Srbija 4

02.10.2024.

15:52

Mali: Efekti Beograda na vodi 9,7 milijardi evra, litijum ogromna šansa

Potpredsednik vlade i ministar finansija Siniša Mali izjavio je danas da je za procenu efekta uticaja Beograda na vodi na ekonomiju zemlje angažovana agencija Oksera (Oxera) i da se tako došlo do cifre od 9,7 milijardi evra.

Izvor: Tanjug

Mali: Efekti Beograda na vodi 9,7 milijardi evra, litijum ogromna šansa
TANJUG/ RADE PRELIĆ

Podeli:

Mali je, odgovarajući na pitanje novinara šta tačno znači kada predsednik Aleksandar Vučić kaže da taj efekat iznosi 9,7 milijardi i koliko je država uložila a koliko zaradila po svim osnovama od Beograda na vodi, rekao da, pre svega, u Beogradu na vodi radi 2.000 radnika kojima se isplaćuju plate, a na plate porezi i doprinosi.

"Dakle, 2.000 radnika puta plate, doprinosi i porezi. To je krenulo od 2014. godine i trajaće sigurno još desetak godina dok se sve ne završi i to je po njima već 1,1 milijarda evra", rekao je Mali.

Dodao je da tome treba dodati efekat koji je projekat imao na građevinsku industriju, kroz kupovinu materijala, angažovanje drugih firmi, opremanje zgrada koje se grade, pa plaćanje poreza na sve to. "Treća priča je kada napravite neku zgradu, a to se naravno odnosi i na one u Beogradu na vodi, svi vlasnici plaćaju porez na imovinu, a on ide lokalnoj samoupravi ovoga puta gradu Beogradu", naveo je on.

Ukazao je da je izgradnja ovog naselja imala veliki uticaj i na turizam, hotelijerstvo, atraktivnost samog Beograda.

"Dakle, kada su veoma pažljivo, analitički sabrali sve to, u agenciji su došli do navedenog efekta Beograda na vodi, koji je predstavljao i veliku promenu jer je bio signal investitorima da krenu da dolaze u Srbiju. Efekat svega ne može ni da se izmeri", istakao je Mali.

Litijum je ogromna, strateška, šansa za Srbiju koju ne smemo da propustimo, izjavio je danas Mali i ponovio da će se pre konačne odluke o eksploataciji litijuma sačekati studija o uticaju na životnu sredinu.

"Naš poziv građanima je da se strpimo naredne dve godine, dok stručnjaci kroz neophodna dokumenta ne kažu svoj stav a onda ćemo zajedno doneti odluku", rekao je Mali.

On je tako odgovorio na novinarsko pitanje kako to da sada iz vlasti tvrde da je litijum ogromna šansa, a pre dve godine su stavili tačku na projekat Jadar.

Mali je naveo da se u svetu dešavaju velike promene u poslednje dve godine i kada je reč o nuklearnoj energiji i energetskoj bezbednosti uopšte.

"Svaka zemlja se trudi i to vidite sada kod Nemačke, Finske i drugih zemalja, da bude prva u nečemu što treba da joj predstavi konkurentsku prednost u budućnosti. Dakle, imali smo stav neki pred dve godine. I da, stavovi se menjaju tako da sa te strane nemam nikakav problem sa tim. Hoćemo da iskoristimo ono što je potencijalna prednost Srbije i da ga iskoristimo na pravi način", rekao je on i ponovio da još nikakva odluka o projektu Jadar nije doneta.

Podeli:

4 Komentari

Možda vas zanima

Podeli: