Svet 11

04.06.2024.

13:37

Kina porinula novi nosač aviona: Može da ugrozi američke gospodare mora?

Dug oko 315 metara, Fudžijan je veći od svojih prethodnika. Najočitija prednost njegove veličine je to što omogućava veću vazdušnu moć jer se veruje da nosi oko 60 aviona.

Izvor: Večernji list

Kina porinula novi nosač aviona: Može da ugrozi američke gospodare mora?
Profimedia/IMAGO

Podeli:

Najnoviji kineski nosač aviona napustio je vlastitim pogonom 1. maja vez u Šangaju. Poznat kao Fudžijan, nosač klase Type 003 potpuno je novog dizajna u poređenju s prethodnim kineskim nosačima i simbol je kineskih pomorskih ambicija koje se neprestano šire.

On je najbliži direktnom suparniku američke mornarice, čiji su nosači dugo smatrani gospodarima mora, prenosi Večernji list. Fudžijan predstavlja najnoviju evoluciju u kineskom programu nosača. Uprkos svom obimu i impresivnoj brzini kojom se razvio, smatra se da ima neke nedostatke u pogledu ukupne snage i sposobnosti, u poređenju s onima američke mornarice, piše portal. 

Fudžijan je treći nosač koji je Kina izgradila za mornaricu Narodne oslobodilačke vojske (PLAN), a njegova je gradnja počela oko 2017. Prva dva nosača, Liaoning klase Type 001 i Shandong klase Type 002, predata su u službu 2012. i 2017. godine. Liaoning i Shandong temelje se na sovetskoj klasi Kuznjecov. Oba nosača malo su modifikovana u odnosu na izvorni sovjetski dizajn kako bi uključila modernu tehnologiju i omogućila više prostora za avione, piše Business Insider.

Uprkos pokušajima modernizacije, mogućnosti Liaoninga i Shandonga su ograničene. Naime, mlaznjaci moraju da uzlete vlastitim snagama. Zato neki avioni ne mogu da dejstvuju sa Liaoninga i Shandonga. Zbog ograničenja, neki su promatrači na Liaoning i Shandong gledali manje kao na ratne brodove spremne za borbu, a više kao na platforme za obuku s kojih Kina može da stekne iskustvo s proizvodnjom nosača i operacijama dok se priprema za postavljanje naprednijeg i sposobnijeg dizajna. Čini se da je Fudžijan taj napredniji i sposobniji dizajn.

Dug oko 315 metara, Fudžijan je veći od svojih prethodnika. Najočitija prednost njegove veličine je to što omogućava veću vazdušnu moć jer se veruje da nosi oko 60 aviona. Ipak, najvažnija nadogradnja na Fudžijanu je korišćenje sistema CATOBAR koji koristi katapult za lansiranje aviona s ​​palube nosača. Iako sustav CATOBAR nije nov, Fudžijan je jedan od samo dva nosača na svetu opremljena elektromagnetskim katapultima (EMALS), a drugi je novi USS Gerald R. Ford. EMALS katapult omogućuje Fudžijanu lansiranje težih letelica od gasnih katapulta, što znači raznovrsnije vazdušne snage. 

S tri katapulta na svojoj palubi, Fujian će imati veću stopu uzletanja od svojih prethodnika, budući da će moći da katapultira više aviona unutar nekoliko sekundi od svakog lansiranja. Liaoning i Shandong mogu da lansiraju samo jednu letelicu odjednom. Proba Fudžijana trebalo je da ispita pouzdanost i stabilnost njegovih pogonskih i električnih sistema. Nosač je već prošao probe privezivanja i dovršio opremanje, a izveštaji su sugerisali da će biti pušten u službu krajem 2025. ili 2026. godine. 

Flota nosača američke mornarice trenutno se sastoji od 11 nosača iz dve klase - Nimitz-klase i nova Gerald R. Ford-klase. Što se tiče Nimitz-klase, nosači su izgrađeni između 1968. i 2006. godine. Svi su dugi oko 332 metra, a rade na nuklearni pogon. Svaki brod može da nosi oko 65 aviona različitih tipova. Svi nosači klase Nimitz koriste sistem CATOBAR i opremljeni su s četiri gasna katapulta. 

Podeli:

11 Komentari

Možda vas zanima

Podeli: