Svet 0

26.11.2024.

18:17

Kod Nemaca malo drugačije: "Čekamo Trampa"

Poslovna očekivanja nemačkih izvoznika su se malo poboljšala u novembru, zaključak je danas objavljenog izveštaja Instituta za ekonomska istraživanja IFO iz Minhena.

Izvor: Tanjug

Kod Nemaca malo drugačije: "Čekamo Trampa"
Billion Photos/Shutterstock

Podeli:

Vrednost indikatora koji meri biznis raspoloženje nemačkih izvoznika je u novembru porasla sa oktobarskih minus 6,5 poena na minus 5,9 poena.

Kompanije su nemirne, ali još uvek iščekuju korake novoizabranog predsednika Sjedinjenih Američkih Država Donalda Trampa, prokomentarisao je rukovodilac istraživanja IFO Klaus Volrabe.

Prema njegovim rečima, dolar je ojačao od izbora u odnosu na evro i druge valute, što bi moglo da bude povoljno za nemačke izvoznike.

Generalno gledano, nemačka industrija je prilično oprezna u pogledu razvoja poslovanja sa inostranstvom.

Najteže pogođena je metalna industrija koja očekuje značajan pad izvoza, a loše raspoloženje vlada i u auto-industriji i proizvodnji mašina.

U hemijskoj industriji pozitivni i negativni izgledi su skoro u ravnoteži, dok su nemački proizvođači hrane i pića u najboljoj poziciji i očekuju rast izvoza.

Nemačka, najveća privreda evrozone, stagniraće na kraju ove godine i sledeće godine porasti za 0,8 odsto, navodi se u najnovijoj jesenjoj prognozi Međunarodnog monetarnog fonda (MMF).

Podeli:

loader

0 Komentari

Možda vas zanima

Svet

Mađarska potpisala: "Isporučujemo gas"

Mađarska je danas potpisala ugovor sa Sjedinjenim Američkim Državama o isporuci 400 miliona kubnih metara tečnog prirodnog gasa (TPG) godišnje, izjavio je mađarski ministar spoljnih poslova i trgovine Peter Sijarto.

17:38

16.12.2025.

2 d

Srbija

NBS ukinula proviziju u menjačnicama

Narodna banka Srbije donela je privremenu meru kojom se ukida mogućnost naplate provizije u menjačnicama prilikom prodaje evra građanima, s ciljem zaštite interesa građana i sprečavanja neopravdanih psiholoških pritisaka na devizno tržište.

13:59

16.12.2025.

2 d

Svet

SAD dale rok

Sjedinjene Američke Države postavile su rok Švajcarskoj do 31. marta 2026. za postizanje pravno obavezujućeg sporazuma o carinama između dve zemlje.

14:18

18.12.2025.

19 h

Podeli: