Istovremeno, je premijer Ivica Dačić ocenio da novi zakon treba da uvaži legitimne interese i zaposlenih i poslodavaca.
Predsedsednik poslovnog udruženja Poslodavac Miodrag Kostić ocenio je da postojeći Zakon o radu veoma komplikuje proceduru otpuštanja radnika i više vodi računa o zaposlenom koji treba da dobije otkaz, nego o onome koji treba da ostane da radi.
Kostić je ocenio da u zemljama u razvoju radno zakondavstvo treba da bude mnogo fleksibilnije i kao primer naveo države jugoistočne Azije koje se ubrzano razvijaju.
On je dodao da za privlačenje stranih investicija nije dovoljno samo smanjiti porez, obezbediti infrastrukturu i političku stabilnost već da je potrebno omogućiti i lakse otpuštanje i zapošljavanje radnika.
Kostić se našalio da mu je bilo mnogo lakše da se razvede od žene nego da otpusti radnika.
Drugi potpredsednik Američke privredne komore Zoran Petrović ocenio je da novi zakon o radu ne treba da bude samo stvar dogovora poslodavaca i zaposlenih, već da treba uzeti u obzir i populaciju koja nema posao.
Prema njegovoj oceni,
ukoliko zakon sprečava lako otpuštanje radnika nema prostora za novo zapošljavanje zbog čega i njegove odredbe treba učiniti mnogo fleksibilnijim. Potpredsednik Privredne komore Srbije Miroslav Miletić posebno je ukazao na potrebu smanjenja administrativnih i birokratskih prepreka u budućem zakonu o radu, jer one usporavaju proces zapošsjavanja i otpuštanja i tako štete interesima i poslodavaca i zaposlenih.
Premijer Dačić prihvatio je sugestiju da zakon o radu mora da bude promenjen, ali je dodao da budući sadržaj tog akta treba da bude dogovoren između radnika i poslodavaca.
"Hoću da radnici u Srbiji imaju ista prava kao i u zemljama iz kojih dolaze investitori, ako već ne mogu da imaju iste plate", rekao je Dačić.
Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja,
stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.
Komentari 170
Pogledaj komentare