Srbija 0

08.06.2024.

14:18

Mali: EXPO najveća razvojna šansa za Srbiju, Srpsku i ceo region

Ministar finansija Siniša Mali rekao je danas da je ekonomska razmena između Srbije i Republike Srpske prošle godine premašila milijardu evra, kao i da očekuje da će u budućnosti biti još veća.

Izvor: Tanjug

Mali: EXPO najveća razvojna šansa za Srbiju, Srpsku i ceo region
TANJUG/ NEMANJA JOVANOVIĆ/bs

Podeli:

Mali je na zajedničkoj sednici vlada Srbije i Srpske, u okviru Svesrpskog sabora, podsetio da je Srbija od 2018. godine do danas za projekte u lokalnim samouprava Srpske i u četiri grada u Federaciji Bosne i Hercegovine opredelila 100 miliona evra.

Mali je istakao da je specijalizovana izložba Expo 2027. najveća razvoja šansa za Srbiju, Srpsku i ceo region.

"To je najveća šansa, za podizanje infrastrukture, rast plata, penzija, da dođemo do magične cifre vrednosti godišnjeg BDP-a od 100 miliona evra, od čega će i Republika Srpska imati koristi", istakao je Mali.

Dodao je da će Srbija naredne sedmice izdvojiti 10 miliona evra za izgradnju auto-puta Bijeljina-Sremska Rača, kao i da će auto-put Kuzmin-Sremska Rača biti završen do kraja godine, ali i da će uskoro biti izabran  izvođač radova i započeto projektovanje saobraćajnice od Požege do Kotromana na granici sa Republikom Srpskom.

"To će dodatno ubrzati protok robe i ljudi i približiti Srbiju i Srpsku", naglasio je Mali.

Naveo je i da ima mnogo planova kada je reč o železničkom saobraćaju, koji se odnose na prugu Beograd-Sarajevo, kao i investicije u oblasti energetike, poput poput projekata u gornjem toku Drine, kao što su hidroelektrane Paunci, Foča i Buk Bijela.

Dodao je da se radi mnogo kada je reč o prenosnom sistemu, odnosno na izgradnji Tranbalkanskog elektroenergetskog koridora.

Mali je istakao da je od velike važnosti i povezivanje privrednih komora Srbije i Srpske, kao i da se što pre napravi industrijska zona između Bijeljine i Zvornika, gde će se otvoriti nova radna mesta.

"To je osnova svega. To garantuje mir i stabilnost",  zaključio je Mali.

Podeli:

0 Komentari

Možda vas zanima

Svet

Mađarska potpisala: "Isporučujemo gas"

Mađarska je danas potpisala ugovor sa Sjedinjenim Američkim Državama o isporuci 400 miliona kubnih metara tečnog prirodnog gasa (TPG) godišnje, izjavio je mađarski ministar spoljnih poslova i trgovine Peter Sijarto.

17:38

16.12.2025.

2 d

Svet

Isporučili benzin prvi put posle tri decenije

Vlasti Azerbejdžana saopštile su da je državna naftna kompanija SOCAR isporučila 1.220 tona benzina Jermeniji, što predstavlja prvu takvu pošiljku između dve zemlje u poslednjih 30 godina, u okviru postepenog poboljšanja odnosa nakon dugogodišnjih sukoba.

7:53

19.12.2025.

7 h

Svet

SAD dale rok

Sjedinjene Američke Države postavile su rok Švajcarskoj do 31. marta 2026. za postizanje pravno obavezujućeg sporazuma o carinama između dve zemlje.

14:18

18.12.2025.

1 d

Podeli: