Njegoš Stojadinović iz Prijepolja u dolini pored Lima uzgaja ovo povrće na oko četiri hektara i ove godine očekuje rod od preko 30 tona, koji će pronaći put do domaćih ali i do stranih kupaca.
"Godina je bila sušna, ali kako je moja plantaža smeštena pred Lima, to se nije odrazilo na rod. Loši vremenski uslovi su desetkovali samo oko 10 odsto zasada. Mogu slobodno reći da je paprika baš ove godine rodila kao nikada ranije i kad su u pitanju količina i kvalitet. Potražnja za ovim povrćem je kao i svake godine ogromna, a plasman je svakako već obezbeđen", rekao je za Njegoš za Rinu.
Ovaj mladi čovek pre 12 godina doneo je najvažniju odluku u životu. Rešio je da ostane na svojoj zemlji i da poljoprivreda bude njegovo životno opredeljenje, jer kako kaže, čovek je najjači kad je svoj na svome. Povećanje površine zasada diktirala je tražnja, koja je bila svake sezone veća zahvaljujući kvalitetnim plodovima.
"Tačno formirana cena znaće se nakon prvog septembra, sada je sve u nagoveštaju. Trenutno se kreće od 130 do 200 dinara, a kod mene konkretno cena je 150–160 dinara po kilogramu. Nakon što sezona krene u septembru, cena može biti samo još veća", otkriva Njegoš.
Paprika je, kaže Njegoš, veoma zahtevna kultura, ali ako se sve uradi na vreme, uspeh je zagarantovan. Paprika iz njegovih zasada prodaje se u Nemačkoj, zemljama regiona i širom Srbije, a tražnja se u poslednjih nekoliko godina povećala zahvaljujući društvenim mrežama. Kako se dobar glas daleko čuje, ovaj prijepoljski mladi domaćin nije imao problem sa pronalaskom radne snage.
"Imam svoje stalne berače i to je veoma važno. Kod mene rade žene koje su u radile u loklanim firmama i ostale bez posla. Vredne su i poštene, a ja se trudim da budem maksimalno korektan kad je u pitanju isplata. Plaćene su 400 dinara po satu i imaju obezbeđenu hranu i prevoz. Jako je teško pronaći dobre berače, jer od toga mnogo zavisi", rekao ovaj poljoprivrednik.
Za Njegoša Prijepoljci imaju samo reči hvale i tvrde da takvog radnika nema u 100 sela. U tri sata je u njivi, zaliva, okopava, tu je od jutra do mraka, ali fali mu, kako kaže, jedna mlada da ga prati, ne mora da kopa, samo da ga bodri. Još uvek nije pronašao ženu svog života, ali se nada da će mu se sreća i na tom planu osmehnuti.
Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja,
stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.
Iz Centralne banke Bosne i Hercegovine nedavno su objavili koje se novčanice konvertibilne marke povlače iz opticaja i prestaju biti zakonsko sredstvo plaćanja od 1. januara 2025. godine.
Više od 3.000 zaposlenih japanske kompanije Tošiba u Japanu je prihvatilo predlog firme za odlazak u prevremenu penziju, prenosi agencija Kjodo pozivajući se na anonimne upućene izvore.
Ruske vlasti nastoje da zaustave paniku uzrokovanu ovonedeljnim naglim smanjenjem vrednosti rublje. Centralna banka je 27. novembra intervenisala kako bi zaustavila to smanjenje.
Utakmica između kineskih proizvođača električnih vozila i evropskog tržišta, tačnije Evropske unije, nastavlja se i dobija neku novu dinamiku nakon što je EU povećala carine na uvoz e-vozila iz Kine.
Rusija je povećala carine na izvoz pšenice više od 18 odsto, na 3.700 rublji odnosno 34,71 dolara po metričkoj toni, što će važiti od 4. decembra, objavilo je rusko Ministarstvo poljoprivrede.
Bosanski burek, jedno od omiljenih jela na celom Balkanu, sada se može kupiti i u nekim centrima najvećeg trgovačkog lanca na svetu – američkog Volmarta.
Cene stanova u EU porasle su 48% između 2010. i 2023. godine, dok su troškovi stanovanja, uključujući plaćanje komunalija, u nekim državama članicama naglo porasli, prema najnovijem izveštaju Evrostata o stanovanju u Evropi.
Komentari 4
Pogledaj komentare