Srbija 14

15.03.2024.

18:39

Uber otkrio da li stiže u Srbiju

Američka kompanija Uber ne dolazi u Srbiju, potvrđeno je iz matične kompanije.

Izvor: Blic/Vesna Bjelić

Uber otkrio da li stiže u Srbiju
EPA-EFE/CAROLINE BREHMAN

Podeli:

Spekulacije da kompanija Uber planira da uđe na naše tržište opet su postale aktuelne posle protumačenih reči direktorke filijale te kompanije u jednoj od država regiona, koja je rekla da Uber konstantno evaluira nove lokacije na kojima može da nastupa i da istražuje tržišta.

Međutim, za Blic su iz Ubera rekli da trenutno nemaju planova za širenje poslovanja u našoj zemlji.

"Raduju nas rezultati koji pokazuju kako je Uber prošlu godinu zaključio s 1,9 milijardi dolara neto dobiti, čime je tržišna vrednost kompanije porasla iznad 150 milijardi dolara. U poslovnim planovima za tekuću godinu Uber će i dalje primarno biti fokusiran na tržište Hrvatske, na kojem posluje s najvećim udelom profitabilnosti u ukupnom prihodu kompanije. Konkretni planovi za širenje u druge zemlje regije, tačnije na Srbiju, za sada ne postoje, no kontinuiirano pratimo nova tržišta i mogućnosti", izjavili su iz Ubera na upit "Blica".

Kako se podseća u tekstu, iako veliki broj građana Uber poistovećuje sa taksijem, osnovna razlika između ove dve opcije za prevoz putnika je što se Uber naručuje preko aplikacije, u kojoj se zakaže prevoz od jednog mesta na drugo. Plaća se kreditnom karticom, i ova aplikacija funkcioniše slično kao Car Go koji već posluje u našoj zemlji.

Kompanija Uber je prošle godine prvi put od osnivanja 2009. poslovala sa dobitkom.

Šta zapravo Uber radi

Inovativna kompanija Uber preko aplikacije spaja vozače sa onima kojima je potrebna vožnja. Iako nalikuje, nije reč o taksi usluzi i zakonski se drugačije reguliše njen rad – u zavisnosti od države u kojoj posluje.

Korisnik preko mape može da prati gde se vozač nalazi, a plaća se gotovinom, karticom ili uber kešom, u zavisnosti od toga o kojoj državi je reč.

Ono što je svakako pogodnost jeste procena cene vožnje pre poručivanja vozila.

Gde se sve može voziti Uberom

Uber posluje u više od 10.000 gradova širom sveta, a u regionu se može koristiti u pojedinim gradovima u Hrvatskoj, Bugarskoj i Rumuniji.

Najzastupljeniji je, očekivano, u Sjedinjenim Državama, budući da je reč o kompaniji čije je sedište u San Francisku. U mnogim gradovima Francuske, Italije, Španije i Nemačke takođe se može voziti Uberom.

Još dva razloga zašto Uber neće u Srbiju

1. Uber jednostavno ne može u Srbiju

Našim trenutnim zakonom o saobraćaju onemogućen je ulazak i poslovanje kompanija poput Ubera. To je bio i glavni razlog odustajanja ove kompanije uopšte od bilo kakvog pokušaja da ovde posluje.

Preduzetnici koji ideje kreiraju na internetu, a inovaciju doživljavaju kao najbolji pristup za započinjanje biznisa potpuno su protiv novog zakona.

U resornom Ministarstvu ranije su naglasili da nije reč o bilo kakvoj zabrani, već jednostavno o uređenju ove oblasti tako da će "svi koji se bave prevozom putnika morati da koriste usluge profesionalnih vozača, koji poseduju odobrenje za obavljanje javnog prevoza putnika".

2. Tržište Srbije, činjenica je, malo je za Uber.

Uber nam je najbliži u Hrvatskoj, a evo kako su to rešile komšije

Uticaj Ubera na industrije u kojima posluje (a to su, pored prevoza, dostava hrane i mreža transporta) toliko je veliki da postoji poseban termin za njega: "uberizacija".

Ipak, imao je velike probleme u evropskim zemljama, zabranjen je u nekim zemljama, poslednji put u Nemačkoj i Londonu, iz Danske se čak i povukao.

Najradikalniji protest zbog najave početka poslovanja organizovan je u Parizu, kada je policija suzavcem morala da rastera taksiste. Pored toga, poznato je i mišljenje Evropskog suda pravde da Uber pruža usluge iz domena tehnologije, a ne prevoza.

U susednoj Hrvatskoj Uber posluje još od septembra 2015. u nekoliko gradova. Mnogo im je trebalo da počnu normalno da rade. Na ulicama je takođe trajao svojevrsni rat sa taksistima.

Onda je donet set zakonskih izmena kojima se znatno deregulisalo tržište prevoza, pa je time bio rešen status Ubera, kao i sličnih kompanija koje povezuju pružaoce usluga sa korisnicima.

Uberovi vozači u Hrvatskoj prošli su kroz proces prilagođavanja koji je doneo nekoliko velikih promena. Osim oznake i table na kojoj piše "taxi", mogu da voze i žutom trakom.

Vozila moraju da budu mlađa od sedam godina. Hvale se da sada na tom tržištu obaraju nove rekorde, piše list.

Podeli:

14 Komentari

Možda vas zanima

Svet

I Ford puca

Ford Motor Co. saopštio je da će otpustiti oko 3.000 radnika u Nemačkoj i 800 u Ujedinjenom Kraljevstvu do kraja 2027. godine.

15:02

20.11.2024.

1 d

Podeli: