Region 9

03.01.2025.

21:41

Nisu adekvatno obeležni: Komšije kupuju "lažne" sokove

Nekoliko građana je zamolilo da se malo istraži šta se nudi u hrvatskim prodavnicama pod nazivom sok, piše Jutarnji.hr.

Izvor: Jutarnji.hr

Nisu adekvatno obeležni: Komšije kupuju "lažne" sokove
Trong Nguyen/Shutterstock

Podeli:

Nije trebalo dugo da bi se shvatilo da su proizvođači ovde gurnuli sve i svašta i da je za kupovinu pravog soka potrebna dodatna edukacija, a mnogima i lupa kako bi na deklaraciji proverili šta zapravo kupuju.

Prema propisima, naziv "voćni sok" može da dobije piće koje ima 100 odsto voćnog sadržaja i koje ne sadrži dodatke šećera, ukusa ili boja, dok se pića koja sadrže između 25 i 50 odsto voća zvanično nazivaju nektarima, i treba da bude deklarisana kao takva na ambalaži.

Nisu adekvatno obeleženi

Na policama hrvatskih prodavnica primećuje se da na odeljenjima pića, bar kada su sokovi u pitanju, vlada čitava zbrka, koja onemogućava potrošaču da se lako snađe među gomilom proizvoda, posebno kada nisu adekvatno obeleženi na prednjoj strani pakovanja.

Na mnogim trgovinskim deklaracijama piše da je sok, iako se zvanično tako ne sme nazvati, a neki proizvođači su prilično transparentni, pa na naslovnoj strani velikim slovima navode o kakvom se piću radi.

Prilično iznenađuje poznati proizvođač Pago, čiji veliki deo asortimana koji je pronađen u prodavnicama uopšte nije voćni sokovi, već nektari, a potrošač to često otkrije tek kada proizvod okrene na drugu stranu i pročita malu deklaraciju.

Određene vrste voća su previše kisele

"Mi se pridržavamo propisa i nemamo razloga da bilo šta krijemo na prednjoj strani. Prema propisima, deklaracija je na zadnjoj strani jer često nije moguće aplicirati na prednjoj strani", objasnili su u odgovoru, na upit Jutarnjeg.hr.

Oni objašnjavaju da je udeo pravih voćnih sokova 56 odsto u ukupnom obimu brendova Pago, Hohes C i Granini, dok 44 odsto čine nektari i pića.

"Naši nektari su pravi prirodni sokovi koji sadrže dodatak šećera jer od određenih vrsta voća nije moguće napraviti pitki sok zbog izraženih dominantnih kiselina kao što su crna i crvena ribizla, borovnica, breskva i sl. Ima proizvođača na tržištu, koji umesto šećera koriste sok od jabuke i deklarišu ga kao stopostotni sok od određenog voća i time dovode potrošače u zabludu jer se zapravo radi o mešanom soku", kažu iz Paga.

Podeli:

9 Komentari

Možda vas zanima

Podeli: