01.07.2024.
8:33
Kina upozorava: "To je vlasništvo države"
Kineska vlada uvela je niz novih mera kako bi pooštrila kontrolu nad unosnim prirodnim resursima koji su u širokoj upotrebi, od električnih automobila do vetroturbina.
Na listi resursa koju je objavio Državni savet zemlje, Peking je naveo da su retki zemni metali vlasništvo države i upozorio da "nijedna organizacija ili osoba ne sme da zadire ili uništava takve resurse“, prenosi danas Politiko.
Od 1. oktobra, kada pravila stupe na snagu, kineska vlada će upravljati bazom podataka o mogućnosti nalaženja retkih metala kako bi osigurala da može da kontroliše ekstrakciju, upotrebu i izvoz metala.
Kina trenutno proizvodi oko 60 odsto svetskih retkih zemnih metala, a zemlja porekla je za oko 90 odsto rafinisanih retkih metala na tržištu.
Peking je već zabranio izvoz tehnologija za preradu retkih metala i proizvodnju magneta. U januaru su kineske vlasti zabranile izvoz galijuma i germanijuma, koji su bili veoma traženi u industriji kompjuterskih čipova.
Strahovanje da Kina želi da izvrši kontrolu nad industrijom i da bi mogla da poremeti lance snabdevanja u tehnologiji, automobilskoj industriji I proizvodnji obnovljive energije, pokrenula je trku u obezbeđivanju zaliha od alternativnih dobavljača. SAD i EU preduzele su napore da nabave retke metale u zemlji i inostranstvu, uključujući Vijetnam, Brazil i Australiju. Pre godinu dana predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen najavila je izgradnju prve velike rafinerije retkih metala van Azije, koja se nalazi u Estoniji. Ona je rekla da će taj potez „ojačati evropsku otpornost i sigurnost snabdevanja“.
Analiza Evropskog parlamenta iz 2022. upozorava da je preveliko oslanjanje na monopolističke dobavljače veliki rizik za Evropu. "EU uvozi 93 odsto svog magnezijuma iz Kine, 98 odsto borata iz Turske i 85 odsto niobijuma iz Brazila. Rusija proizvodi 40 odsto svetskog paladijuma“, navodi se u analizi.
Dodaje se da ovaj poslednji podatak podseća na strateške implikacije ruske invazije na Ukrajinu i potrebu da se EU pripremi za sve neizvesniji svet. EU je pokrenula istragu o optužbama za nekonkurentnu trgovinu protiv kineskog tržišta električnih vozila, koje ima koristi od velikih državnih subvencija i preferencijalnog pristupa retkim zemnim metalima.
Ranije ovog meseca, dve strane su se složile da će organizovati konsultacije kako bi pokušali da reše sukob.
Komentari 9
Pogledaj komentare Pošalji komentar