30.08.2024.
22:47
Mali: Još jedan korak bliže željenom rejtingu, "Mudis" poboljšao izglede Srbije
Agencija za ocenu kreditnog rejtinga "Mudis" (Moody’s Ratings) potvrdila je kreditni rejting Srbije na nivou "Ba2" i povećala izglede sa stabilnih na pozitivne, izjavio je večeras prvi potpredsednik vlade i ministar finansija Siniša Mali.
Kako je naveo, to je za Srbiju još jedan pomak napred ka željenom investicionom rejtingu.
Ocena pomenute institucije došla je nakon što su i dve druge renomirane rejting agencije, "S&P Global Ratings" i "Fitch Ratings", istim izgledom ocenile Srbiju ranije ove godine, saopštilo je Ministarstvo finansija.
"To znači da nas u ovom trenutku tri velike rejting agencije vide kao zemlju koja poboljšava svoje ekonomske parametre, daje pozitivne signale investitorima i može da obezbedi makroekonomsku stabilnost, neophodnu za dalji rast investicija", rekao je Mali i ocenio da su ovakve dobre vesti potvrda Srbiji da nastavi započete reforme i agendu rasta.
On je dodao i da sa novim izvorima rasta koje stalno stvara, Srbija formira investicioni ambijent koji će je plasirati na vrh liste zemalja poželjnih za ulaganje.
"Sve to je rezultat svega što smo uradili u prethodnoj deceniji i došlo je vreme za priznanje našeg rada i truda. Ponosni smo na ove rezultate, koje ceo svet vidi", ocenio je ministar finansija.
U izveštaju agencije "Mudis" ističe se da je odluka o povećanju izgleda kreditnog rejtinga Republike Srbije usledila nakon kontinuiranog jačanja ekonomske i fiskalne snage, konstantnog rasta BDP-a i poboljšanih fiskalnih performansi, koje prevazilaze očekivanja agencije. Navodi se i da je kreditni rejting Srbije podržan smanjenjem fiskalnih rizika u energetskom sektoru državnih preduzeća i konstantnim napretkom u strukturnim reformama u okviru aranžmana sa MMF-om.
Nakon rasta BDP-a od 2,5 odsto u 2023. godini, Agencija predviđa da će se realni rast BDP-a povećati na 3,8 odsto u 2024. i 4,2 procenta u 2025. godini, kao i da će uglavnom biti vođen snažnijom domaćom tražnjom, podržanom nižom inflacijom, povoljnom dinamikom tržišta rada i povećanjem investicija. Agencija ocenjuje i da bi plan razvoja Vlade Srbije mogao doprineti rastu BDP-a iznad očekivanja "Mudisa", ukoliko se fokusira na investicije za rešavanje infrastrukturnih nedostataka.
"Realizacija Projekta 'Skok u budućnost - Srbija EKSPO 2027', dovešće do povećanja kapitalnih investicija u periodu 2024 - 2027. godine", navodi se u izveštaju.
Nalgašava se i da je snažan učinak u okviru sadašnjeg stendbaj aranžmana sa MMF-om pomogao Srbiji da očuva makroekonomsku stabilnost, učvrsti fiskalnu politiku i održi likvidnost na visokom nivou. Na kraju jula 2024. godine rezerve na računu su iznosile čak 8,5 odsto BDP-a, dok su na kraju 2023. godine iznosile 5,5 odsto.
"Mudis" predviđa da će fiskalni deficit ostati na 2,2 odsto BDP-a u 2024. godini i dostići 2,5 odsto BDP-a u 2025. godini uz nastavak postepenog smanjenja fiskalnog deficita. Agencija konstatuje da je učešće javnog duga u BDP-u smanjeno sa 57,8 odsto u 2020. na 52,3 odsto u 2023. godini i očekuje da će u narednom periodu doći do daljeg smanjenja, tako da će na kraju 2025. godine iznositi 51,7 odsto, a 2027. godine 50 odsto.
Komentari 1
Pogledaj komentare Pošalji komentar