27.12.2024.
15:18
Šta ugovor EU-Merkosur ključno donosi Evropi?
Posle više decenija pregovora deluje da je Evropska unija nikada bliže da uspostavi trgovinsku saradnju sa veoma važnim blokom južnoameričkih država.
Predsednica Evropske komisije, Ursula fon der Lajen, je u svojoj poseti Urugvaju napravila važne iskorake ka trgovinskom sporazumu sa blokom država MERCOSUR. Radi se o grupaciji trenutno aktivnih pet država članica iz Južne Amerike, a među njima i najvećih Brazila i Argentine, kao i Bolivije, Urugvaja i Paragvaja. Radi se o bloku država u razvoju, a koji će uskoro preći 300 miliona stanovnika i bogat je brojnim prirodnim resursima.
Iako bi ovaj ugovor o slobodnoj trgovini, koji bi trebalo da ukine carine za oko 90% proizvoda, još morao da prođe tela Evropske unije, deluje da je nikada bliže realizaciji. Države poput Francuske i Poljske vode kampanju protiv njega, ali postoje brojni interesi koji navode najveći broj ostalih država članica da ipak podrže ovaj sporazum. Jedan od važnijih interesa su kritične sirovine i proizvodi bitni za zelenu tranziciju i savremenu automobilsku industriju, gde trenutno ovaj blok latinoameričkih država može biti od koristi evropskim industrijama. Trenutne industrije koje imaju dominantno Brazil, Argentina i Bolivija će moći da svoje proizvode izvoze na zajedničko evropsko tržište sa manje barijera, ali to važi i za brojne evropske sektore privrede u slučaju MERCOSUR tržišta.
Evropska komisija je na svom vebsajtu navela četiri glavne koristi od ovog sporazuma, a to su: ukidanje visokih carina koje će omogućiti izvoznicima iz EU da uštede preko četiri milijarde evra na carinama godišnje, lakše i jednostavnije carinske procedure koje olakšavaju izvoz, kompanije iz EU će moći da se nadmeću za javne ugovore pod jednakim uslovima sa kompanijama Merkosura, ali i ekskluzivni preferencijalni pristup nekim kritičnim sirovinama i zelenim dobrima. Kada se radi o poslednjoj oblasti, deluje da ona kroz vreme dobija na važnosti, iako je najviše medijske pažnje posvećeno pitanju poljoprivrednih proizvoda i standarda u ovoj oblasti u latinoameričkim državama.
Postoji očekivanje od strane Evropske unije da će kroz ovaj sporazum obezbediti potrebne kritične sirovine i da će na ovaj način smanjiti zavisnost od Kine u ovoj oblasti. Kroz intenziviranje uvoza iz ovih država, Brisel bi diversifikovao rizike kada se radi o vezivanju za jednu pojedinačnu silu. Za početak, Argentina i Brazil spadaju u kategoriju pet najvećih proizvođača litijuma na svetu, gde kada se radi o prvoj državi broj projekata u ovoj oblasti se intenzivira dosta brže. Novi predsednik Havijer Milej dosta nade polaže u rudarski sektor, te će proizvodnja rasti naročito sa novim Rinkon litijumskim projektom koji bi trebalo da krene sa izgradnjom naredne godine. Bolivija takođe ide u smeru proizvodnje zbog svojih velikih rezervi, iako ruske i kineske kompanije su dosta bolje pozicionirane od zapadnih firmi u ovoj državi.
U Brazilu kada se radi o ovom resursu posluju kompanije iz različitih država, od zapadnih poput kanadskih i australijskih, preko kineskih do čak i jedne domaće. Država Minas Žerais, posebno dolina Žekitinhoha, epicentar je brazilske proizvodnje i istraživanja litijuma, te je privukla najviše domaćih i međunarodnih investicija. U prethodnom periodu litijum iz Brazila je već dogovoren da bude glavni resurs u nemačkoj rafineriji AMG otvorenoj u septembru ove godine u Saksoniji-Anhalt, a koja ima za cilj da ga prerađuje za potrebe industrije električnih vozila. U tom smislu, deluje da evropskim državama ovaj vid saradnje nije nepoznanica, uprkos dosadašnjim trgovinskim barijerama. Ovaj resurs je iz Brazila od evropskih država najviše bio predmet izvoza u Ujedinjeno Kraljevstvo i u Nemačku tokom 2023. iz već objašnjenih razloga.
Još jedan od resursa koji je često manje u fokusu, ali ima svoju važnost u industriji i Brazil je njegov veliki proizvođač je svakako niobijum. Iako deluje nepoznato široj javnosti, on je važan kada se radi o baterijama za električna vozila, industriju čelika, baterije, vazduhoplovstvo, mobilne telefone i medicinske uređaje poput pejsmejkera. Ono što Brazil čini važnom državom jer što na trenutnom svetskom tržištu dominira sa čak 90% celokupne svetske proizvodnje, te bi smanjenje trgovinskih barijera između Evropske unije i ove države bilo od pomoći i evropskim industrijama.
Pristup jeftinijim i stabilnijim zalihama kritičnih sirovina kroz ovaj ugovor o slobodnoj trgovini podržao bi evropsku zelenu tranziciju i tehnološke industrije, uključujući električna vozila, obnovljive izvore energije i elektroniku. Sa svojom strukturom je usklađen sa Zakonom EU o kritičnim sirovinama iz 2023, a koji daje prioritet obezbeđivanju strateških materijala. Kroz ovaj zakon i prateće akte latinoamerički proizvođači rudarskih proizvoda će biti pod većim vidom nadzora i očekivanja kada se radi o ekološkim standardima. U ovoj oblasti je Brazil dosta uspešniji od ostalih država u regionu, gde su rudarska postrojenja u Minas Žeraisu se pokazala kao značajano održiva.
Najviše pažnje kad se radi o ovom ugovoru biće posvećeno Amazonu, jer zbog proširenja poljoprivredne i stočarske proizvodnje je često bio predmet nelegalnog krčenja šuma. Iako se ova praksa značajno smanjila sa dolaskom predsednika Lule Da Silve na vlast u Brazilu, evropske države će strogo motriti dešavanja koja se tiču ovog najvećeg šumskog područja na svetu, jer od njega zavisi i stanje svetske klime. U tom smislu, iako rudarstvo nekada generiše negativnu pažnju, to u slučaju ovog ugovora nije kontroverzna tema i evropska automobilska industrija mu se nada. Međutim, poljoprivreda koja je retko tema kontroverzi biće dosta više u fokusu ovog ugovora i njen uticaj na prirodno okruženje, iako bi najveće benefite ugovora EU-Mercosur generisati industrije koje ne generišu medijsku pažnju u toj meri.
Dimitrije Milić
Komentari 1
Pogledaj komentare Pošalji komentar