13.12.2024.
8:39
"Uvodimo vanredno stanje narednih 60 dana"
Parlament Moldavije izglasao je rano u petak uvođenje nacionalnog vanrednog stanja na 60 dana počevši od 16. decembra zbog očekivanog prekida snabdevanja ruskim gasom od prvog januara.
Pedeset šest članova veća od 101 poslanika podržalo je tu meru na glasanju nešto posle ponoći nakon što je premijer Dorin Rečan pozvao na odobrenje kako bi se obezbedilo da otcepljeni region Pridnjestrovlje Moldavije dobije gas koji mu je potreban.
Bilo je to glasanje, rekao je, da bi se prekinulas "gasna ucena" iz Moskve.
Proglašenje vanrednog stanja omogućava vladi da brzo reaguje i obuzda izvoz energije.
Moldavija dobija ruski prirodni gas preko Ukrajine, koja je rekla da neće obnoviti ugovor o tranzitu sa ruskim gasnim gigantom Gaspromom. Ugovor ističe 31. decembra.
Rečan je rekao da ruski predsednik Vladimir Putin "želi da stanovništvo Pridnjestrovlja ostavi bez gasa i struje i da ih drži kao taoce. Moskva to radi da bi destabilizovala situaciju u Moldaviji".
Na parlamentu je, rekao je Rečan, da odobri vanredno stanje tako da "ova zima mora biti poslednja u istoriji zemlje kada možemo biti predmet energetskih ucena".
Neuspeh isporuke gasa u Pridnjestrovlje, navodi vlada u saopštenju, "dovešće do humanitarne krize... i takođe će stvoriti rizike za stabilnost elektroenergetskog sektora Moldavije".
Moldavija dobija oko 2 milijarde kubnih metara gasa godišnje iz Rusije.
Od 2022. godine, Pridnjestrovlje i centralna vlada su se dogovorili da sav ruski gas koji primi Moldavija ide u Pridnjestrovlje.
U Pridnjestrovlju se nalazi ruska gasna elektrana koja je vitalni stub privrede otcepljene regije i takođe obezbeđuje većinu energije za oblasti u Moldaviji koje kontroliše vlada.
Pridnjestrovlje, koje nema međunarodno priznanje, proglasilo je u utorak sopstveno ekonomsko vanredno stanje.
Rečan je rekao da je pitanje tranzita kroz Ukrajinu "veštački problem" jer bi ruski gas mogao da se kreće drugim rutama.
Moldavija je rekla da bi alternativni put do Pridnjestrovlja mogao biti transport ruskog gasa kroz gasovod Turski tok do Turske, a zatim kroz Bugarsku i Rumuniju.
Isporuke bi, međutim, mogle da budu upitne jer je Gasprom u razgovorima povezao nastavak isporuka alternativnim putevima sa zahtevima da Moldavija plati dug za prethodne isporuke, koji prema ruskoj računici iznose 709 miliona dolara.
Štaviše, Bugarska je nedavno upozorila da će zaustaviti tranzit ruskog gasa ako Gasprom ne pronađe novi način plaćanja nakon uvođenja američkih sankcija Gazprombanci.
Komentari 12
Pogledaj komentare Pošalji komentar