zatražila ovlašćenje da se tzv. kosovskim bezbednosnim snagama omogući da odu na sever AP KiM, odnosno za "potencijalno“ raspoređivanje u "pogođenom području“ nakon eksplozije u kojoj je oštećen kanal Ibar-Lepenac.
Rat u Ukrajini – 1.012. dan. Rusi napreduju duž celog fronta, a ukrajinske snage pokušavaju zaustaviti silovit nalet napadima bespilotnim letelicama na teritoriju Ruske Federacije.
Najmanje dve osobe poginule su danas, a 14 ih je povređeno kada se prevrnuo autobus u blizini skijališta Porte Pimorans na jugu Francuske, saopštile su lokalne vlasti.
Na palestinskim društvenim mrežama danas su objavljeni snimci na kojima se vidi kako izraelski vojnici jurišaju na Nablus na okupiranoj Zapadnoj obali, javlja Al Džazira.
Poznati TV glumac Vejn Nortrop, najpoznatiji po ulogama u hit serijama "Dinastija" i "Dani naših života", preminuo je u 77. godini nakon borbe sa Alchajmerovom bolešću.
Profesor fizike na Univerzitetu u Portsmutu Melvin Vopson tvrdi da smo svi na rođenju izabrali da postanemo likovi u naprednom svetu veštačke inteligencije.
Šestodnevna opsada banke 23. avgusta 1973. inspirisala je kontroverznu teoriju o Stokholmskom sindromu, a 1980. za BBC govorila su dvojica revolucionarnih policijskih pregovarača koji su izgradili karijere na talačkim krizama, među kojima je bio i ovaj bizarni pokušaj pljačke.
Komentari 12
Pogledaj komentare