Svet 2

27.10.2024.

9:05

Otvorena najveća cirkularna i lagana solarna elektrana na svetu

U opštini Genk, Belgija, predstavljena je najveća cirkularna i lagana solarna instalacija na svetu, smeštena na krovu kompanije SABIC.

Izvor: Energetski portal

Otvorena najveća cirkularna i lagana solarna elektrana na svetu
Shutterstock/gyn9037

Podeli:

Ovaj jedinstveni solarni sistem proizvodi 2.000 MWh električne energije godišnje, što je dovoljno za prosečnu godišnju potrošnju skoro 700 domaćinstava. Instalacija pokriva površinu od 13.600 kvadratnih metara i sastoji se od 4.599 panela, koji su značajno lakši od tradicionalnih – svaki teži manje od 7 kg po kvadratnom metru. Očekuje se da će ovaj sistem smanjiti emisiju ugljen-dioksida kompanije SABIC za 800 tona godišnje u narednih 25 godina, piše udruženje SolarPower Europe, prenosi Energetski portal.

Karakteristična osobina solarnih panela je njihova potpuno cirkularna priroda – izrađeni su od slojeva koji se lako razdvajaju, što omogućava ponovnu upotrebu svih komponenti. Koristeći inovativne polimere proizvedene u opštini Genk, paneli ne sadrže staklo i imaju minimalnu količinu aluminijuma, čime je njihov ugljenični otisak smanjen za 25 odsto u odnosu na konvencionalne panele.

Na inauguraciji, kojoj su prisustvovali gradonačelnik Genka, Vim Dris, kao i predstavnici kompanija SABIC, ENGIE Belgium i Solarge, istaknuta je važnost ovog projekta za obnovljivu energiju i smanjenje emisije CO₂.

Dris je izrazio ponos zbog posvećenosti grada obnovljivim izvorima energije, dok je Vinsent Verbeke iz kompanije ENGIE naglasio ambiciju za instalaciju 300 MW solarnih kapaciteta širom Belgije do 2030. godine, uz upotrebu tehnologije koja omogućava instalaciju panela na krovovima sa ograničenom nosivošću.

Projekat je rezultat saradnje lidera u industriji, a posebno je naglašena održivost u svakom aspektu, od materijala do krajnje upotrebe. Jan Vesor iz kompanije Solarge istakao je važnost reciklaže i planove za proširenje proizvodnih kapaciteta u Holandiji i Sjedinjenim Američkim Državama. Fokus će biti na industrijskim i komercijalnim krovovima sa ograničenom nosivošću kako bi se optimizovala upotreba solarnih tehnologija i smanjio pritisak na energetske mreže.

Ovaj pionirski projekat predstavlja značajan korak ka održivoj energetskoj budućnosti, spajajući inovacije i kružnost materijala kako bi se ubrzala energetska tranzicija i smanjio ugljenični otisak.

Podeli:

2 Komentari

Možda vas zanima

Podeli: