Međunarodni Sajam etno hrane i pića trajaće od 30. novembra do 3. decembra 2023. godine.
Ministarka poljoprivrede Jelena Tanasković obratila se posetiocima i izlagačima i rekla da se organska proizvodnja prethodnih godina dosta razvila u našoj zemlji i da se sada time bavi oko 7.000 poljoprivrednih gazdinstava.
Šetajući ovim sajmom mogli smo da uočimo mnogo malih proizvođača domaće hrane i pića.
Posetioci su mogli da se upoznaju sa srpskom kulturom i probaju domaće proizvode poput suhomesnatih proizvoda, meda i džemova, domaćih sokova, mlečnih proizvoda, domaćih vina i rakija, zimnice i mnogih drugih.
Boemska potkovica od 3 vrste mesa
Posetili smo štand tradicionalnog proizvoda – peglane kobasice i otkrili koja je cena jedne potkovice.
"U ponudi imamo peglanu kobasicu "Boemsku potkovicu" i peglanu kobasicu "Midžorsku poludivlju kobasicu". Boemska potkovica se radi od tri vrste mesa kozje, ovčije i goveđe i u nju idu sam prirodni začini beli luk, paprika i so i biber. Ovaj tradicionalni proizvod košta 900 dinara", rekao je Dalibor Tošić, proizvođač peglane kobasice "Boemska potkovica".
Slatko od paprika, džemovi bez šećera
Još jedan proizvod bez kojeg domaćinstvo ne može da funkcioniše, posebno ne oni najmlađi, jeste džem, ali i "slatko" od paprika. Posetili smo štand gde smo ponašli džemove bez dodatog šećera u neodoljivim voćnim kombinacijama.
"Mi u ponudi imamo oko 15 proizvoda. Radimo preradu voća i povrća, a naši džemovi nemaju dodatog šećera, sve radimo na priprodnoj bazi. Najmanje nam se isplati proizvodnja ajvara jer je paprika poskupela ali i to moramo imati u ponudi. Cena tegle džema je oko 400 dinara, a ajvara od 580 mililitara je 1.000 dinara, a nas proizvodnja košta između 800 i 900 dinara", rekao je Miloš Ivković ispred poljoprivrednog gazdinstva.
Sir od 700 do 3.500 dinara
Štandovi koji su svakako "mamili" posetioce ovogodišnjeg sajma su oni na kojima smo pronašli mlečne proizvode – sireve.
Ovde su posetioci mogli da pronađu različite vrste sireva po cenama od 700 do 3.500 dinara po kilogramu.
"Bavimo se porodično dimljenim polutvrdim i tvrdim sirevima. Prodajemo pakovanje sira od 400 do 500 grama po ceni od 1.400 dinara", rekao je Aleksandar Tadić ispred porodične firme "Mlečni proizvodi Tadić".
Aronija je poznata kao jedan od najjačih prirodnih antioksidanasa. Najveća potražnja za hladno ceđenim sokom od aronije bila je toku pandemije koronavirusa. Proverili smo kakve su cene ove godine:
"Pre 12 godina sam uložila novac u plantažu aronije. Pola litra soka od aronije košta 500 dinara, a pola litra likera od aronije košta 600 dinara. Ja cenu nisam menjala poslednjih 10 godina", rekla je Marina Stefanović iz Zaječara koja ima plantažu aronije.
Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja,
stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.
Ministarstvo poljoprivrede Južne Koreje zabranilo je uvoz svinjskog mesa iz Nemačke nakon nedavne epidemije slinavke i šapa u stadu bivola u istočnoj nemačkoj državi Brandenburg.
Ruska Federacija je u stalnom kontaktu sa Srbijom i zatražila je hitne konsultacije u vezi sa situacijom nakon američkih sankcija Naftnoj industriji Srbije (NIS), izjavio je danas ruski ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov.
Američki lanac kafeterija Starbaks menja pravila za svoje objekte u Severnoj Americi koja su dozvoljavala ljudima da borave u kafeteriji čak i u slučaju da ništa ne naruče.
Inflacija u Argentini je 2024. godine iznosila 117,8% što je spektakularan pad od 94 poena u odnosu na prethodnu godinu, čime se ponosi ultraliberalni predsednik Havijer Milej.
Folksvagen proizvodi i prodaje vozila po čitavom svetu. Taj koncern je izvorno nemački, ali je kod kuće i u Kini, Brazilu i SAD. Ta zavisnost od stranih tržišta mogla bi uskoro da mu se osveti.
Predsednik Republike Srbije Aleksandar Vučić sastao se sa srpskim automobilistom Dušanom Borkovićem i rukovodstvom kineskih kompanija Xpeng AeroHT i Magelin.
Izdavanje stana na dan pokazalo se kao unosan biznis, ali je manjak stanova za izdavanje na duži rok povećao kirije podstanarima. To se dogodilo u Beogradu, ali i većini evropskih gradova.
Kanadska rudarska kompanija Barik Gold saopštila je da obustavlja svoje operacije u Maliju nakon što je tamošnja vlada zaplenila oko tri tone zlata iz rudarskog kompleksa firme na zapadu zemlje.
Papa Franja je i u novoj autobiografiji ponovio da homoseksualnost nije zločin, i otkrio da je od prethodnika dobio kutiju punu dokumenata o skandalima u katoličkoj crkvi.
Kanje Vest i njegova supruga Bjanka Censori već neko vreme nisu bili u Americi i zajedno putuju po celom svetu. Par je neko vreme proveo u Italiji, bio je i u Rusiji, a trenutno, navodno, živi u Tokiju u Japanu.
Komentari 4
Pogledaj komentare