26.09.2024.
18:37
"Predstoje svetska otkrića": Australijski Apollo počeo da buši kod Niške banje
Australijski Apolo Minerals Limited pokrenuo je program bušenja na dubini od 600 metara na lokaciji Studena, u okviru svog Beogradskog projekta bakra u Srbiji, saopštila je kompanija.
Cilj je istraživanje značajne anomalije bakra na ovoj lokaciji, preneo je sajt TipRanks.
Takozvani Beogradski projekat je u ruke australijske kompanije dospeo pre godinu dana, kada je Apollo preuzeo firmu Edelweiss Mineral Exploration registrovanu u Srbiji, a u prethodnom vlasništvu švajcarske Edelweiss Grupe.
U okviru projekta su pored Studene i nalazišta bakra, zlata, srebra i antimona Donja Mutnica, Kopajska reka i Lisa, s tim što je Apollo prava na istraživanje Lise i Donje Mutnice pre nedelju dana prodao australijskim kolegama iz firme Bindi Metals.
Iz Apollo Minerals tada su rekli da žele da se fokusiraju na preostala dva projekta i da će sredstva od prodaje iskoristiti za bušenja u Studenoj koja je bogata bakrom, ali i srebrom.
Za Studenu, licenca je aktivna, dok se za Kopajsku reku još čeka odobrenje.
Inače, ležište Studena, kao i Donja Mutnica i Kopajska reka nalaze se u u okviru metalogene zone Ridanj-Krepoljin u istočnoj Srbiji koja je poznata kao nalazište bakar-porfira svetske klase.
Istorijski testovi površinskih kamenih strugotina, kako navodi Apollo, pokazali su izuzetne vrednosti do 20% bakra i 1.540 ppm (parts per million) srebra, a značajan površinski bakar i anomalizam srebra potvrđen je i nedavnim istraživanjem austalijske kompanije, kada su testovi kamenih strugotina pokazali do 6,5% bakra i 155 ppm srebra.
Generalni direktor kompanije Apollo Minerals Nil Invud je prilikom preuzimanja ovog projekta rekao je da oduševljen što je Apollo obezbedio odličan portfelj evropskog polja za istraživanje bakra u renomiranoj srpskoj Karpato-Balkanskoj metalogenskoj provinciji, koje je do sada bilo malo istraživano.
"Srbija je trenutno drugi po veličini proizvođač bakra u Evropi i uveren sam da ovde predstoje svetska otkrića bakra u sedimentima", rekao je Invud pre godinu dana.
Komentari 13
Pogledaj komentare Pošalji komentar