Svet 11

03.11.2024.

11:32

Ilon Mask kupuje Boing?

Najbogatiji čovek sveta Ilon Mask svoj portfolio putovanja u budućnost, posle svemira i Spejs iksa, kompanije Tesla za proizvodnju elektro automobila, proširuje.

Izvor: Kurir.rs

Ilon Mask kupuje Boing?
Frederic Legrand - COMEO / Shutterstock.com

Podeli:

Odlučio je da kupi i jednu od najstarijih i najpoznatijih fabrika za proizvodnju aviona u svetu - Boeing (Boing).

Ova kompanija ima niz problema u poslednjih par godina. Nezgode koje se dešavaju (otpadaju vrata aviona), pa nevolje sa sindikatima i radnom snagom, doveli su ovu poznatu američku i svetsku kompaniju u nezavidan položaj, jer im nad glavom vise višestruke kontrole i moguće kazne u procesu proizvodnje aviona.

Sve je izgleda gotovo, kako saznaju dobro obavešteni izvori bliski ovom milijarderu, koji je ranije tvrdio da ga ne interesuju "mali poslovi" kao što je proizvodnja aviona u jednom od najpoznatijih i najcenjenijih konglomerata na svetu za proizvodnju civilnih ali i vojnih letelica.

Boing posluje sa 150 država sveta, za njega radi oko 170.000 radnika, širom Amerike i još u 65 zemalja, a proizvode trenutno šest najpoznatijih i komercijalno najupotrebljavanijih aviona na svetu. Više od 10.000 letelica, zapravo "pola svetske letačke flote" čine avioni ovog džina. U vojnom smislu proizvode fascinantne letelice za snabdevanje gorivom u vazduhu KC-46 baziran na Boingu 767, pa čuveni Apač helikopter–AH 64, vojne satelite i još mnogo toga.

Ipak izgleda da su glasine bile istinite i da je Ilon Mask prelomio i izneo ponudu za zvaničnu kupovinu ovog giganta. Boing je planirao izgradnju električnog aviona, potom i letelice za odlazak u svemir ili barem turistička putovanja izvan granica atmosfere koja će biti daleko prijemčivija od sadašnjih astronomskih cena za ovakve izlete u svemir.

Da li je Mask ipak osetio da će to biti velika konkurencija njegovim naporima da Spejs iks dovede u vrh istraživanja i putovanja u svemir? Već više od veka fabrika aviona Boing ima tradiciju, logistiku, inženjere, stručnjake svih profila, fantastičan portfolio gde čitavu planetu obleću njihove letelice i skoro svaka zemlja na svetu ima poneki Boing avion.

Da li je ovo samo još jedan biznis poduhvat prepametnog milijardera ili svet putovanja dobija nove dimenzije u budućnosti pod upravljačkom palicom ovog biznis genija? Kako ćemo putovati i da li će otvoriti novu eru u svemirskim putovanjima u budućnosti?

Poznato je da Boing nije samo gigant u svetskim razmerama u proizvodnji komercijalnih aviona u civilnoj avijaciji već i jedan od navećih ugovarača za proivodnju vojnih letelica, lovaca poslednje generacije i sve većih transportnih aviona.

Mask zna šta radi, izjavio je da poštuje nasleđe Boinga ali da želi da stvori još jaču, održivu kompaniju, modernu koja će smanjiti nivo ugljendioksida na planeti i doprineti kreacija novih ideja za budućnost. Želi da napravi avione nove generacije, koji neće zagađivati planetu, daleko lakše u fizičkom smislu i otvoriti novu eru u avio, svemirskom i zemaljskom transportu planete.

Svojim idejama doprineće boljitku čovečanstva smatraju Maskovi fanovi, jer je ova industrija, kako kaže, stagnirala već godinama a on će je uvesti u novo doba avijacije uvereni su njegovi obožavaoci. Još uvek nije poznata cena, ali govori se o arnžamanu koji će se otplaćivati "doveka" jer milijarde dolara nisu dovoljne za kupovinu ovog svetskog giganta u istoriji ne samo američke već i svetske avijacije, potrebna je i politička volja i dozvola, prenosi Kurir.

Tako da sve na kraju zavisi od onoga koga je Ilon Mask javno podržao - Donalda Trampa i njegove eventualne pobede na američkim izborima petog novembra.

Pročitajte još:

Podeli:

11 Komentari

Možda vas zanima

Podeli: