Srbija 12

10.10.2024.

17:52

Skupština odbacila predlog opozicije o izmenama Zakona o rudarstvu

Poslanici Skupštine Srbije završili su raspravu o izmenama i dopunama Zakona o rudarstvu i geološkim istraživanjima.

Izvor: B92, Tanjug

Skupština odbacila predlog opozicije o izmenama Zakona o rudarstvu
A.K./ATAImages

Podeli:

Poslanici Skupštine Srbije završili su danas raspravu o izmenama i dopunama Zakona o rudarstvu i geološkim istraživanjima, a glasaće se u 17.30 časova.

Izmene i dopune Zakona o rudarstvu i geološkim istraživanjima su u skupštinsku proceduru uputili poslanici opozicije, njih 86, sa ciljem da se zabrani iskopavanje litijuma, a ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović Handanović je pozvala skupštinu da ignoriše zahteve političke prirode.

Đedović Handanovićeva je tokom rasprave odbacila navode predlagača izmena Zakona o rudarstvu i geološkim istraživanjima Danijele Nestorović da realizacijom projekta Jadar postoji opasnost od povećane radijacije i poručila opoziciji da prekinu da šire strah i paniku i obmanjuju građane.

Ponovila je i da, ukoliko studije o proceni uticaja za životnu sredinu pokažu da je bezbedno da se eksploatiše litijum, da će se to uraditi po "srpskim zakonima i evropskim standardima".

Sednicu možete pratiti UŽIVO na našem blogu:

Završeno

10:01

Pratite sednicu uživo:

17:51

Skupština odbacila predlog opozicije o izmenama Zakona o rudarstvu

Poslanici Skupštine Srbije, posle četvorodnevne rasprave, većinom glasova izjasnili su se protiv predloga opozicije za izmenu Zakona o rudarstvu i geološkim istraživanjima kojima je tražena zabrana istraživanja i eksploatacije bora i litijuma.

Za usvajanje zakonskih izmena glasalo je 84 od prisutnih 214 poslanika, protiv je bilo 128, uzdržanih nije bilo, a dva poslanika nisu glasala.

Prehodno je odbačen predlog predlagača zakona Danijele Nestorović koja je tražila da se glasanje obavi javno, prozivkom narodnih poslanika.

Predlog za izmenu zakona podnelo je 86 poslanika opozicionih partija i troje samostalnih poslanika, a kojim su tražili zabranu primenjenih geoloških istraživanja, eksploatacije i prerade bora i litijuma.

17:23

Završena rasprava o litijumu, glasanje u 17.30 časova

Poslanici Skupštine Srbije završili su danas raspravu o izmenama i dopunama Zakona o rudarstvu i geološkim istraživanjima, a glasaće se u 17.30 časova.

Sednica je počela u ponedeljak, a raspravu o izmenama zakona kojima se traži zabrana iskopavanja litijuma iniciralo je 86 opozicionih poslanika.

Ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović je zaključujući raspravu rekla da se SANU kao instituitucija nije izjasnila u vezi litijuma, već da su pojedinci izneli svoja mišljenja, bez uvida u studije o uticaju na životnu sredinu.

"Ne postoji dokument SANU, već mišljenje organizacionog odbora skupa, ali to nije stav SANU. Organizacioni odbor su činili (Ratko) Ristić, (Dragana) Đorđević, oni su i citirani u predlogu zakona i znamo koliko je grešaka u njemu", rekla je ona.

Sumirajući raspravu i obraćajući se građanima, ona je navela da ova izmena zakona nije u skladu sa Ustavom i načelnima Zakona o rudarstvu, nije u skladu ni sa strateškim, ni sa ekonomskim interesima Srbije, pa je predlog vlade se izmene ne prihvate.

"Izmenama zakona predlažete da se ukine mogućnost da se sazna i čime raspolažemo. Rudna bograstva su u vlasništvu Srbije. Zbog čega bi se odricali tih istraživanja? Uvođenje zabrane na istraživanje i eksploataciju dovelo bi do negativnih posledica i po ekonomiju i po geopolitičko pozicioniranje zemlje. Bili bismo prva zemlja koja zabranjuje istraživanje i eksploataciju", rekla je Đedović Handanović.

Ministarka je kazala da je fokus u raspravi bio na sumpornoj kiselini, upravljanju otpadom i slično, dodajući da o tome treba da govore stručnjaci.

"Ja sam zato citirala stručnjake, a ne političare, jer je na njima da daju mišljenje", rekla je ona i istakla da projekat Jadar neće uticati na vodosnabdevanje, te da su u obrazloženju zakona bile informacije koje nisu tačne.

Rekla je i da je mnogo netačnih informacija vezano za poslovanje kompanije Rio Tinto izrečeno na sednici.

16:31

"Zabrana iskopavanja litijuma oduzela bi Srbiji stratešku prednost"

Rasprava o litijumu u Skupštini Srbije i posle podne protiče u polemikama, a ovlašćeni predstavnik poslaničke grupe Aleksandar Vučić - Srbija ne sme da stane Ana Brnabić ukazala je da bi zabrana iskopavanja litijuma Srbiji oduzela stratešku prednost i unazadila zemlju kako se to u istoriji nikada nije dogodilo.

Ona je istakla i da predlog opozicije zabranjuje eksploataciju litijuma i iz drugih izvora koji se smatraju bezbednim, kao što su to geotermalne vode, dodajući da Srbija možda ima litijuma i u podzemnim vodama. "Ne postoji ni jedna reč u predlogu zakona koja stoji i nije laž", rekla je Brnabić reagujući na izlaganje poslanika Narodnog pokreta Srbije Borislava Novakovića.

Poslanik poslaničke grupe AV Srbija ne sme da stane Milimir Vujadinović rekao je da je veoma licemerno to što četvrtina predlagača zakona ne dolazi da raspravlja o najvažnijoj politčkoj temi. Sem toga, kako je rekao, još licemernije je to što su neki od njih imali poslovni odnost sa Rio Tintom i prodavali joj svoju imovinu kao, kako je rekao, njihov kandidat za gradonačelnika Loznice.

On je naglasio da bi eventualno otvaranja rudnika donelo ubrzani razvoj Srbije, kao i veću političku moć u budućnosti.

Kako je najavljeno, Skupština bi danas trebalo da produži rad i posle 18.00 časova.

15:41

Poslanici opozicije nisu u Skupštini ni kada treba da govore o zakonu koji su sami predložili

Poslanici opozicije ne samo da nisu bili u Skupštini Srbije kada je trebalo obezbediti kvorum za rad, nego neki od njih nisu bili prisutni ni kada je bio njihov red da govore o zakonu koji su sami predložili.

To je danas bio slučaj sa Vladimirom Pajićem iz Pokreta slobodnih građana i Borislavom Antonijevićem iz pokreta Mi Branimira Nestorovića.

Izvor: b92.net

14:40

Brnabić Đilasu: Medicinska sestra trebalo da živi 180.000 godina da bi zaradila ono što je Đilas oteo od građana za 10 godina

Predsednica Narodne skupštine Ana Brnabić kazala je da je "jedna medicinska sestra, u vreme vlasti Dragana Đilasa, trebalo da živi i radi čak 180.000 godina da bi pošteno zaradila ono što je Dragan Đilas oteo od građana za samo 10 godina".

Brnabić je tokom skupštinske sednice izjavila da nema boljeg indikatora za građane Srbije da li da budu za nešto ili protiv nečega, jer kada vide kako glasa Dragan Đilas, potrebno je samo da glasaju suprotno.

"Nema ovde baš mnogo šta da se odgovori, jer građani Republike Srbije znaju kolko ovaj govornik radi u interesu njih samih i kolko ga zanima kako živi prosečna osoba u Srbiji i koliko mu nije važan interes naše zemlje. Bio je na vlasti deset godina, imao je prilike da to pokaže. Za 619 miliona evra, koliko čovek sa ponosom kaže da je zaradio, odnosno oteo od građana Srbije, to je precizno 2.164.336 prosečnih plata medicinske sestre u njegovo vreme. Dakle o interesima naših građana priča Đilas, koji je za jednu deceniju oteo novca koliko je medicinskoj sestri trebalo da živi i radi 180.000 godina. Ponavljam, 180.000 godina je bilo potrebno medicinskoj sestri da bi zaradila cifru koju je Đials oteo od građana Srbije. Kada dakle on kaže da će glasati za nešto, svi građani znaju da treba da glasaju protiv. Nema boljeg indikatora, on glasa za, građani glasaju protiv", rekla je.


Brnabić je nakon toga detaljno obrazložila svoju računicu kako bi, prema njenim rečima, "pomogla mašinskom mozgu da bolje shvati".

"Vidim da se mašinski mozak nešto zbunio jer ne može da izračuna prosečne plate. Evo ja ću da mu pomognem kako je to uspeo - kupio je sve sekunde od RTS-a, i onda ih prodao mnogo skuplje i tako postao uspešan biznismen. To bi mogao svako. Onda je osnovao marketinšku kompaniju, pa je ta marketinška kompanija recimo reklamirala Narodni muzej u periodu dok je on bio zatvoren“, počela je i nastavila:

"Dakle 286 evra je bila plata medicinske sestre u njegovo vreme. Znači ona je mesec dana morala vredno da radi za 286 evra, takva je bila njihova ekonomija jer su procenili da toliko vredi njen rad. Kada to pomnožite sa 12, ispada da je njena godišnja plata bila 3432 evra. Gospodin Đilas je ponosno priznao da je za 10 godina zaradio 619 miliona evra, to je dakle samo priznao javno, ko zna koliko još ima što nije prijavio. I kada godišnju platu medicinske sestre pomnožite sa 180.000, dobijete čak i manje od 619 miliona evra koliko je Đilas zaradio za jednu deceniju. Dakle, jedna medicinska sestra je trebalo 180.000 godina da živi, ali da ništa ne jede, ne pije, da nema porodicu da bi zaradila koliko i Đilas. Eto, da pomognem malo mašinskom mozgu", rekla je Brnabić.

12:20

Đedović Handanović: Treba da znamo čime raspolažemo

Ministarka Đedović Handanović rekla je da opozicija iznosi neistine u vezi sa veličinom rudnika.

A.K./ATAImages

"Kada se tiče odluka Ustavnog suda i drugih odluka, ukoliko neko smatra da je nešto neustavno, pa ovo nije mesto Narodne skupštine da se o tome priča. A to da se slažemo apsolutno da treba da znamo čime raspolažemo i šta imamo, pa upravo zato ne treba da se usvaja zabrana bilo kakvih istraživanja. Treba da znamo čime raspolažemo. To što govorite je kontradiktorno", rekla je ona.

11:42

Brnabić: Ovo je jedina zemlja na svetu u kojoj ima 300.000 eksperata za litijum

Predsednica Skupštine Ana Brnabić je rekla da je najveći problem u činjenici da poslanici opozicije iznose tvrdnje o litijumu, a uopšte nisu stručni za to.

"Kako je profesor Branislav Simonović iz Instituta za opštefizičku hemiju rekao da smo mi jedina zemlja na svetu koja ima 300.000 eksperata za litijum. Toliko ih nema na svetu, ali ima u Srbiji. Kako možete da tvrdite da je litijum jednako štetan kao škriljci, ali je litijum dozvoljen i kopaju ga Nemci, a škriljci su zabranjeni", kazala je ona.

Dodala je da su gluposti priče o zaradi od poljoprivrede i poređenju sa rudnikom litijuma.

"Ovaj projekat će zauzeti 0,03 odsto poljoprivrednog zemljišta, a vi ga upoređujete sa 100 odsto poljoprivrednim zemljištem. I vi to bez sramote govorite pred građanima. I što se tiče rudne rente. Kod nas je rudna renta 5 odsto, a u svetu se za metale kreće od 1 do 5 odsto. A vi citirate i govorite Bog te pita o čemu", naglasila je predsednica Skupštine.

11:32

Đedović Handanović odgovarala na pitanja

Ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović Handanović rekla da je nema koncesije za otvaranje rudnika kod Baljevca, i da su ugovori potpisivani u vreme vlade Vojislava Koštunice.

"Koncesioni ugovor je istekao i on nije na snazi. Što se tiče ovlašćenja državnog sekretara Obradovića, tadašnjeg državnog sekretara Ministarstva rudarstva i energetike, on je bio ovlašćen od strane tadašnjeg ministra da potpisuje upravne akte iz delokruga sektora za geologiju i rudarstvo. Analizom podnetih zahteva i kompletnih spisa konstatovano je da ne postoji pravni osnov za poništavanje postupka kojim je izdato rešenje o rezervama", kazala je ona.

Na pitanje o prisustvu na Ruskoj nedelji energetike, ministarka je istakla da ona lično nije bila prisutna, ali da je Rusija naš značajan partner u energetskom sektoru.

2Nastavićemo saradnju sa ruskim partnerima. Takođe, nisam bila ni na konferenciji ni u SAD. Imala sam brojne poslove u zemlji, pa nisam bila ni u Rusiji, ni u Americi", kazala je ministarka.

10:55

Brnabić: Verovatno danas završavamo o litijumu i prelazimo na važan set zakona

Predsednica Skupštine Srbije Ana Brnabić izjavila je da očekuje da danas bude završena rasprava o litijumu i  izmenama Zakona o rudarstvu i geološkim istraživanjima koje je predložila opozicija i da poslanici glasaju, a da će parlament u nastavku redovnog zasedanja zatim preći na predloge važnih zakona za zemlju, uključujući i set zakona koji se tiče dodatne podrške našem narodu na AP KiM.

"Ja verujem da postoji velika verovatnoća da danas konačno i završimo tu raspravu, jer je ostalo sada opoziciji nešto malo vremena po poslaničkim grupama. To je otprilike nekih sat i po do dva sata, tako da ćemo mi dalje voditi raspravu, ali nadam se i mislim da bi bilo dobro, ozbiljno i odgovorno sa naše strane da je ovo sad i četvrti dan rasprave, da danas to privedemo kraju i ako možemo, glasamo o tom predlogu zakona", rekla je predsednica parlamenta.

Gostujući na Pinku, Brnabićeva je ponovila da će poslanička grupa SNS glasati protiv predloga zakona opozicije i to, kako je rekla, sa obe ruke.

"To je ono što je važno. Dakle, mi ćemo se boriti za zdravlje građana, životnu sredinu. Mi ćemo se boriti za institucije, za vladavinu prava, za poštovanje naših zakona", rekla je ona.

Naglasila je da naš Zakon o rudarstvu kaže da nikom ne možete da date pravo na eksploataciju ukoliko studija o proceni uticaja na životnu sredinu pokaže da taj projekat ne može da se izvede bezbedno po  zdravlje i životnu sredinu.

"Tako da ćemo mi poštovati naše zakone.  Naši zakoni su dobri", istakla je ona.

Dodala je da će se, kada bude završena rasprava o litijumu,  skupština vratiti na važne stvari.

"I da se onda vratimo na one stvari koje su važne za Narodnu skupštinu, a to je svakako čitav set zakona koji se tiče dodatne podrške našem narodu na Kosovu i Metohiji, kao što je to inicirao predsednik Aleksandar Vučić, zatim dijalogu i debati u Skupštini oko uvođenja vojnog roka", navela je Brnabić.

Ona je dodala da će pred poslanicima biti i dopune Zakona o subvencijama za poljoprivrednike, odnosno dodatnim sredstvima koja su predviđena rebalansom.

Baviće se i izmenama i dopunama Krivičnog zakonika kako bi prosvetarima obezbedili poseban status, "ali kako bi rešili još neka druga pitanja koja su vezana recimo za udese u saobraćaju, dodatno pooštravanje kaznene politike za nasilje u porodici, za femicid, što je takođe inicijativa predsednika Aleksandra Vučića", navela je Brnabićeva.

Dodala je da ima još mnogo stvari koje treba da se nađu na dnevnom redu Narodne skupštine u redovnom zasedanju.

Podeli:

12 Komentari

Možda vas zanima

Svet

Nemačka može da napravi haos u EU

Loša ekonomska situacija u Nemačkoj i još devet drugih zemalja Evropske unije može, prema navodima Evropske komisije, imati negativne posledice za čitavu zajednicu država.

21:11

19.12.2024.

1 d

Podeli: