17.12.2024.
21:14
Ovu bitku Rusija gubi
Očekuje se da će ruska centralna banka izvršiti ogromno povećanje kamata kasnije ove nedelje dok inflacija nastavlja da raste u ekonomiji usmerenoj na rat.
Indeks potrošačkih cena u Rusiji nastavlja da raste usprkos opetovanim podizanjima stopa od strane centralne banke kako bi ukrotila neobuzdani rast cena. Indeks potrošačkih cena dostigao je 8,9% u novembru u poređenju s istim mesecom prethodne godine, u odnosu na 8,5% u oktobru, uglavnom podstaknut rastom cena hrane.
Slabija rublja - nakon novih sankcija SAD-a u novembru - takođe je podstakla inflaciju, povećavajući troškove uvoza u Rusiju, zemlju čija je privreda teško pogođena nakon sukoba sa Ukrajinom 2022. godine, prenosi Seebiz.
Ekonomisti sada očekuju da će ruska centralna banka, CBR, povisiti stope za 200 baznih bodova na svom sastanku 20. decembra - čime će ključna kamatna stopa u zemlji porasti na 23%.
"Ponovno ubrzanje ruske inflacije na 8,9% na godišnjem nivou u novembru i verovatnost daljeg povećanja u nadolazećim mesecima snažno govore u prilog još jednom velikom povećanju kamatnih stopa od strane centralne banke", Lijam Pič, viši direktor za tržišta u razvoju, ekonomista u Capital Economics-u, rekao je u belešci prošle nedelje.
Cene će nastaviti da rastu, dodao je, a inflacija će verovatno porasti "daleko iznad" 9,0% na godišnjem nivou do kraja 2025. godine.
"Budući da su cenovna očekivanja kompanija takođe nedavno dostigla nove vrhunce, postoji jasan argument da centralna banka gubi bitku protiv inflacije i da će biti prisiljena da ponovno naglo povisi stope... Osnovni slučaj je povećanje stope od 200 baznih bodova po našem mišljenju, ali postoje argumenti u korist većeg povećanja", rekao je Pič.
Centralna banka donela je povećanje kamatne stope za 200 baznih bodova na svom poslednjem sastanku u oktobru, upozoravajući da je inflacija "znatno iznad" njene letnje prognoze i da inflacijska očekivanja nastavljaju da rastu.
"Rast domaće potražnje značajno nadmašuje mogućnosti proširenja ponude dobara i usluga", stoji u saopštenju CBR-a.
Ruski potrošači su posebno teško pogođeni budući da su osnovne prehrambene namirnice, poput putera, jaja, suncokretovog ulja i povrća, doživele visoka dvocifrena povećanja cena jer potražnja premašuje ponudu.
Ruski rat protiv Ukrajine takođe je izazvao nedostatak radne snage i snabdevanja što je povisilo plate i troškove proizvodnje - a ti su troškovi na kraju prebačeni na potrošače. Vlada, međutim, za visoke troškove života krivi sankcije koje su Rusiji nametnule "neprijateljske" zemlje. Sa svoje strane, ruski predsednik Vladimir Putin demantovao je zamenu "putera za oružje".
Međunarodni monetarni fond predviđa da će Rusija zabeležiti rast od 3,6% 2024. pre usporavanja sledeće godine, kada se predviđa rast od 1,3%. "Oštro usporavanje", rekao je MMF, predviđeno je "kako privatna potrošnja i investicije usporavaju usred smanjene napetosti na tržištu rada i sporijeg rasta plata".
Komentari 16
Pogledaj komentare Pošalji komentar