Srbija 17

28.07.2024.

10:26

Mali: Prosečna plata u Srbiji prvi put prelazi 100.000 dinara; Litijum – razvojni potencijal

Ministar finansija Siniša Mali izjavio je, gostujući na TV Prva, da su plate u Srbiji prvi put prešle 100.000 dinara.

Izvor: B92.net

Mali: Prosečna plata u Srbiji prvi put prelazi 100.000 dinara; Litijum – razvojni potencijal
PrintScreen/ TV Prva Video

Podeli:

Najnoviji podaci Republičkog zavoda za statistiku pokazuju da je prosečna neto zarada u maju 2024. godine iznosila 100.170 dinara, odnosno 855 evra.

Mali je ranije objavio da plate u celoj Srbiji rastu iz godine u godinu, a sa povećanjem plata, penzija i minimalne cene rada nastaviće i sledeće godine.

"Ako tako nastavimo, u decembru, ako se nastavi ovim putem, one će preći prosek od 920 do 930 evra. Ako nastavimo da vodimo odogovornu politiku, prosečna plata će biti 1.400 evra", kazao je danas ministar.

Podsetio je da je prosečna plata 2012. godine iznosila 329 evra i ponovio da je cilj države da prosek plata do decembra naredne godine bude 1.000 evra.

Mali je naveo i da Srbija danas ima i rekordno visok broj zaposlenih, kao i rekordno nizak procenat nezaposlenih od 9,4 odsto.

Dodao je da je inflacija u maju iznosila 3,8 odsto.

"Od 2008. do 2012. godine, katanac je bio na većini firmi. Mi u ovom trenutku imamo 2 miliona 360 hijlada ljudi, i isto toliko zaposlenih. Nama je stopa nezaposlenosti 9,4 odsto i ide nadole. To je rekordno najniža stopa nezaposlenosti", rekao je.

"Minimalna zarada, kada pregovaramo sa poslodavcima i sindikatima, oni odbijaju naše predloge. Na nama je da nađemo sredinu gde će svi biti zadovoljni. Već godinama unazad odgovorno balansiramo i vodimo tu politiku. Od januara ove godine minimalna zarada je porasla 17,8 odsto. Vi imate 13 odsto povećanje minimalne zarade", dodao je.

"2020. godine staje ceo svet, kreće Covid, ali Srbija odlično barata situacijom. Od 2021. godine kreće inflacija kao posledica korone. Kreće sukob u Ukrajini, energetska kriza u svetu. Srbija je reagovala kako treba. Inflacija je kumulativno porasla 37 posto. Neto zarade u Srbiji 64,9 odsto nominalno, ili 20 odsto realno", kazao je.

Naglasio je da su i penzije veće.

"Veoma smo pažljivo razmišljali o svemu tome, razmišljali smo o svemu. Podizali smo plate i penzije tokom krize, što je upravo bio jedan od pogona da nam raste BDP i da nam ekonomija ne stane. U Nemačkoj imate pad ekonomije i privrede jer im je ekonomija stala", objašnjava.

Kaže da morate da se vodite nekim brojkama u odgovornoj politici i da je Srbija zbog toga ovde gde jeste.

"Mi i dalje odvajamo ogroman novac u sve ono što menja kvalitet života građana Srbije. Nije slučajno da mi imamo 4.5 milijardi evra stranih investicija u Srbiji, to je zato što se Srbija promenila, atraktivna je, bolja", kaže.

"Mi imamo ogroman novac na računu budžeta. Preko 7 milijardi. I ove plate o kojima govorimo, mnogo je bolje nego pre 7 godina. Da nam je prethodna vlast ostavila sve sjajno, rezultati bi sada bili i još bolji. Tada je minimalna zarada bila oko 15 hiljada dinara", dodao je.

Nadovezao se na reči predsednika Srbije i kaže da će uskoro zajedno izaći sa preciznim detaljima minilanih zarada.

"Nama će penzije sigurno i najmanje ići gore za 10 odsto. Ako je bilo 14 odsto povećanje, ići će i sledeće godine. Plate ćemo videti koliko, ali i da rastu prosvetarima srazmerno ostalima u javnom sektoru. I privatni sektor pokazuje odlične rezultate".

"Ako vam je prosečna penzija 2012. godine bila 200 evra, a danas je 390 evra, ako povećamo za 10 posto to je 39 evra. Zato smo sigurni da ćemo i sledeće godine ovo ispuniti. Ovo je ogroman uspeh za sve nas", kaže.

Dodao je da je najprecizniji pokazatelj prosečna zarada i on je relativno stabilan.

"Ako je medijalna zarada 77 hiljada dinara, onda je bila 20 hiljada dinara".

"Mi sve ulažemo u infrastrukturu, ona nam ne samo podiže BDP, nego čini i Srbiju perspektivnom i atraktivnom. Zato imamo najviše zaposlenih i nikad manje nezaposlenih. Držimo javni dug ispod 50 odsto u odnosu na BDP. Jedna Italija, Španija, Nemačka, Portugalija, zemlje koje su mnogo razvijenije od nas imaju javni dug 100 odsto u odnosu na BDP. Mi stalno podižemo životni standard Srbije, držimo ga iznad inflacije".

Kaže da se u Srbiji balansira između investicija i životnog standarda.

"Nama je ovo politika i dugoročno je za našu decu. Ne razmišljamo gde će Srbija biti do sledećih izbora, već gde će biti sledećih 25-30 godina. Da ostavimo našoj deci bolju i uspešniju Srbiju. Vi od opozicije niste imali priliku da čujete ništa kada je politika i program opozicije u pitanju. Mi smo izašli sa projektom Srbija 2027 i pokazali šta su naši planovi. U svakom pokazatelju se vidi da se borimo", rekao je Mali.

Izvor: Prva tv

Projekat litijum

"Odjednom su svi postali veliki ekolozi i stručnjaci, ali kada razložite na njihove izjave, vidi se da to nije protiv litijuma, nego za rušenje Aleksandra Vučića. Tema litijuma nije igra za nas. Rekli smo da to može da bude veliki dalji razvojni potencijal za Srbiju".

Kaže da se sve "ekspert, do eksperta" oglašava na temu litijuma.

"Prvo moramo da vidimo kakav je ekološki program. Imate ogroman rudnik u Boru, a zarada u Boru je preko 1.000 evra. Ali prvo ćemo da utvrdimo sve činjenice. Građani veruju Aleksandru Vučiću, a što se projekta litijuma tiče, moramo prvo da ispitamo sve, pa tek onda da vidimo da li ćemo početi taj projekat", objasnio je.

"Pokušavamo da iskoristimo svaki izvor rasta, ali tražimo još izvora, a ako možemo da iskoristimo ono što nam je priroda dala, što bismo to propustili, pod uslovom da se poštuju svi uslovi".

Sednica skupštine Srbije

"Osim reči mržnje i pretnji, ništa se drugo nije moglo čuti. Ja sam uvek za polemiku, ali to dobacivanje nije politika. Pitanje za građane Srbije, pretnja vešalima za Aleksandra Vučića i njegovu porodicu, kako biste se osećali u toj situaciji?".

"Mi nastavljamo dalje da se bavimo odgovornom politikom, uvek ćemo slušati ljude. Litijum, ako se dogodi, dogodiće se 2028. godine, to je ogroman strateški korak Srbije", zaključuje ministar.

Podeli:

17 Komentari

Možda vas zanima

Svet

"Zbogom rublji"?

Ruska rublja u petak je dostigla najniži nivo od 24. marta 2022, pokazuju zvanični podaci Ruske centralne banke, dan posle eksperimentalnog ispaljivanja hipersonične rakete na Ukrajinu.

17:00

23.11.2024.

12 h

Svet

Loše vesti za radnike Boša

Zaposleni nemačke firme Boš moraju da se pripreme za teža vremena i mere štednje kao što su skraćivanje radnog vremena i smanjenje plata, prenosi nemački Bild.

8:27

22.11.2024.

1 d

Svet

Rusija: Odobreno – sve za rat

Ruski poslanici potvrdili su u trećem i poslednjem čitanju predlog zakona o budžetu za 2025-2027. koji predviđa povećanje vojne potrošnje za 30 odsto sledeće godine, u jeku zaoštravanja sukoba u Ukrajini.

12:09

23.11.2024.

17 h

Podeli: