Svet 1

19.10.2024.

12:00

"Potpuna zabrana plastične ambalaže"

Vrap (Waste & Resources Action Programme), britanska dobrotvorna organizacija za borbu protiv otpada, poziva vladu Velike Britanije da zabrani plastično pakovanje voća i povrća do 2030. godine.

Izvor: tPortal/L. Barkić

"Potpuna zabrana plastične ambalaže"
Shutterstock/bbernard

Podeli:

Za svežu hranu, plastika je ubistvo, a najveći rizik je za ljude koji je konzumiraju. Istraživanja su pokazala da supstance koje se koriste za proizvodnju plastičnih proizvoda mogu završiti u hrani i pićima, pa se Vrap zalaže za zabranu prodaje svežih proizvoda kao što su banane i jabuke u plastičnoj ambalaži.

Međutim, proizvođači i institucije za bezbednost hrane tvrde da su ovi nivoi koji se nalaze u našoj hrani toliko niski da ne predstavljaju nikakvu opasnost po zdravlje ljudi.

Vrap poziva britansku vladu da zabrani plastičnu ambalažu za 21 vrstu voća i povrća, uključujući paradajz, šargarepu i avokado, do 2030. godine, prenosi Gardijan.

Vrap smatra da bi vladina zabrana bila najefikasniji način da se prekine začarani krug koji samo doprinosi tome da britanska domaćinstva svake godine bace skoro 100 milijardi komada plastične ambalaže, kao i činjenica da ogromna količina hrane završi u kantu.

Suočene sa istim problemom, druge zemlje, poput Francuske, već su donele zakone o zabrani plastične ambalaže za mnoge sveže proizvode.

Najveća promena u maloprodaji

U 2018. godini britanski supermarketi i prehrambene kompanije postavili su sebi ciljeve u pogledu smanjenja plastične ambalaže.

Koristan je za trgovinske lance jer im donosi manje otpada u prodavnicama, jednostavniju proizvodnju i uredne police. Ali plastična ambalaža znači više otpada za kupce, više sortiranja i otpada od hrane.

Prema statistikama, oko 30 odsto kupljenih svežih proizvoda završi u smeću jer unapred određene količine upakovane hrane teraju ljude da kupuju više nego što im je potrebno.

Više od polovine proizvoda dolazi od nepotrebne plastike

Prema proceni ove organizacije, zabrana plastične ambalaže za određenu hranu (kada se prodaje u količinama manjim od 1,5 kilograma) mogla bi da spreči bacanje 100.000 tona voća i povrća godišnje, eliminišući 13.000 tona plastične folije za jednokratnu upotrebu.

Vrap takođe predlaže da se u takozvanoj "drugoj fazi" zabrana proširi na sve nerezane proizvode, sa nekim izuzecima, kao što su meko voće i začinsko bilje.

Poziv na zabranu dolazi nakon što je istraživanje pokazalo da 51 odsto hrane i pića u britanskim supermarketima dolazi u nepotrebnoj plastičnoj ambalaži.

Studija DS Smita je proučavala više od 1.500 proizvoda i otkrila da su najgori "prestupnici" prerađena hrana, uključujući gotova jela. Plastika koju treba izbegavati nađena je u 90 odsto gotovih jela, 89 odsto nepotrebno upakovanih proizvoda bili su hleb, pirinač i žitarice, a 83 odsto otpada su mlečni proizvodi, a 80 odsto meso i riba.

Podeli:

1 Komentari

Možda vas zanima

Svet

I Ford puca

Ford Motor Co. saopštio je da će otpustiti oko 3.000 radnika u Nemačkoj i 800 u Ujedinjenom Kraljevstvu do kraja 2027. godine.

15:02

20.11.2024.

1 d

Podeli: