Svet 1

24.01.2025.

20:57

"Potrošnja struje je sve veća. Rešenje su nova skladišta"

Glavna urednica portala "Energija Balkana" Jelica Putniković rekla da je optimalno rešenje za potencijalnu "električnu sušu" da se gradi što više novih kapaciteta i skladišta električne energije.

Izvor: Tanjug

"Potrošnja struje je sve veća. Rešenje su nova skladišta"
Shutterstock/Sunshine Studio

Podeli:

Putniković je povodom izjave Ilona Maska da sledeća velika suša neće biti izazvana nedostatkom vode već električne energije, rekla da je optimalno rešenje za potencijalnu "električnu sušu" da se gradi što više novih kapaciteta i skladišta električne energije od toplotnih skladišta, do pravljenja novih reverzibilnih hidroelektrana.

Putnikovićeva je rekla za Tanjug da su neophodno kapaciteti koji mogu da zadovolje ne samo procenjenu potrošnju već i onu koja bi bila malo veća od toga, kako ne bi došlo do "električne suše" za koju je Mask upozorio da bi mogla da se dogodi ove godine.

"Nije Mask tu mislio samo na Ameriku, jer zemlje u razvoju, kao u Africi, troše sve više energije, pogotovo električne, a tamo sada ima nekih delova u kojima uopšte nemaju struju", dodala je ona.

U svetu je prisutno stalno povećanje potrošnje električne energije, istakla je Putnikovićeva i dodala da je zbog zelene energetske tranzicije svet krenuo u priču o tome da se najviše struje proizvodi iz obnovljivih izvora energije koji su povremeni, s obzirom na to da sunce ne sija 24 sata kao što ni vetar ne duva stalno.

"Sve ono što nedostaje u elektroenergetskom sistemu nadomešta se ili iz termoelektrana na gas, ugalj, iz hidrocentrala, nuklearnih elektrana, ali porast potrošnje električne energije ne prate ti novi kapaciteti jer neki planeri nisu na pravi način procenili koliko će biti to povećanje", navela je ona.

Putnikovićeva je rekla da povećanje broja električnih atumobila ne može da izazove "električnu sušu", već da to mogu nove tehnoligije, veštačka inteligencija i digitalni uređaji koji troše ogromne količine električne energije.

Na pitanje kakva je situacija u Srbiji i da li se i ona može naći u sličnom problemu, Putnikovićeva je rekla da je dobro što je Srbija već sada ušla u izgradnju nekoliko kapaciteta za proizvodnju električne energije.

Dodala je da revezibilna hidroelektrana Bistrica, koja treba da počne da se gradi, predstavlja kapacitet koji će imati prirodno skladište, odnosno akumulaciono jezero koje će čuvati energiju za one situacije kada je to neophodno.

"Radi se i vetropark Kostolac, solarna elektrana Petka. Privatni investitori grade kapacitete obnovljivih izvora, ulazi se u priču da se izgrade kapaciteti od jednog gigavata solarnih elektrana u Srbiji", navela je ona.

Putnikovićeva je ocenila da je dobra ideja da se izgradi i reverzibilna hidroelektrana Đerdap 3 uz nuklearku, kako bi Srbija imala dovoljno sopstvene proizvodnje s obzirom na to da svet ide ka tome da se prestane proizvodnja struje iz uglja.

Istakla je da su sve krize u 21. veku pokazale da je najbitnije da država ima dovoljno energije u svjim granicama za sopstvenu potrošnju i za izvoz, ukoliko je moguće.

Podeli:

1 Komentari

Možda vas zanima

Podeli: