Srbija 0

14.05.2024.

14:11

Tabaković: Izvesno da će ove godine rast BDP-a biti 3,5 odsto

Guvernerka Narodne banke Srbije (NBS) Jorgovanka Tabaković izjavila je danas da je izvesno da će ove godine biti ostvarena stopa rasta BDP-a od 3,5 odsto.

Izvor: Tanjug

Tabaković: Izvesno da će ove godine rast BDP-a biti 3,5 odsto
Shutterstock/ToskanaINC

Podeli:

"Prema prvoj proceni Republičkog zavoda za statistiku (RZS) međugodišnji rast BDP je u prvom tromesečju ove godine ubrzao na 4,6 odsto, pri čemu ocenjujemo da je desezonirani rast iznosio 1,1 odsto u odnosu na prethodno tromesečje zbog čega smatramo da je izvesnije da će ove godine biti ostvarena stopa rasta BDP od 3,5 odsto", rekla je ona u NBS na prezentaciji "Izveštaja o inflaciji - maj 2024".

Tabakovićeva je navela da je posmatrano s proizvodne strane, prema procenama NBS, međugodišnji rast BDP bio vođen rastom aktivnosti u trgovini, industriji i građevinarstvu, a pozitivan doprinos potekao je i od ostalih uslužnih sektora.

"Sa stanovišta upotrebe, rast je bio vođen domaćom tražnjom, u okviru koje su najviše doprinosile privatna potrošnja i fiksne investicije", rekla je ona.

Guvernerka je naglasila da brži rast BDP u prvom tromesečju od očekivanog povećava verovatnoću da će ovogodišnja stopa privrednog rasta biti bliža centralnoj vrednosti raspona projekcije, a to je tri do četiri odsto iz prethodnog izveštaja, tako da se sada procenjuje da će BDP rasti po stopi od 3,5 odsto. Prema njenim rečima, slična očekivanja u pogledu privrednog rasta za ovu godinu imaju i druge relevantne međunarodne institucije poput Međunarodnog monetarnog fonda (MMF), Svetske banke (SB), kao i Consensus Economics, pri čemu će taj rast, kako naglašava, prema njihovoj oceni, biti jedan od najvećih u regionu srednje i jugoistočne Evrope.

"Dodatno ubrzanje ekonomske aktivnosti, na raspon četiri do pet odsto očekujemo da usledi u naredne dve godine, a tome će doprineti realizacija investicija planiranih programom Skok u budućnost - Srbija Ekspo 2027, ali i smanjeni globalni inflatorni pritisci i povoljniji uslovi finansiranja", rekla je Tabakovićeva i dodala da će rast voditi i domaća tražnja, uz pozitivan doprinos svih njenih komponenata.

Guvernerka centralne banke Srbije je istakla i da će većoj privatnoj potrošnji doprineti nastavak rasta zaposlenosti i zarada, pre svega u privatnom sektoru, ali bez znatnijih inflatornih efekata jer će rast zarada u većoj meri biti rezultat povećane produktivnosti.

"S obzirom na to da smo prethodnih meseci mogli da čujemo komentare pojedinaca da je inflacija pojela životni standard građana, naglašavam da je zahvaljujući rastu zarada i penzija, kao i usporavanju inflacije, međugodišnji realni rast zarada u januaru i februaru ove godine dostigao 9,2 odsto, a penzija 14,2 odsto", kazala je ona.

Dodala je i da u prilog poboljšanja životnog standarda govori i rast pokrivenosti prosečne potrošačke korpe prosečnom zaradom i kao i rast pokrivenosti minimalne korpe minimalnom zaradom, na oko 94 odsto, što je kako naglašava najviši nivo do sada. Prema rečima Tabakovićeve, drugi važan faktor privrednog rasta ove godine, ali i nadalje su privatne i državne investicije, koje povećavaju proizvodni potencijal ekonomije Srbije.

"Rast investicija očekuje se usled visokog priliva stranih direktnih investicija (SDI), povećane profitabilnosti prethodnih godina i očuvanog investicionog poverenja, čemu će doprineti i smanjeni globalni inflatorni pritisci i povoljniji uslovi finansiranja. Na njihov rast uticaće i realizacija projekata u oblasti saobraćajne, energetske i komunalne infrastrukture", objasnila je ona.

Naglasila je i da ubrzanje investicija i posledični rast uvoza je važan faktor što se projektuje postepeni rast deficita tekućeg računa platnog bilansa u ovoj i narednim godinama. U tekućoj godini, kako je navela njegov nivo je projektovan oko četiri odsto BDP, a u narednim godinama oko pet odsto.

"Prema našoj oceni, tekući deficit će ostati u punoj meri pokriven neto prilivima SDI, što je bio slučaj i u prethodnih devet godina. To će obezbediti održivost naše eksterne pozicije i nastavak rasta deviznih rezervi, koje su trenutno na rekordnom nivou od oko 25 milijardi evra i znatno iznad kriterijuma koji se koriste za ocenu njihove adekvatnosti", rekla je Tabakovićeva.

Podeli:

0 Komentari

Možda vas zanima

Podeli: