Svet 0

01.01.2025.

14:37

Stradao milijarder: Bio vlasnik jedne od najbolje rangiranih kompanija u svetu

Paolo Viteli, koji je osnovao Azimut Yachts kasnih 1960-ih, preminuo je u 77. godini, potvrdila je kompanija u utorak.

Izvor: Blic

Stradao milijarder: Bio vlasnik jedne od najbolje rangiranih kompanija u svetu
9comeback/ Shutterstock

Podeli:

Kompanija Azimut, koja je poznata po svojim luksuznim jahtama za kojima žude svetski bogati i slavni, rekao je da je preduzetnik preminuo u svojoj kući u zaseoku Maskonjac, koji se nalazi u severnoj italijanskoj oblasti Aosta. Okliznuo se na ledu i udario glavom o beton.

Tokom 1980-ih, Vitelli je kupio Cantieri Benetti, istorijsko brodogradilište u Viareggio-u i stvorio Azimut|Benetti Group.

Danas je Azimut|Benetti Group rangirana kao kompanija broj jedan u svetu. Vitelijeva ćerka Đovana je predsednik grupe od marta 2023.

U oktobru je grupa Azimut|Beneti, sa sedištem u Aviljani, u Italiji, blizu Torina, saopštila da su njeni prihodi porasli na 1,3 milijarde evra u fiskalnom periodu između 2023. i 2024. godine, u poređenju sa 1,2 milijarde evra prošle godine, zahvaljujući ključnim tržištima. U to vreme, njen glavni izvršni direktor Marko Vale je prognozirao rast od 15 odsto do istog perioda 2025.

Paolo Viteli je rođen u Torinu, Italija 1947. godine u porodici preduzetnika. Vođen strašću prema čamcima i jahtanju, osnovao je svoj posao, Azimut, sa samo 21 godinu, objavila je kompanija na svom sajtu.

Nakon što je diplomirao ekonomiju i trgovinu, sa 22 godine postao je uvoznik čamaca nekih od najprestižnijih brodogradilišta u Severnoj Evropi.

Do sredine 1970-ih, Azimut je lansirao seriju čamaca i kasnije proširio opseg sa 8 na 10 metara na veće modele, sve do kultnog Azimut Failaka 105′ (30,8 metara), koji je prodat porodici Onazis.

Više od polovine Azimutove flote sada čine jahte sa niskim emisijama koje smanjuju emisiju CO2 za između 20 i 30 procenata. Seadeck 6 integriše inovativni sistem koji omogućava i nultu emisiju na sidru i krstarenje sa isključenim generatorom, dodatno smanjujući potrošnju na brodu.

Ovaj sistem, nazvan Mild Hibrid Zero Emission Hotel Mode, zasnovan je na litijumskoj bateriji od 42 kVh i alternatoru povezanom sa jednim od tri motora. Sve u svemu, plovilo smanjuje emisiju CO2 za 40 procenata tokom godinu dana prosečne upotrebe, kako na krstarenju, tako i na sidru, u poređenju sa tradicionalnim čamcem sa letećim mostom sličnih dimenzija.

Kompanija je saopštila da je uložila 20 godina istraživanja i razvoja u održive inovacije i da radi na ispunjavanju ciljeva koje je postavila Međunarodna pomorska organizacija za ukupnu industriju da smanji emisiju CO2 za 40 odsto do 2030. godine.

Podeli:

0 Komentari

Možda vas zanima

Svet

Evropa se trese: "Ozbiljno je"

Portparolka Ministarstva spoljnih poslova Rusije Marija Zaharova saopštila je danas da prestanak tranzita ruskog gasa iz Ukrajine negativno utiče na ekonomski potencijal Evrope i životni standard njenih građana.

13:18

2.1.2025.

1 d

Podeli: