Srbija 30

24.09.2024.

14:34

"Nemačka će otvoriti rudnik litijuma pre nego Srbija"

"U Nemačkoj iskopavanje litijuma nije velika tema, bune se samo neke lokalne organizacije, a prosečan Nemac ni ne zna kakvo je stanje sa litijumom u Nemačkoj", kaže Nemanja Rujevcić, novinar "Dojče velea".

Izvor: B92.net

"Nemačka će otvoriti rudnik litijuma pre nego Srbija"
Shutterstock/Surya S Nair

Podeli:

Na pitanje da li je to zato što nije odmaklo toliko kao kod nas on odgovara:

"Naprotiv. Nismo mi dalje odmakli od njih, ja bih se opkladio da će u Nemačkoj pre da se kopa litijum nego u Srbiji jer je njima tamo centar automobilske industrije i od toga im sve zavisi. Lokalno stanovništvo se plaši od zemljotresa prilikom vađenja litijuma iz geotermalnih voda pored Rajne a u Cinvaldu je klasična ruda uporediva sa Jadaritom i tu isto ima raznih aktivista koji se bune ali to nije uzelo maha da kažeš da je stanovništvo otišlo na barikade i nema nikoga u opoziciji ko zastupa stav da se ne kopa", kaže Rujević, a prenosi Detektor laži.

30 Komentari

Možda vas zanima

Svet

Isporučili benzin prvi put posle tri decenije

Vlasti Azerbejdžana saopštile su da je državna naftna kompanija SOCAR isporučila 1.220 tona benzina Jermeniji, što predstavlja prvu takvu pošiljku između dve zemlje u poslednjih 30 godina, u okviru postepenog poboljšanja odnosa nakon dugogodišnjih sukoba.

7:53

19.12.2025.

3 h

Svet

SAD dale rok

Sjedinjene Američke Države postavile su rok Švajcarskoj do 31. marta 2026. za postizanje pravno obavezujućeg sporazuma o carinama između dve zemlje.

14:18

18.12.2025.

21 h

Podeli: