31.10.2024.
10:43
Ostave posao s 53 godine i imaju veća primanja: Znate li kolike su penzije naših vojnika?
Vojnici i policajci, tj. zaposleni u MUP, BIA, VBA, VOA, Ministarstvu spoljnih poslova, Upravi za izvršenje krivičnih sankcija, Poreskoj policiji, Vojsci Srbije prema zakonu o PIO, imaju pravo na beneficirani radni staž.
Izvor: B92.net
Dakle, vojnici u penziju mogu da idu pre 65 godina starosti i uz da imaju i do 20 odsto veća primanja od običnih penzionera.
Prema podacima Fonda PIO za avgust 2024. godine, penziju prima nešto više od 1.650.000 naših najstarijih građana.
Vojnu penziju je tada koristilo 31.632 penzionera i to: 26.728 u centralnoj Srbiji, 4.848 u Vojvodini i 56 na teritoriji Kosova i Metohije, a prosečna penzija za profesionalna vojna lica na teritoriji Srbije, prema istom izveštaju, je iznosila tačno 92.599 dinara.
Generalno gledano, prosečna penzija je u ovom periodu iznosila 45.703 dinara: za 1,4 miliona osiguranika iz kategorije zaposlenih inosila je 48.381 dinar, za 131.500 poljoprivrednih penzionera 19.793 dinara, dok je za samostalne delatnosti prosečna penzija bila 42.595 dinara.
Uskoro povećanje penzija
Povećanje penzija se može očekivati u decembru umesto u januaru.
Dakle, svi penzioneri će uvećane penzije dobiti mesec dana ranije, a očekuje se da to bude povećanje od oko 11 odsto, najavio je nedavno predsednik Srbije Aleksandar Vučić.
Snižavanje starosne granice zbog beneficiranog radnog staža
Starosna granica se snižava osiguraniku, koji je na radnim mestima na kojima se staž osiguranja računa sa uvećanim trajanjem (beneficirani staž), navršio najmanje 2/3 od ukupno navršenog staža osiguranja, zavisno od stepena uvećanja staža za po jednu godinu, i to:
- za svakih pet godina provedenih na radnom mestu, odnosno poslu na kome se efektivno provedenih 12 meseci računa u staž osiguranja kao 14 meseci;
- za svake četiri godine provedene na radnom mestu, odnosno poslu na kome se efektivno provedenih 12 meseci računa u staž osiguranja kao 15 meseci;
- za svake tri godine provedene na radnom mestu, odnosno poslu na kome se efektivno provedenih 12 meseci računa u staž osiguranja kao 16 meseci;
- za svaku jednu godinu i šest meseci provedenih na radnom mestu, odnosno poslu na kome se efektivno provedenih 12 meseci računa u staž osiguranja kao 18 meseci.
Starosna granica se može sniziti najviše do 55 godina života, a osiguranicima koji rade na poslovima na kojima se staž osiguranja računa sa uvećanim trajanjem tako da se 12 meseci računa kao 18 meseci starosna granica se može sniziti najviše do 50. godine života, navedeno je na sajtu Zavoda za socijalno osiguranje.
Ko sve u policiji i vojsci ima pravo na beneficirani radni staž?
U nastavku možete pročitati ko sve u policiji i vojsci, prema podacima Republičkog zavoda za penzijsko i invalidsko osiguranje, ima pravo na beneficirani radni staž i kada se najranije mogu penzionisati:
- MUP, MSP, BIA, VBA, VOA, Uprava za izvršenje krivičnih sankcija, Poreska policija, Vojska Srbije: sa navršenih 55 godina života i 25 godina staža osiguranja od čega 15 godina efektivno provedenih na radnim mestima na kojima se staža osiguranja računa sa uvećanim trajanjem;
- pripadnici specijalnih jedinica BIA, VBA i VOA: 53 godine života i 20 godina efektivno provedenih na određenim specifičnim poslovima u specijalnoj jedinici;
- podoficir i oficir u Vojsci Srbije: 53 godine života i 40 godina penzijskog staža;
- pukovnik u Vojsci Srbije: 54 godine života i 40 godina penzijskog staža;
- ostali policijski službenici: 60 godina života i 25 godina rada od čega 15 godina efektivno preovedenih na radnim mestima na kojima se staža osiguranja računa sa uvećanim trajanjem.
Komentari 81
Pogledaj komentare Pošalji komentar