Svet 6

21.03.2024.

20:04

Amerika razbesnela Austrijance; A Rusija kaže: Ostanite

SAD traže od austrijske "Raiffeisen Bank International" (RBI) da odustane od planirane kupovine udela u austrijskoj građevinskoj firmi Strabag od ruskog holdinga u vlasništvu sankcionisanog biznismena.

Izvor: Index

Amerika razbesnela Austrijance; A Rusija kaže: Ostanite
EPA-EFE/YURI KOCHETKOV

Podeli:

RBI bi trebalo da kupi udeo u Strabagu od "Rasperia Trading Limited" sa sedištem u Rusiji.

Vlasnik Rasperije, holdinga sa statusom ruske "međunarodne kompanije", je sankcionirani biznismen Oleg Deripaska. Da bi dobile takav status, kompanije moraju da imaju sedište u posebnim ekonomskim zonama u Kalinjingradu ili na Ruskom ostrvu i da ulože na ta područja minimalno 50 miliona rubalja, prema izveštaju američkog instituta Brookings. 

Time ispunjavaju uslove za posebne poreske olakšice i druge pogodnosti. Austrijska banka naglasila je, pak, u decembru  da transakcijom "dodatno smanjuje svoju izloženost Rusiji" i oslobađa deo blokiranog novca, prenosi Indeks.

Izvori: Vašington bi mogao da smanji kaznu za banku

Za 28-postotni udeo u Strabagu ruska podružnica austrijske banke platiće holdingu Rasperija nešto više od 1.5 milijardi evra, objavili su tada. Transakciju bi morali da odobre Kremlj i austrijski regulator koji je zbog zapadnih sankcija zamrznuo Deripaskin udeo u Strabagu.

Visoki zvaničnici američkog ministarstva finansija naglasili su, pak, na sastancima s bankom i austrijskim vlastima u proteklim nedeljama da ih ta transakcija zabrinjava budući da je Deripaska pod sankcijama, navode upućeni izvori.

Američki zvaničnici veruju da će ruski biznismen imati korist od prodaje i zatražili su od RBI-a pojedinosti o osobama i kompanijama uključenim u taj aranžman, rekli su izvori. Ako Rajfajzen ipak nastavi s transakcijom i ako se dokaže da dogovor krši američke sankcije, Vašington bi banci mogao da smanji kaznu, rekla su dva izvora.

Portparol RBI-a: Pomno smo sve proverili

Imajući na umu stajalište SAD-a, jedna osoba je rekla da će austrijske vlasti odugovlačiti s dozvolom, dok je druga kazala da se sama banka sprema da odustane od transakcije.

Portparol RBI-a rekao je da je banka pre potpisivanja "pomno proverila" njenu usklađenost sa svim primenjivim sankcijama i da je proteklih nedelja izvestila sva relevantna tela, uključujući američko ministarstvo finansija i odeljenje za kontrolu strane imovine (OFAC).

"Samo se po sebi razume da RBI neće sprovesti nijedan dogovor kojim bi se kršile sankcije ili RBI izložio riziku od sankcija", rekao je portparol. Portparolka Deripaske podsetila je da je već izjavila da on nema kontrolu nad kompanijom koja drži udeo u Strabagu dodavši da su zapadne sankcije neprimerene i da se temelje na lažnim optužbama.

Austrijski zvaničnici misle da ih Amerikanci maltretiraju

Američka kancelarija za kontrolu strane imovine počela  je da istražuje poslovanje RBI-a u Rusiji pre više od godinu dana, a istragu je pokrenuo i odeljenje za integritet banaka pri američkom ministarstvu pravosuđa, rekla je jedna upućena osoba.

Drugi izvor kazao je da je viši zvaničnik američkog ministarstva pravosuđa u redovnom kontaktu s austrijskom bankom zbog njenih veza s Rusijom i da često posećuje Beč. Iz ministarstva pravosuđa nisu želeli da komentarišu.

Ključne austrijske zvaničnike razljutilo je, gledano iz njihove perspektive, američko maltretiranje male, neutralne zemlje i do sada su čvrsto branili banku s obzirom na to da je deo uticajne industrijske grupe koja podupire ekonomiju.

EU traži pojašnjenje

Međutim dva izvora upoznata s razmišljanjem austrijske vlade kazala su da zvaničnici nisu spremni po svaku cenu da brane najnoviji dogovor banke o kupovini udela u Strabagu, koji je izgradio olimpijski stadion za Zimske olimpijske igre u Sočiju, i luksuzne stanove u Moskvi.

Portparol Evropske komisije, koja nadzire sankcije EU uvedene i Deripaski, rekao je da su upoznati s transakcijom, da su zatražili pojašnjenja od austrijskih vlasti i da čekaju odgovor. EK je "u bliskom kontaktu s američkim vlastima", dodao je on.

"Uopšteno, prema sankcijama EU, imovina pojedinaca i subjekata koji podležu zamrzavanju imovine mora biti zamrznuta, odnosno tom imovinom je u celosti zabranjeno trgovati", dodao je portparol EK.

Rusija želi da RBI ostane u zemlji

Ruske vlasti jasno su dale do znanja RBI-u, koji u Rusiji ima oko 2.600 korporativnih klijenata, četiri miliona vlasnika računa i 10.000 radnika, da žele da ostane u Rusiji jer omogućava međunarodna plaćanja.

U poslovnom izveštaju za 2023. godinu RBI je ponovio da proučava opcije za izlazak s ruskog tržišta, u skladu sa zahtevom Evropske centralne banke, ističući da kontinuirano smanjuje poslovanje u Rusiji. Navode da su više nego prepolovili kredite u Rusiji od drugog tromesečja 2022, na samo šest milijardi evra. 

Obim plaćanja ograničen je na predratni nivo, a Rajfajzenov tržišni udeo više nego prepolovljen u odnosu na najviši nivo. "Grupa i dalje radi na mogućoj transakciji, prodaji ili izdvajanju (ruskog) poslovanja, koje bi rezultiralo izdvajanjem 'Raiffeisenbank Russia' iz strukture grupe", objavili su u prezentaciji.

Podeli:

6 Komentari

Možda vas zanima

Podeli: