24.05.2024.
13:25
Rusija objavila: Britanci digli uzbunu
Ruski istraživački brodovi, kojima upravlja Ruska agencija za otkrivanje mineralnih rezervi za komercijalnu eksploataciju (Rosgeo), pronašli su stotine milijardi barela rezervi nafte i gasa na Antarktiku u oblastima na koje polaže pravo Velika Britanija.
Ova otkrića izazvala su strah britanskih parlamentaraca zbog mogućnosti kršenja međunarodnog ugovora koji zabranjuje eksploataciju ugljovodonika na Južnom polu.
Rosgeo je prijavio Moskvi 511 milijardi barela nafte, što je oko 10 puta više od ukupne proizvodnje u Severnom moru za 50 godina, tvrde Britanci u izveštaju poslatom Komitetu za reviziju životne sredine (EAC) prošle nedelje.
Eksploatacija minerala i nafte na Južnom polu zabranjena je Ugovorom o Antarktiku iz 1959. godine, a kasnije je potpisan Madridski protokol 1998. godine kako bi se zaustavili novi pokušaji rudarenja i zabranila eksploatacija mineralnih resursa u komercijalne svrhe.
"Ono što će nas sve potopiti je svaki pokušaj eksploatacije antarktičkog ugljovodonika, a upravo to je cilj ruskih aktivnosti", tvrdi Alan Hemings.
Britanski poslanik Dejvid Rutli rekao je prošle nedelje Odboru za životnu sredinu da Ministarstvo spoljih poslova veruje ruskim uveravanjima da se na Antarktiku vrše samo naučna istraživanja.
"Rusija je nedavno ponovo potvrdila svoju posvećenost ključnim elementima sporazuma", rekao je Rutli.
Sa ovim uverenjima se ne slažu britanski analitičari, koji upozoravaju da je svako verovanje u Ruse naivno, što pokazuje primer invazije na Ukrajinu, prenosi Večernji list.
Profesor i britanski stručnjak za Antarktik, Klaus Dods sa koledža Rojal Holovej, takođe je svedočio pred Odborom za zaštitu životne sredine i rekao da su aktivnosti Rusije daleko bliže istraživanju nafte i gasa nego posmatranju u naučne svrhe.
"Sporazum o Antarktiku ugrožava ne samo Rusija, već potencijalno i Kina", rekao je Dods.
"Rosgeo se bavi seizmičkim istraživanjima i drugim povezanim geodetskim poslovima, a aktivnosti Rusije treba shvatiti kao kršenje normi i predznaka predstojeće eksploatacije resursa", tvrdi on.
Komentari 8
Pogledaj komentare Pošalji komentar