Srbija 1

13.08.2024.

8:43

Proizvodnja na "staklenim nogama": Gubici tri godine za redom

Proizvodnja kožne odeće u Srbiji ima dugu tradiciju i zasnovana je na spoju zanatske veštine i savremenih tehnologija.

Izvor: Biznis.rs/Ljiljana Begović

Proizvodnja na "staklenim nogama": Gubici tri godine za redom
Parilov/Shutterstock

Podeli:

Srbija je poznata po kvalitetnoj koži, koja se koristi za izradu raznovrsnih proizvoda, uključujući jakne, kapute, torbe i obuću. Danas se na domaćem tržištu uglavnom proizvodnjom predmeta od kože bave mali proizvođači i zanatlije, prenosi Biznis.rs.

Zanatlija Miladin Milojević kaže da ručno izrađuje kožnu odeću i pritom koristi tradicionalne tehnike obrade i šivenja kože koje se prenose generacijama.

"Mnogi manji proizvođači i zanatlije imaju razvijenu industriju prerade kože, a domaći proizvođači često kao sirovinu koriste lokalnu kožu, poznatu po svojoj izdržljivosti i kvalitetu", objašnjava Milojević.

Osim tradicionalnih metoda, u Srbiji postoji i nekoliko većih proizvođača koji koriste moderne tehnologije i mašine za masovnu proizvodnju kožne odeće. Ove kompanije često izvoze svoje proizvode u inostranstvo, pre svega na tržišta Evropske unije.

U poslednje vreme, prema rečima sagovornika, sve više pažnje se posvećuje održivosti i ekološkim standardima u proizvodnji kože, što uključuje smanjenje upotrebe štetnih hemikalija i poboljšanje uslova rada u industriji.

"U zavisnosti od kvaliteta, boje, vrste cene kože po metru kvadratnom iznose od 18 do 20 evra. Međutim, iako je cena pristupačna velika je konkurencija sa uvoznicima, posebno robe iz Azije, koji su jeftiniji. To je i jedan od najvećih problema sa kojima se susreću domaći proizvođači", kaže Milojević.

Iako je ukupan broj registrovanih firmi u delatnosti proizvodnje odeće od kože 52, finansijski rezultati pokazuju da je poslovanje celog sektora ugroženo.

Ukupna dobit je poslednje tri godine u minusu, a u 2023. iznosila je -6.355.000 dinara.

Međutim, firma Napredak AGP iz Čačka posluje stabilno već godinama. Prema dobiti nalaze se na prvom mestu liste bonitetne kuće CompanyWall. U 2023. godini, kako pokazuju finansijski izveštaji, ovo preduzeće je ostvarilo poslovni rezultat od 3.819.000 dinara. To je ujedno i najbolji rezultat za poslednje tri godine, jer je u 2021. dobit preduzeća Napredak iznosila 1.944.000 dinara i u 2022. – 1.730.000 dinara.

Porodična kompanija Kodžić iz Beograda sa dve firme nalazi se na drugom i trećem mestu iste liste najvećih dobitaša u delatnosti proizvodnja odeće od kože. Na drugom msetu je Kodžić &Co sa 3.062.000 dinara dobiti prema parametru EBITDA, čije je poslovanje takođe stabilno prema finansijskim podacima. U 2021. godini rezultat je iznosio 2.505.000 dinara, da bi na kraju 2022. dobit bila nešto viša od 2.782.000 dinara.

"Davne 1920. nastala je prva zanatska radnja Kodžić u Beogradu. Od tada, porodični biznis se prenosi na nove generacije koje su sada zaslužne za kompaniju koja broji više od 100 zaposlenih, sa značajnim priznanjima za saradnju sa velikim imenima i institucijama. Prateći trendove i stalne promene modne industrije, konstantno radimo na inovacijama naših kožnih jakni i ostalih proizvoda od kože. U ponudi imamo muške i ženske kožne jakne, kožne jakne za decu, kožne pantalone, kožne suknje, kožne haljine, i ostale modne dodatke. Ono što predstavlja zaštitni znak Kodžić kolekcije jesu pilotske kožne jakne, izrađene po najstrožim vojnim normativima, od najkvalitetnije kože", navode u svom predstavljanju iz preduzeća Kodžić & Co.

Na trećem mestu je ćerka firma pod nazivom Kodžić Fashion koja posluje od 2014. godine na istoj adresi kao i Kodžić & Co u ulici Kneza Miloša u Beogradu. Dobit od 1.699.000 dinara, koja je skoro ista poslednje tri godine, dovela je ovu firmu do trećeg mesta najuspešnijih bonitetne kuće CompanyWall.

Na četvrtom mestu liste prema dobiti našlo se preduzeće osnovano tek prošle godine u Valjevu pod nazivom Jalize. Firma u stoprocentnom vlasništvu Aleksandra Milovanovića u prethodnoj – njima prvoj godini poslovanja – ostvarila je dobit od 637.000 dinara.

Podeli:

1 Komentari

Možda vas zanima

Svet

"Dolarizacija" je počela

Argentinske vlasti dozvolile su da cene robe i usluga budu navedene u dolarima, prema uredbi koju je objavilo Ministarstvo ekonomije.

9:18

20.1.2025.

2 d

Podeli: