Srbija 7

01.11.2024.

13:44

Nemačka planira projekat u Srbiji

Nemačka vlada finansira pilot-projekat proizvodnje zelenog vodonika u Srbiji. Savezno ministarstvo za ekonomska pitanja i klimatske mere Nemačke navodi da će projekat HyDSerbia sprovoditi firma Leipziger Energiegesellschaft.

Izvor: eKapija

Nemačka planira projekat u Srbiji
Shutterstock/PrzemoN

Podeli:

Ova firma iz Lajpciga bavise projektovanjem i implementacijom fotonaponskih sistema.

Postrojenje u Srbiji će biti sastavljeno iz fotonaponskog generatora i komponente za proizvodnju vodonika. Vodonik će se u ovom postorjenju generisati elektrolizom. U početku će služiti u svrhu male industrijske proizvodnje i praktične komercijalne upotrebe zelenog vodonika na lokaciji u Republici Srbiji (koja nije navedena), piše eKapija.

Projekat, međutim, kako se dodaje, predstavlja tehničku, regulatornu i komercijalnu osnovu i studiju slučaja za naknadno planirano povećanje proizvodnje zelenog vodonika u celom regionu Srbije.

Organizovanjem pouzdanih, održivih i pouzdanih lanaca snabdevanja za klimatski neutralan izvor energije, deo potražnje u budućnosti treba da bude zadovoljen i Savezna Republika Nemačka pokrivena, navodi nemačko ministarstvo.

Da je plan Nemačke da se zeleni vodonik porizvodni širom Srbije može se zaključiti i iz prateće studije izvodljivosti za veliko industrijsko skaliranje proizvodnje, transporta i izvoza zelenog vodonika i derivata na različitim lokacijama u Republici Srbiji, koju je izradio nemački Fraunhofer institut.

U njoj se navodi da je osnovna motivacija projekta HyDSerbia razvoj srpskog tržišta vodonika kao jednog od stranih tržišta od strateškog značaja za nemačku strategiju uvoza zelenog vodonika i derivata.

Nemačko Ministarstvo je za potrebe projekta zelenog vodonika u Srbiji odvojilo nepunih 3,5 miliona evra, za period od 2022. do 2026. godine.

U proizvodnju zelenog vodonika u Srbiji razmišlja da se uključi i nemačka razvojna banka KfW.

Kako su rekli za SeeNews, KfW razmatra mogućnosti da podrži sektor zelenog vodonika u Srbiji, uključujući potencijalno korišćenje privatnih investicija, sa ciljem da se stimuliše lokalni lanac vrednosti vodonika i podrže napori Srbije za dekarbonizaciju.

Podsetimo, direkotr KfW za jugozapadnu Evropu i Tursku Klaus Miler razgovarao je u sredu sa srpskom ministarkom energetike Dubravkom Đedović Handanović i tom prilikom iskazao interesovanje KfW za investicije u inovativne projekte u oblasti OIE, poput zelenog vodonika, "kroz potencijalni pilot projekat, a u saradnji sa privatnim sektorom, koji bi otvorio vrata za nove investicije u vodoničnu infrastrukturu u Srbiji".

Podeli:

7 Komentari

Možda vas zanima

Svet

"Dolarizacija" je počela

Argentinske vlasti dozvolile su da cene robe i usluga budu navedene u dolarima, prema uredbi koju je objavilo Ministarstvo ekonomije.

9:18

20.1.2025.

2 d

Podeli: