Srbija 0

01.11.2024.

20:58

"Uvoz mesa zakonski kontrolisan u svakoj fazi"

Ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Aleksandar Martinović odbacio je danas kao "apsolutnu laž" tvrdnje da "država uvozi ogromne količine mesa neproverenog kvaliteta koje se prodaje kao domaće".

Izvor: Tanjug

"Uvoz mesa zakonski kontrolisan u svakoj fazi"
epa, ALEX HOFFORD

Podeli:

On je podsetio da Uprava za veterinu vrši kontrolu mesa u svakoj fazi, od njegovog uvoza pa do samog prometa.

"Jasno je da iznošenjem i širenjem dezinformacija i politizacijom pitanja koja su od opšteg interesa, pokušavate da steknete jeftine političke poene i stvorite neosnovanu sumnju u javnosti", saopštio je Martinović odgovarajući na tvrdnje narodnog poslanika Srbija centra – SRCE i člana Odbora za poljoprivredu Narodne skupštine Srbije Slobodana Ilića.

"Građani Srbije imaju pravo na tačne i transparentne informacije, koje im omogućavaju da donose informisane odluke o svom životu i zdravlju, zbog čega još jednom naglašavam da je uvoz mesa i proizvoda od mesa kontrolisan u skladu sa važećim zakonima i propisima, te da je, u skladu sa članom 26. Pravilnika o deklarisanju, označavanju i reklamiranju hrane, prilikom uvoza obavezno navođenje zemlje porekla na deklaracijama", rekao je Martinović, navodi se u saopštenju.

Kako kaže, bez takvih informacija o proizvodu, granična veterinarska inspekcija zabranjuje uvoz netačno deklarisanih proizvoda.

"To jasno dokazuje da je Vaša tvrdnja, da Srbija uvezeno meso neproverenog kvaliteta prodaje kao domaće, apsolutna laž", naveo je Martinović.

Ministar je podsetio da se "meso i proizvodi od mesa koji su poreklom iz Srbije u prodajnim objektima mogu obeležavati posebnom grafičkom oznakom 'Poreklom iz Srbije', a uslov za to je da više od 50 odsto glavne sirovine, odnosno mesa bude poreklom iz Srbije".

"Na ovu meru Ministarstvo poljoprivrede odlučilo se upravo s razlogom da bi dalo dodatni podsticaj domaćoj proizvodnji mesa i to u skladu sa predlogom poljoprivrednika. Na ovaj način potrošačima se nedvosmisleno pokazuje gde mogu kupovati domaće proizvode", naveo je ministar.

Martinović ističe da je u svakoj klanici u Srbiji, a koju je odobrila Uprava za veterinu, prisutan nadležni veterinarski inspektor, koji vrši kontrolu broja zaklanih životinja na kraju svakog meseca, kroz veterinarsko sanitarni pregled.

"Veterinarska inspekcija takođe kontroliše koliko je određena klanica uvezla mesa, kroz redovne i vanredne inspekcijske nadzore, kao i namenu u skladu sa relevantnim propisima, a samo u proteklih godinu dana sprovedeno je gotovo 400 vanrednih kontrola. Takođe, izvođenje studije održivosti je u obavezi subjekta u poslovanju hranom, a subjekti u poslovanju hranom koji se bave delatnošću klanje životinja određuju rok upotrebe rashlađenog i zamrznutog mesa u skladu sa relevantnim propisima i u zavisnosti od životinjske vrste od kojih je to meso dobijeno", objasnio je Martinović.

Ministar je podsetio i da je nedavno održao sastanak sa predstavnicima Udruženja proizvođača svinja Mačva, sa kojima je "u prijateljskoj atmosferi razgovarao o daljem nastavku i načinima rada novooformljene Radne grupe za unapređenje proizvodnje i prerade svinjskog mesa, a koja je osnovana upravo u cilju omogućavanja konstantne komunikacije svih zainteresovanih strana u oblasti ove grane poljoprivrede i jačanja poverenja na relaciji institucija, odgajivači svinja i klaničari.

"To pokazuje rešenost države da podrži stočarsku proizvodnju i unapredi domaće stočarstvo", kaže Martinović.

Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede ukazuje i da se, preko nadležnih inspekcija, u potpunosti sprovode sve odredbe Zakona o genetički modifikovanim organizmima po kom se vrše redovne kontrole, tako da se na domaćem tržištu u prometu mogu naći isključivo proizvodi koji ne sadrže GMO. Ministar je na današnjoj sednici Odbora za poljoprivredu, šumarstvo i vodoprivredu u Domu Narodne skupštine Republike Srbije i usmeno odgovorio poslaniku Iliću.

Ilić je zatražio 30. oktobra od ministra Martinovića odgovor na pitanje da li se u pojedinim klanicama u Srbiji uvezeno meso pakuje i prodaje kao domaće. Ilić je tom prilikom izneo tvrdnju da Srbija "uvozi ogromne količine mesa, koje završava u maloprodajnim objektima širom Srbije", čime se, kako kaže, obaraju cene domaćeg mesa. Ministarstvo poljoprivrede istog dana je demantovalo te navode.

Podeli:

0 Komentari

Možda vas zanima

Podeli: