Srbija 13

19.07.2024.

12:24

Vučić o sporazumu: "Borićemo se za životnu sredinu, razgovarao sam sa Šolcom i Šefčovičem o tome"

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić obratio se javnosti nakon potpisivanja Memoranduma o razumevanju između EU i Srbije o strateškom partnerstvu o održivim sirovinama.

Izvor: B92.net

Vučić o sporazumu: "Borićemo se za životnu sredinu, razgovarao sam sa Šolcom i Šefčovičem o tome"
TANJUG/ RADE PRELIĆ/ bg

Podeli:

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić poručio je danas, na Samitu o kritičnim sirovinama u Beogradu, da će naša zemlja, kao i on lično, insistirati da se u realizaciji projekta "Jadar" zaštiti životna sredina i naglasio da će taj projekat doneti ogroman ekonomski napredak zemlje i najmanje novih šest milijardi evra investicija.

"Druga važna stvar je da će Srbija insistirati i ja lično kao predsednik Republike, kao neko ko je u dva navrata dobio najveće poverenje građana za redom, da ćemo se boriti i za životnu sredinu i za život našeg naroda u Jadru i Rađevini. Za to da im i vazduh, zemlja i vode ostanu čiste. To je od ključnog značaja, i o tome smo razgovarali sa kancelarom Šolcom i gospodinom Šefčovičem", rekao je Vučić.

Naglasio je da ćemo imati na raspolaganju sve eksperte iz Nemačke i Evropske unije.

"Ja mislim da je Franciska Brentner izuzetno važna u tom postupku, dakle, pripada Zelenima u Nemačkoj, ne moram da vam govorim, dobro znate šta Zeleni misle o meni i ja o njima. Ali hvala njoj na svemu, i ja mislim da je to izuzetna garantija i ogromna podrška i pomoć nama ovde. I hvala njoj na toj korektnosti i posvećenom radu ovde. I to znanje nam je potrebno, jer ga mi nemamo u toj meri, ali znamo da vidimo da li nam je nešto ugroženo ili nije. U skladu sa tim ćemo se ponašati. Dakle, za nas je zaštita životne sredine od suštinskog značaja", poručio je Vučić.

Vučić je rekao, pod tri, da mi verujemo u ogroman ekonomski napredak naše zemlje.

"Ovo će nama doneti svakako i najmanje šest milijardi evra novih stranih direktnih investicija. Ubedljivo najveće investicije koje smo ikada imali u našoj zemlji. To su ogromne promene. Za nas je od presudnog značaja taj ekonomski lanac o kome smo govorili i hvala gospodinu Šefčoviču od početka, a danas mi je kancelar Šoc to potvrdio i ne mora da mi potpisuje ništa. Ja verujem njemu na reč koja za mene znači više od svakog potpisa. Kancelar je rekao da će dati sve od sebe, baš kao što je u Čileu rekao, da će dati sve od sebe, da se ovde formira taj lanac, da ne ide sirovina samo napolje, već da imamo i fabriku katoda i fabriku baterija ovde", naveo je Vučić.

Predsednik kaže da sve to imamo u Srbiji, a da ćemo se mi sami izboriti za konačnog proizvođača električnih automobila.

"Već imamo Stelantis, a verujem da ćemo dovesti i druge. To će garantovati, samo da znate, rudarenje i prerada litijuma je uvećanje BDP-a od 0,7 milijardi evra. To je gotovo jedan odsto vrednosti BDP-a realizovanog 2023. Rudarenje, prerada litijuma i proizvodnja katoda, to je 2,06 odsto vrednosti BDP. Rudarenje, prerada litijuma i proizvodnja katoda i baterija, to je četiri odsto vrednosti BDP-a. Pun lanac ide čak do 16,4 odsto vrednosti našeg BDP-a iz 2023. godine. To je druga zemlja. Potpuno druga zemlja. To nije Srbija kakvu poznajemo", naglasio je Vučić.

Kako je rekao, to su ogromne promene, to je ogroman rast, to su veće plate i penzije, to je bolji život za sve ljude u Srbiji, a posebno za ljude u Podrinju i Mačvi, koji inače imaju niža primanja nego što su prosečna na nivou Republike Srbije.

"I zato sam beskrajno zahvalan našim partnerima iz Brisela i Berlina danas. Imaću još razgovora posle ovoga i sa Marošom Šefčevičem i ručak, ali imaću razgovore i sa gospodinom Kaleniusom iz Mercedes-Benza. Mi smo danas potpisali to oko mineralnih sirovina, ali u budućnosti moramo da sagledovamo stvari i oko molibdena, kalcita, da iskoristimo ono što Srbija ima. Srbija nema more, Srbija nema dovoljne količine nafte, nemamo gasa, nemamo mnogo stvari, ali ono što imamo da to iskoristimo u najboljoj veri, na najbolji mogući način, da sačuvamo prirodu, da sačuvamo ljude u našoj zemlji, da zaposlimo naše ljude i obezbedimo im veće plate i penzije, da promenimo svoju zemlju", rekao je Vučić.

Kaže da je to veoma važno i na našem evropskom putu. On je naveo da smo mi sa Nemačkom u prethodnih 12 godina za tri i po puta uvećali trgovinsku razmenu, sa 2,6 milijardi evra na 9,2 milijarde evre.

"Ove godine će biti svakako rekordna, očekujemo da pređe 10 milijardi", rekao je Vučić.

Naglasio je da su to stvari o kojima moramo da razmišljamo u budućnosti, kako da razvijamo zemlju, kako da budemo uspešni i kako da što brže približimo standardu zemalja Evropske unije.

"Ovo je za nas važno zbog Agende rasta, ali što je mnogo važnije od Agende rasta, a to je jedinstveno tržište sa Evropskom unijom, dakle od jedinstvenog evropskog platnog područka do zelenih koridoraza naše kamione i kompanije, do na kraju ukidanja PEM konvencije, da bismo mogli da imamo proizvođače električnih automobila, koji bez carina mogu da izvoze svoje automobile na teritoriju Evropske unije", rekao je Vučić.

"Umem da vidim da li se ispunjava ono što je rečeno ili ne. Moj posao je da štitim interese Srbije. Ako mislite da postoji neko ko može više da garantuje, ja mislim da nema boljih garancija od onih iz EU. Veliku nadu polažemo u sve ovo. Mi Srbi smo šampioni propuštenih prilika, a smatram ovo prilikom za kvantni skok Srbije", kaže Vučić.

"U dokumentu je njihova portrebada dobiju litijum, a naša da dobijemo što više od toga. Mi ne smemo u potpunosti da zabranimo izvoz sirovine, ali 85% sirovine mora da bude prerađeno ovde u Srbiji. Mi želimo industralizaciju zemlje. To su naši partneri razumeli. Siguran sam da će ovaj dan ostati zabeležen u istoriji kao jedan od najvažnijih", rekao je Vučić.

Obraćanje Šolca

"Veliko mi je zadovoljstvo što sam ovde u Beogradu radosnim povodom. Potpisali smo važan sporazum o sirovinama i to je nešto što se ne može proceniti. Moramo otkriti nove sirovine širom sveta, ali u našim zemljama koje ih imaju. Drago mi je što je doneta odluka. Ova odluka zahteva hrabrost, ali je doneta u ispravnom trenutku. Potrebne su nam pre svega baterije, a projekat Jadar je pre svega dobar za Srbiju i donosi perspektivu ne samo ovoj zemlji nego i celom regionu. Rudarstvo se ostvaruje uz poštovanje najviših standarda za zaštitu životne sredine. Pomagaćemo da se sve to desi. Ovo će sve stvoriti rast ekonomije i bolji život građana. Dugi niz godina smatram da dug niz godina politika koje su vodile države koje poseduju rude, zalagao sam se da menjamo perspektivu o rudarstvu. To je nešto što je dobro za zemlju, njihov prospretitet. Ko želi rezilijentnost mora dozvoliti rudarstvo kod sebe. Ovaj projekat je dobar jer će se razviti uz ekološke mere. Radi se o evropskom projektu i od velikog je značaja za budućnost", izjavio je Šolc i dodao da se zalaže za EU integracije zemalja zapadnog Balkana.

"Želimo da pomognemo da uspete jer to pospešuje mir i stabilnost u regionu", rekao je Šolc.

Kaže da su razgovarali o svim pitanjima saradnje između država, kao i doprinosu o dobrosusedskim odnosima i istakao da svaki akter treba da da svoj doprinos tome.

Šolc je naveo da će projekat funkcionisati ako se orijentiše prema visokim standardima koji se tiču zaštite životne sredine.

"Moramo koristiti i podržati svaki projekat koji je rentabilan", rekao je Šolc odgovarajući na pitanje novinara na koji način Nemačka može da garantuje da neće doći do zagađenja životne sredine prilikom kopanja litijuma.

Šolc je rekao da se negde ekološki standardi ne poštuju, kao što je to slučaj sa afričkim zemljama i pojedinim zemljama Azije i Južne Amerike.

"Negde se ne ispunjavaju ti standardi, ali ako mi to radimo, onda ćemo podići standarde širom sveta, što je onda dobro za zaštitu životne sredine i biodiverzitet u celom svetu", poručio je on.

Obraćanje Šefčoviča

"Zaista je sjajno biti u Beogradu posebno danas jer smo se sreli na istorijski dan za Srbiju gde dokazujemo da živimo u eri čiste tehnologije. Želeo bih da vam čestitam na inicijativi da predvodite po pitanju sirovina, proizvodnji i celog lanca. Imamo ekspertizu u komisiji, Nemačkoj i kompanijama. Oni su krem de la krem onoga što možete da dobijete u Evropi. Siguran sam da sporazumi koje smo postigli danas neće samo utrti put ka razvoju ka e mobilnosti vć će dodatno istaknuti partnerstvo Srbije i EU. Ovo će otvoriti vrata najvećim investitorima EU u Srbiji", rekao je Šefčovič.

"Nakon ovoga će još veći broj kopanija doći da radi, što će zaposliti još više ljudi i stvoriti novi rast privrede. Drago mi je da će napredak koji smo danas postigli jer smo fokusirani na konkretne rezultate. Uveravam vas da ono što smo obećali a to je saradnja sa Srbijom da će se to nastaviti. Ovo je veoma važan projekat za Srbiju", izjavio je on i dodao da se kritičnim sirovinama bave i u zemljama EU i to na odgvoran način, uz najviše ekološke standarde i potpunu transparentnost.

Podeli:

13 Komentari

Možda vas zanima

Svet

"Ništa od BRIKS-a"

Turska nije preduzela nikakve konkretne korake ka ispunjenju članstva u BRIKS-u, ali ''taj proces je u toku'', rekao je danas portparol vladajuće Stranke pravde i razvoja Omer Čelik.

22:07

3.9.2024.

1 d

Region

Alpina zatvara proizvodnju: Seli se u komšiluk

Češki vlasnik Alpine, slovenačkog proizvođača sportske obuće, zatvoriće deo svoje proizvodnje u Žiriju na zapadu zemlje i preseliti je u fabriku u Bosni i Hercegovini, što će rezultirati gubitkom 60 radnih mesta u Sloveniji do kraja godine.

21:25

4.9.2024.

21 h

Podeli: