Svet 12

11.11.2024.

16:44

"Rusijo, spremi se"

Evropski parlament se priprema za dodatne mere protiv ruske "flote u senci".

Izvor: Tanjug

"Rusijo, spremi se"
Tanjug/Russian Defense Ministry Press Service via AP

Podeli:

Evropski parlament (EP) sprema se da usvoji rezoluciju koja poziva na dodatne ciljane mere protiv ruske "flote u senci" jer navodno sve više dokaza ukazuje na to da Moskva izbegava sankcije i rizikuje ekološku katastrofu, prenosi Politiko pozivajući se na nacrt predloga rezolucije u koji je imao uvid.

Ovom merom poziva se na "sistematsko sankcionisanje" brodova koji prevoze rusku naftu i traži od EU da pojača satelitsko nadgledanje i sprovede "ciljane inspekcije" tankera, a predlaže se i usvajanje novih zahteva za brodove da pruže dokaz o osiguranju u vodama EU.

Reč je o meri koja, kako dodaje Politiko, ima veliku podršku političkih grupacija u Evropskom parlamentu.

Rezolucija EP, koja je kao i sve rezolucije EP neobavezujuća, predstavlja odgovor na stalna otkrića da su zapadne sankcije protiv ruskog izvoza nafte u velikoj meri propale.

Kako dalje tvrdi Politiko, Rusija se sve više oslanja na flotu od više od 600 starih tankera, s nepoznatim osiguranjem i nejasnim vlasništvom, kako bi isporučivala svoju naftu širom sveta. Trgovina fosilnim gorivima čini gotovo polovinu prihoda Kremlja.

Istovremeno sve je veći strah da bi "škripavi tankeri" mogli da izazovu ekološku katastrofu u blizini EU, pošto je Politiko prošlog meseca preneo da je "flota iz senke" navodno povezana sa brojnim izlivanjima nafte u svetskim okeanima, od kojih su se dva dogodila u evropskim vodama.

Stručnjaci su više puta upozorili da su verovatna veća izlivanja nafte, što bi moglo da uništi lokalni divlji svet i natera poreske obveznike EU da plate čišćenje.

U predlogu rezolucije, poslanici EP zatražili su da EU osigura da postoji "dovoljna pripremljenost" u slučaju daljih izlivanja.

EU je, inače, zabranila sve pomorske uvoze ruske nafte i uvela ograničenje cene od 60 dolara po barelu za međunarodnu trgovinu naftom iz Moskve, zajedno sa saveznicima iz G7.

Međutim, oko 80 odsto ruske pomorske sirove nafte sada se transportuje na brodovima izvan zapadne kontrole, pokazuje istraživanje Centra za istraživanje energije i čistog vazduha.

Poslanici će kasnije ove nedelje glasati o rezoluciji, koja je još podložna izmenama.

Podeli:

12 Komentari

Možda vas zanima

Podeli: