Svet 68

11.11.2024.

7:24

Obračunavaju kurs od 131 dinar za evro

Da biste poslali 1.500 evra u Beč morate da iskeširate više od 196.000 dinara, što je 20.000 više od zvaničnog prodajnog kursa NBS, plus naknadu za uslugu slanja.

Izvor: Kurir.rs/Slavica Čolić

Obračunavaju kurs od 131 dinar za evro
Emmily/Shutterstock

Podeli:

Građani koji su primorani da preko Western uniona pošalju novac u inostranstvo nisu ni svesni da će ih to koštati kao Svetog Petra kajgana. Svi oni su spremni da plate uslugu slanja novca čija visina zavisi od iznosa koji se šalje, ali šok nastaje kada shvate da će za slanje 1.500 evra morati da izdvoje 20.000 više i to zbog kursnih razlika.

Naime, uplata novca za slanje vrši se u dinarskoj protivvrednosti, a Western union zaračunava kurs koji je daleko veći od zvaničnog prodajnog kursa Narodne banke Srbije.

"Morao sam hitno da pošaljem 1.500 evra u Beč i znao sam da ta usluga košta, kao i da moram novac uplatiti u dinarima. Spremio sam se na to da mi zaračunaju veći prodajni kurs od zvaničnog kursa NBS i očekivao da će to umesto 117,36 dinara za evro biti oko 120 dinara. Blago je rečeno da sam bio šokiran kada su mi rekli da je za slanje 1.500 evra potrebno da uplatim više od 196.00 dinara plus 8.400 dinara na ime naknade za uslugu slanja novca. To je čist bezobrazluk i najobičnija pljačka ljudi kojima su usluge Western uniona neophodne", kaže sagovornik Kurira iz Beograda čije je ime poznato redakciji.

On dodaje da ne može da veruje da su mu u Western unionu zaračunali kurs od oko 131 dinar za evro i da im to prolazi nekažnjeno.

"Kako je moguće da njihovo poslovanje niko ne kontroliše i da oni mogu samovoljno da primenjuju sopstveni kurs kako im se svidi i da deru kožu s leđa ljudima koji nemaju drugog izbora nego da na taj način pošalju novac u inostranstvo", kaže naš sagovornik.

Prema Zakonu o platnim uslugama nadzor nad poslovanjem platnih institucija koje pružaju platne usluge sprovodi Narodna banka Srbije. Ipak u NBS za Kurir kažu da na kurs koji će one obračunavati prilikom slanja novca ne mogu da utiču.

"Trenutno u Republici Srbiji građani mogu da realizuju transakcije prijema i slanja međunarodnih novčanih doznaka, preko nekoliko pružalaca platnih usluga tj. institucija, koje navedene usluge pružaju posredstvom više međunarodnih servisa za tzv. brzi transfer novca, između ostalih i putem Western Union servisa. Servisi za brzi transfer novca rasprostranjeni su širom sveta, odnosno imaju svoje partnere u različitim državama i omogućavaju pružanje usluga u svakoj od valuta koja je zvanično sredstvo plaćanja u konkretnoj državi. S tim u vezi, ove kompanije samostalno (prateći Blumberg, berze u Tokiju, Londonu), nezavisno od centralne banke bilo koje države, formiraju tzv. referentne kurseve koje će primenjivati prilikom obračuna protvvrednosti jedne valute u drugu, bez obzira koje valute su u pitanju", objašnjavaju u NBS.

Kako ističu u NBS ove kompanije cene različite faktore i shodno navedenom formiraju kurs, te tako na kurs utiče npr. i način slanja novčane doznake (ako je online za pošiljaoca je manja provizija), da li je doznaka isplaćena istog dana i drugo.

"Pružaoci platnih usluga u Republici Srbiji koji posredstvom ovih kompanija (uključujući i Western Union) izvršavaju novčane doznake, nemaju mogućnost uticanja na referentni kurs koji odredi kompanija, niti mogućnost da prilikom slanja ili isplate novčane doznake u dinarima promene kurs koji je za svaku konkretnu transakciju individualan", naglašavaju u NBS.

Ipak, u NBS dodaju da je "svaki pružalac platnih usluga dužan da pre izvršenja transakcije korisniku platne usluge učini lako dostupnim, između ostalog, i informacije o vrsti i visini svih naknada koje naplaćuje od korisnika.

U kompaniji Tenfore doo Beograd, koja je jedan od zastupnika Western Union-a za Srbiju tvrde da ne utiču na formiranje kurseva prilikom isplate i uplate novca kao ni na visinu naknade za slanje novčane doznake.

"Western union obračunava devizni kurs na osnovu komercijalno dostupnih međubankarskih stopa uvećanih za maržu što je istaknuto na Tenfore lokacijama u Opštim uslovima pružanja usluge Western union novčane doznake", kažu i Tenfore.

O konkretnom sličaju objašnjavaju da naknada za slanje novca za Austriju u iznosu od 1.500 evra u dinarskoj protivvrednosti iznosi 8.400 dinara u skladu sa Western Union cenovnikom.

"Ukoliko se valuta za isplatu razlikuje od uplatne valute, kao što je slučaj u primeru slanja za Austriju koji ste naveli, neophodno je izvršiti konverziju sredstava koja su predmet novčane doznake. Western union obračunava kurs koji se primenjuje prilagođavajući se kursevima na globalnim finansijskim tržištima. Slanje novca iz Srbije je moguće samo u dinarima u skladu sa zakonskom regulativom. Obzirom da se kurs Western Union-a menja više puta u toku dana, tačan iznos za slanje novca u određenu zemlju najbolje je da korisnik utvrdi ili na samoj lokaciji ili kontaktiranjem Tenfore Korisničkog centra neposredno pre slanja novca", piše u odgovoru ove kompanije.

Takođe, napominju i da "korisnicima uvek otvoreno i transparentno dajemo informacije u vezi sa kursom razlicitih valuta, kao i u vezi sa naknadama".

Podeli:

68 Komentari

Možda vas zanima

Svet

"Dolarizacija" je počela

Argentinske vlasti dozvolile su da cene robe i usluga budu navedene u dolarima, prema uredbi koju je objavilo Ministarstvo ekonomije.

9:18

20.1.2025.

2 d

Podeli: