Srbija 1

12.07.2024.

17:52

Ovaj porez bi svi hteli da plaćaju: Tek oko 30.000 građana to može

Oko 30.000 građana Srbije mesečno prima više od tri prosečne zarade.

Ovaj porez bi svi hteli da plaćaju: Tek oko 30.000 građana to može
Shutterstock/lovelyday12

Podeli:

Kako je Benjamin Franklin jednom rekao: "Ništa nije sigurno osim smrti i poreza". Ni oni koji se ističu po natprosečnim platama ne mogu da mu pobegnu. A ko tačno plaća "porez za bogate"?

Poreska uprava (PU) primila je 29.667 prijava za obračun godišnjeg poreza na dohodak građana za 2023. godinu.

Obavezu prijavljivanja godišnjeg poreza na dohodak imali su građani koji su u 2023. godini ostvarili dohodak veći 4.269.564 dinara, odnosno veći od trostruke prosečne godišnje zarade po zaposlenom isplaćene u Republici Srbiji u toj godini, prema podacima Republičkog zavoda za statistiku. Prostije rečeno, plaćaju ga oni koji su prošle godine mesečno primali više od tri prosečne zarade.

Osnovica od 4.269.564 dinara se menja svake godine, u zavisnosti od prosečne zarade.

Prihodi do oko 2 milijarde

Prema podacima PU, prijavljeni prihodi za prvih sto podnosilaca poreskih prijava sa najvećim iskazanim prihodima kreću se u rasponu od oko 100 miliona dinara do oko 1,7 milijardi dinara.

Dakle, najveća prijavljena plata u Srbiji iznosi oko 1,7 milijardi dinara što je oko 14,5 miliona evra. Ova osoba je stoga svakog meseca u proseku primala platu od oko 1,2 miliona evra!

Najviše prijava, ukupno 19.675, podneto je od fizičkih lica sa teritorije koju pokriva Odsek za koordinaciju poreske kontrole Beograd, zatim Novi Sad – 6.085 prijava, pa Kragujevac – ukupno 2.222 prijava i, na kraju, Niš sa 1.685 prijava.

Najčešća prijavljivana zanimanja su menadžer, direktor, inženjer, ekonomista i  pravnik.

Ovaj porez najviše plaćaju muškarci: od ukupnog broja poreskih obveznika 90% je muškog pola.

Kako se podnosi prijava?

Iz Poreske uprave podsećaju da se drugu godinu zaredom, godišnji porez na dohodak građana obračunava i plaća po sistemu samooporezivanja, umesto po rešenju poreskog organa uz ponuđenu unapred popunjenu poresku prijavu od strane PU.

Dodaju da ovakva praksa poreskim obveznicima značajno olakšava popunjavanje i podnošenje poreske prijave i smanjuje troškove administriranja.

Poreske prijave se podnose isključivo u elektronskom obliku, preko portala Poreske uprave ePorezi, na Obrascu PP GPDG.

Kazne za nepodnošenje i neplaćanje poreza kreću od 50.000 dinara naviše.

Podeli:

1 Komentari

Možda vas zanima

Svet

Šolc odgovorio na Trampovu pretnju

Nemački kancelar Olaf Šolc odgovorio je danas na komenatre novoizabranog predsednika Sjedinjenih Američkih Država Donalda Trampa o carinama, u kojima je zahtevao da Evropska unija poveća kupovinu američke nafte i gasa.

15:45

20.12.2024.

1 d

Podeli: