06.01.2025.
8:19
"Do kraja godine prosečna plata 1.000 evra, primena zakona o kreditima za mlade od 1. marta"
Ministar finansija Siniša Mali izjavio je da će danas svim penzionerima biti isplaćene penzije uvećane za 10,9 odsto i naveo da sa povećanjem od 1.decembra prosečna penzija u Srbiji iznosi 436 evra.
''Još jedno obećanje ispunjavamo. Ovo je još jedno dvocifreno povećanje penzija i sa ovim povećanjem penzija, prosečna penzija je 436 evra u Srbiji. To je duplo više nego 2012. godine kada je prosečna penzija bila 202 evra'', rekao je Mali za RTS.
Dodao je da je država na dobrom putu da ostvari plan da prosečna penzija u Srbiji bude 650 evra do decembra 2027. godine. Podsetio je da su 1. januara 2020. godine penzije povećane za 5,4 odsto, kao i da su tokom korone tri puta isplaćivane jednokratne pomoći i najstarijim sugrađanima, kao i da je u maju 2020. isplaćeno 100 evra svim punoletnim građanima, uključujući i penzionere.
Naveo je da su u 2021. penzije dodatno povećane za 5,9 odsto, a da su u 2022, 2023. i 2024. povećane dva puta godišnje i dodao da je to povećanje ukupno 34,9 odsto.
"Kada pomnožite sva ta povećanja, samo za ovih pet godina, to je 94 odsto u nominalnim iznosima povećanje penzija. Ako imate u vidu da je inflacija u tom periodu bila kumulativna 43 odsto, dakle kada podelite ta dva broja, imate realno povećanje penzija u Srbij u najtežim uslovima od čak 35 odsto", rekao je Mali.
Posetio je da je Srbija prošlu godinu završila sa drugim najbržim rastom ekonomije u Evropi, kada je u pitanju BDP i istakao da je to ogroman uspeh i da je dobar deo tog uspeha postignut zahvaljujući podizanju domaće tražnje, odnosno podizanju životnog standarda građana.
Naveo je da su od 1. januara povećane plate u javnom sektoru 8 odsto, a 11 odsto za za prosvetare, kao i da je povećana minimalna zarada i da iznosi 53.592 dinara, a da je 2011. bila 15.700 dinara.
"Očekujemo da ćemo do kraja decembra ove godine imati prosečnu zaradu, kao što smo i obećali, od 1.000 evra i preko toga", rekao je Mali.
Istakao je da je Srbija treći kvartal prošle godine završila sa najnižom stopom nezaposlenosti u istoriji, od 8,1 odsto, i sa najvišom stopom zaposlenosti od 51,9 odsto, kaže ministar finansija.
Mali je rekao da je Srbija prošlu godinu završila sa deficitom od samo 2,2 odsto i naglasio da je to veoma važno i da danas imamo oko 500 milijardi dinara na računu.
"Nije slučajno što smo prošle godine po prvi put u istoriji dobili investicioni kreditni rejting, ove godine hoćemo da unapredimo taj rejting. To znači da nam je ekonomija na dobrom putu, to da smo druga najbrža rastuća ekonomija u Evropi dovoljno govori u prilog tome koliko vodimo odgovornu ekonomsku politiku imajući u vidu ogromne izazove, globalne izazove i krizu", rekao je Mali.
Naglasio je da je cilj da stopa rasta ove godine bude 4,2 odsto i dodao da će Srbija verovatno biti najbrže rastuća ekonomija u Evropi što, kako kaže, nikada u istoriji nije uspela da uradi.
O američkim sankcijama NIS-u
Ministar finansija Siniša Mali izjavio je danas da se čeka zvaničan dokument o sankcijama SAD prema NIS-u i da će se nakon toga odrediti kako će država delovati i naglasio da će se delovati brzo i efikasno kako ni na koji način ne bi ugrozili rast BDP-a i funkcionisanje ekonomije.
Mali je rekao da je pitanje sankcija NIS-u veliki izazov za državu, ali da će i taj problem biti rešen, kao mnogi izazivi i problemi do sada, i poručio da građani ne treba da brinu.
"Kao što smo rešili i druge probleme i druge izazove sa kojima smo se suočavali, rešićemo i ovaj. Ima tu nekoliko stvari koje su još nedoumica za nas, u smislu rokova, strukture, vlasništva, načina upravljanja i tako dalje, ali ćemo rešiti i taj problem", rekao je Mali.
Komentarišući to što je predsednik Aleksandar Vučić rekao da država ima novca da kupi ruski deo vlasništva u NIS-u i pitanje da li naša državna kasa može da izdrži taj pritisak, Mali je rekao da budžet može da izdrži taj pririsak i da je na računu 500 milijardi dinara.
"Novac nije problem, naći ćemo rešenje, nećemo i ne smemo dozvoliti da naša energetska bezbednost i sigurnost na bilonkiji način budu ugroženi", rekao je Mali.
Dodao je da je Vlada formirala i radne grupe za rešavanje problem Nisa i za pregovorie oko gasnog aranžmana, novo gasnog aranžmana sa Ruskom Federacijom.
O kreditima za mlade
Ministar finansija Siniša Mali izjavio je danas da će predlog novog zakona o stambenim kreditima za mlade uz subvenciju države biti upućen Vladi Srbije do petka ili najkasnije naredne sedmice.
''Mi smo skoro završili novi zakon kada su u pitanju krediti za podršku mladima, kao što smo i obećali pred kraj prošle godine. Ili će biti na vladi ove nedelje, do petka, ili najkasnije naredne nedelje'', rekao je Mali.
Pozvao je sve mlade da iskoriste priliku za podizanje stambenog kredita i naglasio da su rešena dva velika problema kada su u pitanju krediti za prvu nekretninu, pre svega, učešće koje će biti samo jedan odsto umesto 20 odsto koliko su trenutni tržišni uslovi.
Mali je rekao da je za kupovinu stana od 75.000 evra potrebno učešće od 750 evra umesto 15.000 evra, koliko bi trebalo po sadašnjim uslovima, i dodao da država prvih šest godina kredita subvencioniše kamate, tako da prve godine izbnosi 93 evra.
''Od druge do šeste godine biće 170, 180 ili 190 evra, videćemo kako će biti na kraju, ali ispod 200 evra, odnosno cene rentanja ili uzimanja u zakup nekog stana u ovom trenutku'', rekao je Mali.
Naveo je da očekuje da će do kraja januara ili početkom februara taj zakon biti usvojen u parlamentu, a da će primena početi od 1. marta.
''Država obezbeđuje garantnu šemu, 400 miliona evra, dakle garantuje i subvencioniše te kredite kako bi izašla mladima u susret i kako bi im obezbedila nikada bolje uslove za kupovinu prve nekretnine'', rekao je Mali.
Komentari 5
Pogledaj komentare Pošalji komentar