Srbija 1

13.07.2024.

16:40

Otvoreno prvo postrojenje u Srbiji za zelenu stočnu hranu bez zemljišta

Prvo postrojenje za hidroponijsku proizvodnju sveže, zelene hrane za stoku u Srbiji otvoreno je u Čurugu, a reč je o uzgoju hrane u vodenom rastvoru, bez upotrebe zemljišta i u posebno dizajniranom i automatizovanom pogonu.

Izvor: Tanjug

Otvoreno prvo postrojenje u Srbiji za zelenu stočnu hranu bez zemljišta
Shutterstock/BearFotos

Podeli:

Projekat, uz tehničku i finansijsku podršku Evropske unije (EU) i u partnerstvu sa Ministarstvom zaštite životne sredine, sprovodi Program Ujedinjenih nacija za razvoj (UNDP), u saradnji sa Ambasadom Švedske i Evropskom investicionom bankom (EIB), uz dodatna finansijska sredstva koja su obezbedile vlade Švedske, Švajcarske i Srbije, saopštio je UNDP.

Kako se navodi, na taj način se štede resursi poput zemljišta i vode i značajno se smanjuje upotreba đubriva i pesticida, kao i pogonskog goriva, što pomaže u očuvanju prirodnih resursa i životne sredine, i istovremeno povećava konkurentnost kompanije na tržištu.

Prilikom obilaska pogona, šef razvojne saradnje Ambasade Švajcarske u Srbiji Ričard Koli rekao je da je proširenje zelenih površina jedan od ključnih načina za smanjenje globalnog zagrevanja.

"Vi ovim projektom štedite zelene površine i zemljište za proizvodnju stočne hrane, koje se može pretvoriti u livade i doprineti unapređenju biodiverziteta. Važno je da se u borbu protiv klimatskih promena uključi i privatni sektor, pošto ciljeve održivog razvoja javni sektor ne može da ostvari samostalno. Zbog toga vas pozivamo da motivišite i druge kompanije da se angažuju na isti način", rekao je Koli.

Podsetio je da je Švajcarska bespovratnim sredstvima u iznosu od 30 miliona evra finansira projekte u oblastima poput zelene energije, energetske efikasnosti i dekarbonizacije u Srbiji.

U saopštenju se dodaje da je zelena stočna hrana proizvedena metodom hidroponijskog uzgoja hranljivija od konvencionalne, jer sadrži više enzima, proteina, vlakana i vitamina nego suvo zrno ječma i može da se koristi za ishranu svih preživara, a naročito je dobra za krave i ovce.

Ova hrana je dostupna za žetvu 365 dana u godini, bez obzira na spoljašnje klimatske uslove i temperaturu, što farmerima osigurava stabilno snabdevanje hranom.

Vođa tima za životnu sredinu i klimatske promene UNDP Miroslav Tadić rekao je da se ovakvo rešenje lako može primeniti i na drugim stočnim farmama u Srbiji, a posebno je korisno za one koji nemaju na raspolaganju veliku površinu zemljišta.

Novi pogon kompanije "Global Seed" će se grejati pomoću viška toplotne energije iz obnovljivog izvora, odnosno iz biogasne elektrane same kompanije, koja "radi na životnjski stajnjak".

To znači da je ceo proces proizvodnje hrane i ishrane životinja zaokružen, odnosno cirkularan. Osim dobrobiti za životnu sredinu i zdravlje životinja i ljudi, ovakav uzgoj hrane je dobar i za poslovanje kompanije, dodaje se u saopštenju.

Direktor kompanije "Global seed" Saša Vitošević istakao je da kompanija na 150 kvadrata, uz pomoć sunčeve energije, biogasne elektrane i inovativne tehnologijee hiddroponije, proizvodi u proseku dve tone zelene hrane dnevno, za šta je inače potrebno 100 hektara zemljišta.

"To nije samo zemljište, to je i upotreba đubriva i goriva. Ovakav projekat je idealan i za male farme, pogotovo u južnoj Srbiji, koje nemaju dovoljno zemlje da proizvedu stočnu hranu", rekao je Vitošević.

Inače, proizvodnja zelene hidroponijske mase iz naklijalih žitarica za ishranu preživara jedno je od 53 inovativna rešenja koja su dobila podršku u okviru projekta "EU za Zelenu agendu u Srbiji", dodaje se u saopštenju.

Podeli:

1 Komentari

Možda vas zanima

Svet

EU ukida sankcije?

Evropska unija razmatra da postepeno počne da ukida ekonomske sankcije protiv Sirije kako bi podržala tranziciju u toj zemlji, objavljeno je u dokumentima u koje je Rojters imao uvid.

16:56

21.1.2025.

21 h

Podeli: