30.09.2024.
15:15
Skupština usvojila rebalans budžeta: Povećan za 132,5 milijardi dinara
Poslanici Skupštine Srbije nastavili su danas Drugo vanredno zasedanje, a na dnevnom redu sednice koja je počela u prošli ponedeljak je sedam tačaka, od kojih je jedna predlog izmena Zakona o budžetu za ovu godinu.
Poslanici su danas nastavili raspravu na kojoj je trebalo da se priča o amandmanima na rebalans budžeta. Ipak, raspravljalo se o svemu osim o tačkama dnevnog reda, a najviše o - litijumu.
Poslanici Skupštine Srbije nastavili su danas Drugo vanredno zasedanje, a na dnevnom redu sednice koja je počela u prošli ponedeljak je sedam tačaka, od kojih je jedna predlog izmena Zakona o budžetu za ovu godinu. Podneto je ukupno 146 amandmana, od čega 119 na rebalans budžeta.
Rebalansom budžeta je planirano da ukupni prihodi iznose 2.173,4 milijarde dinara, što je za 132,5 milijardi, odnosno 6,5 odsto više u odnosu na inicijalni budžet.
Na dnevnom redu su i izmene Zakona o finansijskoj podršci porodici sa decom kojim se povećava roditeljski dodatak.
Sednicu možete pratiti UŽIVO na našem blogu:
Završeno
10:01
Pratite rad Skupštine Srbije uživo
18:08
Usvojen rebalans budžeta
Poslanici Skupštine Srbije usvojili su danas izmenu Zakona o budžetu za ovu godinu, kojim je budžet Srbije povećan za 132,5 milijardi dinara i iznosi 2.173 milijarde dinara.
Za rebalans budžeta glasalo je 136 poslanika, a protiv je bilo 51, uzdržanih nije bilo, a nije glasalo šest poslanika. Poslanici opozicionih partija u Skupštini Srbije nisu glasali za predloženi rebans budžeta. Skupština Srbije odbacila je svih 119 amandmana koje su narodni poslanici uložili na predložen rebalans budžeta.
17:37
Vučević: Predloženi rebalans rezultat projekcije povećanja rasta BDP-a na 3,8 odsto
Predsednik Vlade Srbije Miloš Vučević izjavio je danas da je predloženi rebalans budžeta Srbije za ovu godinu rezultat ekonomskih i fiskalnih pokazatelja u toku 2024. godine, kojim je povećana projekcija BDP-a za ovu godinu sa 3,5 odsto na 3,8 odsto.
"Spram toga smo definisali prihode i rashode i predložili povećanje budžeta Republike Srbije za ovu godinu za 132,5 milijarde dinara. Budžetski deficit i dalje držimo ispod onog nivoa kako smo dogovorili sa Međunarodnim monetarnim fondom. I pre svega ističem da nivo javnog duga po našoj projekciji neće preći 51,5 odsto od BDP-a, što je više nego dobar rezultat imajući vidu sve ekonomske trendove koje vidimo u Evrozoni", rekao je Vučević na sednici Skupštine Srbije sumirajući raspravu o rebalnsu budžeta koja je počela prošlog ponedeljka.
Dodao je da je inflacija obuzdana i da je njihova projekcija da neće preći 4,7 odsto u ovoj godini, a da je plan da sledeće godine bude ispod četiri odsto.
"To će se reflektovati i na bolji život i materijalni položaj naših građana", konstatovao je Vučević.
Kako je rekao, u Srbiji se u ovom trentuku iz kapitalnog budžeta, za koji je izdvojeno dodatnih 111 milijardi i iznosi 7,9 BDP, gradi osam novih bolnica, opštih bolnica u različitim delovima zemlje, šest klinika, tri doma zdravlja, četiri ustanove socijalne zaštite, 22 škole, šest naučnih ustanova, 10 ustanova kulture.
"I nećemo na tome stati, ali to predstavlja fundamentalno ulaganje u sve one strukture društvenog života i razvoja države, koje smo dugo, dugo godina zapostavljali i koje, zahvaljujući tim ekonomskim rezultatima prethodnih godina i rezultatima rada prethodnih vlade, danas i ova vlada može da izađe pred vas sa predlogom rebalansa budžeta", istakao je premijer.
On je rekao da se u zaštitu životne sredine ulaže dodatnih tri milijarde dinara direktno u ministarstvo, ali da, u okviru ulaganja u zaštitu životne sredine, postoji i budžet koji se nalazi u Ministarstvu za građevinarstvo, u iznosu od 10 milijardi za prečistače, za uređenje deponija, odnosno divlje deponije, uređenje regionalnih deponija.
Vučević je naglasio da se kapitalni projekti nastavljaju, pre svega, u pogledu izgradnja auto-puteva, brzih pruga i pruga, mostova, kliničkih centara, bolnica, domova zdravlja, povećenog nivoa ulaganja i izdvajanja za zaštitu životne sredine, za škole i obdaništa, za sportske objekte, za kulturu, za sve ono što, kako je rekao, čini ambijent i život jednog društva i jedne države.
On je ponovio da je za budžet za prosvetu rebalansom povećan za 12 milijardi u odnosu na početni budžet za 2024. godinu.
"Od toga, od tih 12 milijardi, za 8 milijardi je veći budžet ili veći fond za plate zaposlenih u prosveti, jer imamo preko hiljadu više zaposlenih u prosveti", rekao je Vučević.
Istakao je i da je budžet za odbranu naše države je veći za 57,2 milijarde i da smo došli smo na nivo koji je nekad bio nezamislen, da nam je budžet za odbranu 2,5 odsto BDP-a.
"To smo mogli da sanjamo do pre neku godinu i ja sa zadovoljstvo ističem da krećemo u realizaciju, odnosno da je potpisan ugovor u kupovini nove eskadrile borbenih aviona, modernih aviona marke Rafal iz Francuske i da ćemo pored eskadrile MIG-ova 29 imati novu eskadrilu vrhunskih aviona i da će nebo nad Srbijom svakako biti sigurnije", poručio je premijer.
On je naglasio da je siguran da takva nabavka vojne opreme i naoružanja nije u kontrastu, odnosno nije u sukobu sa našom proglašnom vojnom neutralnošću, pošto danas u naoružanju Vojske Srbije imamo opremu i oružje iz različitih država, bez obzira da li su sa Zapada ili Istoka. Što se tiče budzeta za poljoprivredu, Vučević je rekao da je on povećan za 18 milijardi dinara i da iznosi rekordnih 136,7 milijardi. Dodao je i da je budžet za zdravstvo 573,6 milijarde dinara.
Poslanici su tokom popodneva završili rasrpavu o amandmanima na predlog za izmenu zakona o budžetu za ovu godinu, kao i na predlog izmena Zakona o finansijskoj podršci porodicama sa decom. Sednica na kojoj se raspravaljalo o rebalansu budžeta počela je prošlog ponedeljka, a danas je trebalo da počne i nova vanredna sednica na zahtev 86 opozicionih i samostalnih poslanika.
Predsednica Skupštine Ana Brnabić ponovila je da njihov predlog izmena i dopuna Zakona o rudarstvu i geološkim istraživanjima staviti u proceduru tokom redovnog zasedanja. Brnabić je rekla da postoji mogućnost da na sednicu kada na dnevnom redu bude litijum, dođe i predsednik Srbije Aleksandar Vučić.
17:14
Skupština Srbije završila raspravu o amandmanima
Poslanici Skupštine Srbije završili su danas raspravu o amandmanima na rebalans budžeta i drugim tačkama dnevnog reda, a zatim je usledilo glasanje o tim rešenjima.
Predsednica Skupštine Ana Brnabić zaključila je raspravu o predloženim amandmanima na sedam predloga zakona, koje je podnela Vlada Srbije, a među kojima je Predlog zakona za izmenu Zakona o budžetu za ovu godinu.
Bilo je ukupno uloženo 146 amandmana, od kojih se 119 odnosilo na predlog za izmenu Zakona o budžetu.
15:12
Predstavnica Ekološkog pokreta odbor napustila zato što joj nije bilo dobro, a onda otišla na konferenciju za medije
Danijela Nestorović, predstavnica Ekološkog pokreta i ovlašćeni predlagač Izmena i dopuna Zakona o zabrani iskopavanja litijuma i bora, napustila je današnju sednicu skupštinskog odbora u trenutku kada je trebalo da brani svoj predlog.
Ovaj potez je iznenadio sve o jer se rasprava ticala upravo njenog zakonskog predloga, koji već nedeljama izaziva kritike unutar stručne zajednice. Kritičari zakona, pre svega iz akademskih i naučnih krugova, tvrde da Nestorovićkin predlog nije zasnovan na relevantnim naučnim istraživanjima, već na proizvoljnim ocenama.
Primera radi, u delu gde se govori o uticaju rudarenja litijuma na poljoprivredno zemljište, Nestorović je citirala mišljenje ginekologa, pritom ne navodeći nikakve relevantne izvore ili naučne radove. Suočena sa ozbiljnim pitanjima o validnosti svog zakonskog predloga, Nestorović je iznenada napustila sednicu uz izgovor da joj nije dobro.
Ipak, njen izostanak sa sednice bio je kratkog daha, jer se već desetak minuta kasnije pojavila na konferenciji za medije. Ono što je posebno privuklo pažnju jeste očigledna podeljenost unutar opozicije po pitanju ovog zakona.
Dok su opozicioni predstavnici ranije zajednički nastupali u medijima prilikom predlaganja akta, ovog puta su se obratili pojedinačno. Najupadljiviji je bio izostanak komentara iz Stranke slobode i pravde Dragana Đilasa, čiji predstavnici su odlučili da ćute što samo podgreva spekulacije o nesuglasicama unutar opozicionih redova.
Ostaje da se vidi kako će se situacija dalje razvijati, ali je očigledno da predlog Danijele Nestorović ne samo da nije naišao na podršku u stručnim krugovima, već je i unutar same opozicije izazvao značajne podele zbog čega je opozicija sve radila kako on ne bi došao na dnevni red Skupštine Srbije.
15:00
14:44
Brnabićeva: Neće biti sednice o litijumu zbog odugovlačenja opozicije
Predsednica Skupštine Srbije Ana Brnabić izjavila je da po svemu sudeći neće biti vremena da se tokom vanrednog zasedanja raspravlja o Predlogu zakona o izmenama i dopunama Zakona o rudarstvu i geološkim istraživanjima koji je podnela grupa opozicionih poslanika, a kojima je predložena zabrana istraživanja i eksploatacije litijuma.
"Bilo mi je važno da se i na ovaj način obratim građanima Srbije i objasnim šta se u ovom trenutku dešava u Skupštini i zašto, po svemu sudeći, neće biti vremena da se tokom vanrednog zasedanja, a kako je traženo od strane opozicije, raspravalja o Predlogu zakona o izmenama i dopunama Zakona o rudarstvu i geološkim istraživanjima. Sve su učinili da odugovlače ovu sednicu, da se izgubi vreme i da dovedu di toga da se završi vreme za vanredno zasedanje. Ja sam dobila ovaj zakon od opozicije 10. septembra, već 18. sam organizovala Kolegijum. Rekla sam da moramo da imamo prvo vanredno zasedanje o rebalansu budžeta. Krenuli smo odmah da radimo. Mi smo krenuli u ponedeljak, da bismo ranije završili sa rebalansom. Ni to nije bilo dovoljno. Nismo stigli ni do 80. od 146. amandmana. Niko o tima amandmanima nije ni pričao. To se zove opstrukcija. Svaki sekund su uskoristi, ništa o rebalansu budžeta nisu imali da kažu, slušali smo uobičajene floskule. Jutros je 32 bilo 32 poslanika opozicije, da smo mi želeli da opstruišemo, ne bismo imali kvorum. Ovi kojima su puna usta oko zabrane litijuma, su učinili sve da se o tome ne govori", kazala je Brnabić na konferenciji za medije.
13:37
Brnabić: Sve su uradili da odugovlače i dovedu do vanrednog zasedanja
Predsednica Narodne skupštine Republike Srbije Ana Brnabić održala je konferenciju za medije kako bi objasnila šta se dešava na sednici u skupštini Republike Srbije.
"Bilo mi je važno i da se na ovaj način obratim građanim i objasnim šta se u ovom trenutku dešava u Skupštini i zašto neće biti vremena da se raspravalja o litijumu. Sve su učinili da odugovlače ovu sednicu, da se izgubi vreme i da dovedu do toga da se završi vreme za vanredno zasedanje", rekla je Brnabić.
S obzirom da od 1. počinje redovno zasedanje Skupštine Srbije, opozicija pokušava da do rasprave ne dođe.
"Ja sam dobila ovaj zakon od opozicije 10. septembra, već 18. sam organizovala Kolegijum. Rekla sam da moramo da imamo prvo vanredno zasedanje o rebalansu budžeta. Krenuli smo odmah da radimo. Mi smo krenuli u ponedeljak, da bismo ranije završili sa rebalansom. Ni to nije bilo dovoljno. Nismo stigli ni do 80. od 146. amandmana. Niko o tima amandmanima nije ni pričao", kazala je Brnabić.
Tokom obraćanja Ane Brnabić, Aleksandar Jovanović Ćuta prekinuo je predsednicu Skupštine. On je došao sa natpisom "laže".
"Ovo što ste sada videli je opstrukcije, koju rade već 6 dana. To je njihov način da građani ne čuju istinu. Zato što ne žele da građani čuju laži koje su izneli u predlogu zakona," rekla je Brnabić.
"Svaki sekund su iskoristi, ništa o rebalansu budžeta nisu imali da kažu, slušali smo uobičajene floskule. Jutros je 32 bilo 32 poslanika opozicije, da smo mi želeli da opstruišemo, ne bismo imali kvorum. Ovi kojima su puna usta oko zabrane litijuma, su učinili sve da se o tome ne govori", kazala je Brnabić.
"Mi ne bežimo ni od jedne teme i mi jesmo odgovorni pred građanima. Za 14. jun sam zakazala i održala Kolegijum na kome sam rekla mi o litijumu moramo razgovarati. Kada smo imali prvo vanredno zasedanje u julu ove godine, kada smo pričali o deklaraciji sa Svesrpskog sabora, tražila sam stenogram, reč litijum i Rio Tinto pomenuli su 534 puta. Građani još jednom moraju da znaju da su učinili sve što je u njihovoj moći da se o ovom predlogu zakona ne raspravlja", rekla je ona.
"Apsolutno ćemo insistirati da se održi sednica sa ovim dnevnim redom. Gde će biti ovaj sramotni spomenik odgovornosti jednog dela narodnih poslanika. Da pokažemo građanima Srbije šta su oni stavili na dnevni red i šta su predložili Narodnoj skupštini. Mi ćemo insistirati da se ovaj predlog nađe na redovnom zasedanju. Nećemo im dozvoliti da ovo sakriju. Da svi vide njihove laži, i da ljudi vide kakve bi bile posledice da se ovo usvoji. Hteli su da ovoga pobegnu", rekla je Brnabić..
Podsetimo, narodni poslanici danas raspravljaju o rebalansu budžeta, dok je od 14 sati zakazana vanredna sednica o litijumu.
Međutim, poslanici opozicije na sve načine opstruišu rad Skupštine, i pokušavaju da se rasprava o litijumu, iako su to sami tražili, ne održi.
11:22
Uskoro počinje Treće vanredno zasedanje: Poslanici Skupštine Srbije raspravljaju o litijumu
Poslanici Skupštine Srbije danas će raspavljati o litijumu. Treće vanredno zasedanje zakazano je za 14 sati.
"To su važne sednice i mi se radujemo razmeni argumenata o tom pitanju", rekao je premijer Miloš Vučević za TV Prva.
"Kao što se zna, 1. oktobra kreće redovno zasedanje. Zašto su opozicioni poslanici potpisali zahtev za vanredno zasedanje, a ne za redovno? Oni su mogli da kandiduju tu temu za redovno i da ne budu limitirani vremenskim okvirima i kalendarima, nego da znaju da od 1. oktobra u naredna dva, tri meseca idu redovna zasedanja i to mora doći na red. Vlada je spremna da učestvuje u tom radu, dala je svoj odgovor na predlog zakona i o njemu se negativno izjasnila", dodao je on.
Predsednica parlamenta Ana Brnabić nedavno je poručila da je opozicija zahtevala da se o litijumu diskutuje u vanrednom zasedanju i da je uvek reč o tome da većina mora da izlazi u susret zato što ne umeju da formulišu svoje zahteve na pravi način:
"Zašto vi ljudi nećete da pričamo o litijumu, ja ne znam, ali mogu da pretpostavim, jer je onaj predlog zakona takva sramota da ja lično jedva čekam da krene ta rasprava. Što se tiče tumačenja, ne tumačim ja ništa. Čitam zakon i Ustav. Redovno zasedanje počinje 1. oktobra. Moja dobra volja je da vam ponovo izađem u susret", rekla je Brnabić.
Poslanik Ekološkog ustanka Aleksandar Jovanović Ćuta pozvao je u više navrata na sednici o rebalansu, predsednika Srbije Aleksandra Vučića da dođe na sednicu o litijumu. Vučić je ranije rekao da zbog obaveza u inostranstvu nije siguran da će moći da prisustvuje sednici o zabrani eksploatacije litijuma, ali da je "spreman da dođe, kad god ga pozovu" na sednicu parlamenta o KiM koju je takođe tražila opozicija.
Ova dugoočekivana rasprava o litijumu inicirana je na sednici 10. septembra, kada je grupa opozicionih poslanika podnela predlog izmene zakona kojim se traži zabrana istraživanja i eksploatacije litijuma i bora i zasedanje parlamenta na tu temu. Inicijativu 86 poslanika su podržali Savez ekoloških organizacija Srbije i udruženje "Ne damo Jadar" koji su organizovali proteste protiv iskopavanja litijuma tokom leta, kao i pokret "Kreni-promeni".
Komentari 22
Pogledaj komentare Pošalji komentar