02.04.2025.
22:58
Tramp: Stupaju na snagu tačno u ponoć – carine važe za sve; Na listi i Srbija FOTO
Donald Tramp je upravo najavio uvođenje "minimalne osnovne carine" od 10 odsto na uvoz iz svih zemalja, sa ciljem, kako je rekao, "obnove američke ekonomije".

On je podigao veliki grafikon sa naslovom "Recipročne carine", koji pokazuje nove carine koje SAD uvode prema određenim zemljama, kao i one koje te zemlje već nameću Americi.
Kako je prikazano, uvoz iz Ujedinjenog Kraljevstva biće opterećen carinom od 10%, a uvoz iz Evropske unije sa 20%, Vijetnamu od 46 odsto, Japanu od 24 odsto, Indiji od 26 odsto, Južnoj Koreji od 25 odsto, a Tajlandu od 36 odsto.
Ono što je uočeno je da je na spisku i Srbija sa 37 odsto.
Evo kako prema tom prikazu izgledaju ključne carinske stope koje Trump namjerava uvesti:
Kina – 34 %
EU – 20 %
Indija – 26 %
UK – 10 %
Japan – 24 %
Australija – 10 %
Srbija - 37%
Bela kuća zasad nije objavila službeni dokument, no grafikon koji je Trump podigao pokazuje osnovu nove globalne carinske politike.
On je ponovo oštro kritikovao Kinu i EU, rekavši: "Tuku nas. Tužno je gledati. Jadno".
Naveo je da svetski lideri koji žele izuzeće od uzvratnih carina treba da promene svoju trgovinsku politiku. Tramp je rekao da će se poslovi i fabrike ponovo vratiti u SAD.
''Nacije koje su se prema nama loše ophodile moraće da računaju sa totalnim, uključujući nenovčane barijere'', rekao je Tramp.
Donald Tramp je najavio da će SAD od ponoći uvesti carinu od 25 odsto na sve automobile proizvedene van Sjedinjenih Država. On je rekao da će potpisati izvršnu naredbu o stupanju carina na snagu.
"Moji dragi Amerikanci, ovo je dan oslobođenja. Ovaj dan će zauvek biti upamćen kao dan na koji je američka industrija ponovno rođena", rekao je na početku obraćanja.
"Za par minuta potpisaću recipročne carine. To znači: oni to nama – mi to njima. Ne može biti jednostavnije od toga. Ovo je jedan od najvažnijih dana u američkoj istoriji. To je naša deklaracija ekonomske nezavisnosti", rekao je on.
Tramp je rekao da su Sjedinjene Američke Države "decenijama iskorišćavane od prevaranta i stranih zemalja, koje su profitirale na račun američke ekonomije".
Tramp je rekao da će se poslovi i fabrike ponovo vratiti u SAD.
''Nacije koje su se prema nama loše ophodile moraće da računaju sa totalnim, uključujući ne-novčane barijere'', rekao je Tramp.
"Naši poreski obveznici su opljačkani više od 50 godina, ali to je sada gotovo", rekao je Tramp.
Kritikujući trgovinski disbalans, Tramp je rekao da su ponekad "prijatelji gori od neprijatelja" kada je u pitanju trgovina.
"Na primer, više od 80% automobila proizvedenih u Južnoj Koreji se prodaje u Južnoj Koreji, a više od 90% automobila koji se prodaju u Japanu proizvedeno je u Japanu", rekao je on.
Dodao je da automobili američke proizvodnje, kao što je Ford, imaju samo simbolično prisustvo na tim tržištima, što je, kako je rekao, "devastiralo američku auto industriju".
"Zato će, počevši od ponoći, na snagu stupiti carina od 25 odsto na sva vozila inostrane proizvodnje", najavio je Tramp.

Tramp: Kina je godinama eksploatisala SAD, sada ćemo se zaštititi
Donald Tramp je rekao da poštuje Kinu i predsednika Sija, ali da su oni "izuzetno iskoristili SAD" kroz nepoštene trgovinske prakse.
On je istakao da drugi svetski lideri štite sopstvene zemlje visokim carinama na američke proizvode i najavio da će to sada učiniti i SAD.
"Vreme je da počnemo da brinemo o našoj zemlji", rekao je on.
U viziji koju je izneo, američka privreda bi bila obnovljena zahvaljujući širokoj primeni tarifa, a "prazne, mrtve" fabrike i "urušene hale" bile bi zamenjene novim.
"Potpuno novo. Najbolji na svetu", rekao je Tramp.
Donald Tramp je rekao da kompanije koje proizvode svoje proizvode unutar Sjedinjenih Država neće plaćati nikakve carine.
"Nema carine ako svoj proizvod pravite ovde u Americi", rekao je predsednik.
On je najavio i da će uskoro početi da dobija pozive od "kraljeva, kraljica i ambasadora" koji će tražiti oslobađanje od carina.
"Uklonite sopstvene tarife, uklonite barijere, prestanite da manipulišete valutama... I počnite da kupujete desetine milijardi dolara američke robe", poručio je.
Podsećamo, neke zemlje su već uvele ili najavile protivudare sa sopstvenim tarifama.
Američki predsednik je ranije izjavio da mu je "carina omiljena reč", a ova mera je ključna u njegovoj ekonomskoj viziji.
Njen cilj je smanjenje trgovinskog deficita, odnosno razlike između vrednosti robe koju SAD uvoze i one koju izvoze.
Prema podacima američkog Biroa za ekonomske analize, Kina i Evropska unija prednjače na listi najvećih trgovinskih deficita sa SAD - Kina sa 295,4 milijarde dolara, EU sa 235 milijardi.
Na listi su i Vijetnam i Meksiko, koji bi mogli biti posebno pogođeni carinama na uvoz automobila.
Komentari 68
Pogledaj komentare Pošalji komentar