Svet 0

06.11.2024.

19:16

Akcije Bafetove kompanije precenjene? Ni on ih sad ne kupuje

Berkshire Hathaway čuvenog investitora Vorena Bafeta ima više od 325 milijardi dolara u gotovini. Ali on ne žuri da to potroši na akcije svoje kompanije, ocenjuje CNN u svom komentaru.

Izvor: Investitor

Akcije Bafetove kompanije precenjene? Ni on ih sad ne kupuje
EPA/LARRY W. SMITH

Podeli:

Berkshire Hathaway nije otkupio nijednu svoju deonicu u trećem tromesečju, čime je prekinut šestogodišnji niz otkupa deonica, prema podacima Komisije za hartije od vrednosti (SEC).

Kompanija je u tom tromesečju bila neto prodavac deonica u svom portfelju i povećala je svoju gotovinu do rekordnih iznosa. Postupci Berkshire Hathawaya signaliziraju investitorima da bi njegove deonice mogle biti precenjene, rekla je za CNN Keti Sajfert, analitičarka CFRA Researcha.

Bafet će otkupiti deonice kada smatra da je cena “ispod Berkshireove unutrašnje vrednosti, konzervativno određene”, prema regulatornim dokumentima Berkshire Hathawaya.

Drugim rečima, Bafet će otkupiti svoje deonice samo kada veruje da je to jeftino.

„To što Berkshire Hathaway nije otkupio nijednu deonicu navelo bi većinu ljudi da kažu: ‘Pa, ako oni ne otkupljuju svoje deonice, zašto bih ja?’, rekla je Sajfert.

Berkshireove deonice klase A se trguju po približno 1,6 puta većoj knjigovodstvenoj vrednosti (implicirana vrednost ako bi Bafet sve likvidirao, isplatio dugove kompanije i sve ostalo vratio deoničarima).

U prošlosti, Berkshire Hathaway je rekao da neće kupiti svoje deonice ako se trguje po više od 1,2 puta knjigovodstvenoj vrednosti. Ipak, kompanija je odbacila tu politiku 2018.

Akcije Berkshire Hathawaya klase A zaključile su se na 664.750 dolara u ponedeljak i porasle su oko 21% od početka godine, čak su nadmašile rast indeksa S&P 500 od oko 20% u istom periodu.

“Bio je to vrlo jasan znak da nikada ne bi otkupili deonice ako misle da je firma precenjena”, rekao je za CNN Robert Korajčuk, profesor finansija na Northwestern’s Kellogg School of Management.

Osim toga, odluka Berkshire Hathawaya bi takođe mogla da odražava celokupno tržišno okruženje, smatra Asvat Damodaran, profesor finansija na NYU Stern School of Business.

„To je signal da su oprezni u pogledu toga gde je tržište“, rekao je Damodaran. “Postali su oprezni jer misle da je tržište naduvano cenama.”

Berkshire Hathaway nije odgovorio na zahtjev za komentar.

Znak da je Bafet zabrinut za američku ekonomiju?

Ras Mold, analitičar u AJ Bellu, rekao je da nedostatak otkupa Berkshire Hathawaya i kontinuirana gomila novca implicira da je Bafet zabrinut za ekonomiju.

“Sve ovo sugeriše da Bafet ima ozbiljnu zabrinutost u vezi s ekonomskom pozadinom i trenutnim stanjem na berzi”, rekao je Mold u belešci. “To implicira mentalitet isključenja rizika i obeležja investitora koji je spreman sedeti i čekati bolju ulaznu tačku.”

Kako Berkshire Hathaway nastavlja da skuplja gotovinu – njeni novčani fondovi su porasli na 325,2 milijarde dolara sa 276,9 milijardi dolara u junu – što bi moglo signalizirati investitorima da Bafet ne misli da postoje vredne dionice u koje bi se moglo ulagati, kaže Korajčuk.

„Ako u ovom trenutku nemaju alternativu koja bi bila dobra kupovina, ima smisla držati gotovinu i čekati dok se tržište ne ispravi, a zatim izvršiti kupovinu nakon“, rekao je Korajčuk.

Podeli:

0 Komentari

Možda vas zanima

Svet

Tramp će proglasiti vanredno stanje

Novoizabrani predsednik Sjedinjenih Američkih Država Donald Tramp će odmah nakon svoje današnje inauguracije proglasiti vanredno stanje u oblasti energetike kao bi stekao nova ovlašćenja da preokrene politiku Bajdenove administracije.

14:16

20.1.2025.

1 d

Podeli: